Przemęczenie, brak snu i inne przyczyny bólu głowy, których możesz uniknąć

Zapobieganie bólom głowy jest dużo łatwiejsze niż ich późniejsze leczenie. Czasami możesz nie zdawać sobie sprawy, że to błędy w stylu życia odpowiadają za Twoje dolegliwości. Tymczasem ból, nawet o umiarkowanym nasileniu, jest w stanie skutecznie zepsuć nastrój i utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków.
Przemęczenie, brak snu i inne przyczyny bólu głowy, których możesz uniknąć
26.09.2016

Niestety nie jesteś w stanie zapobiec wszystkim bólom głowy. Niektóre z nich wynikają z choroby, zmian pogodowych, a jeśli jesteś kobietą – zawirowań hormonalnych zachodzących podczas cyklu. Istnieje jednak wiele czynników, które jesteś w stanie kontrolować. Przejrzyj poniższą listę i sprawdź, czy Cię dotyczą. Po co męczyć się z bólem, skoro można go uniknąć?

 

Oto pospolite czynniki wywołujące bóle głowy i migreny, na które masz wpływ:

- stres, przemęczenie,

- picie alkoholu, szczególnie czerwonego wina,

- przeciążenie sensoryczne – ekspozycja na zbyt jasne światło, zbyt intensywny hałas lub zapach,

- odwodnienie,

- zbyt mało lub zbyt dużo snu (optimum to około 8 godzin na dobę),

- obciążające ćwiczenia fizyczne,

- nieregularne posiłki,

- palenie papierosów,

- zmiana nawyków związana z przyjmowaniem kofeiny – jeżeli każdego ranka wypijałaś filiżankę kawy, a pewnego dnia ją opuścisz, organizm odczuwa skutki odstawienia używki,

- przeciążenie oczu przez długotrwałe czytanie lub wpatrywanie się w monitor,

- spożywanie dodatków do żywności, które w nadmiarze są szkodliwe lub sięganie po pokarmy bogate w substancje zdolne do wywoływania bólu głowy. Znajdują się wśród nich azotany stosowane powszechnie m.in. w przetwórstwie mięsa; glutaminian sodu (dodawany głównie do chińszczyzny); tyramina (znajduje się m.in. w serach, salami, marynowanych czy wędzonych rybach, sosie sojowym); aspartam (słodzik, który możesz znaleźć np. w gazowanych napojach). (1)

 

Jak jesteś w stanie zapobiec bólom głowy?

Przeanalizuj dokładnie, co i kiedy jesz (być może odstępy między posiłkami są zbyt długie) oraz pijesz (2 litry płynów dziennie to konieczność!). Zadaj sobie pytanie, czy przestrzegasz regularnych pór snu i zachowujesz równowagę między pracą a relaksem. Zrób „rachunek sumienia” szczególnie w sytuacji, kiedy doskwiera Ci ból i zastanów się, co mogło go wywołać .

Bardzo pomocnym czynnikiem w walce ze złym samopoczuciem jest prowadzenie regularnego trybu życia. Sen o tej samej porze, jedzenie posiłków o podobnych godzinach, przeznaczenie co najmniej 30 minut dziennie na aktywność fizyczną. Zobaczysz, że wkrótce nowe nawyki staną się Twoją rutyną i ich przestrzeganie wcale nie będzie trudne. Uporządkowany plan dnia pomoże Ci zredukować stres, który jak widzisz, jest na szczycie listy.

Zadbaj też o prawidłową postawę. Nie garb się podczas chodzenia czy siedzenia przy biurku, zainwestuj w wygodny fotel, materac do spania i poduszkę ortopedyczną. Przeciążanie kręgosłupa czy niewłaściwa pozycja podczas snu często skutkują dolegliwościami bólowymi – głowy, karku, pleców.

Ponadto pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Napoje wybieraj mądrze. Kolorowy napój gazowany, słodki nektar, woda smakowa, piwo – one nie służą Twojemu zdrowiu. Niektóre napary ziołowe, jak pokrzywa czy skrzyp, mają lekkie działanie moczopędne, dlatego jeśli po nie sięgasz, uzupełnij dietę o dodatkową szklankę wody.

Gdy zaś dopadnie Cię ból w sytuacji, w której nie jesteś w stanie pomóc sobie drzemką czy okładem (np. w pracy, na spotkaniu), sięgnij po skuteczny środek przeciwbólowy, który szybko zwalczy wroga. Dobrym przykładem jest Ibum Express. Nie poddawaj się bólowi, bo wcale nie musi Cię męczyć i zabierać cennych chwil życia!

 

Piśmiennictwo:

  1. Diana Rodriguez, Headache Prevention, Everyday Health, 14.09.2011

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie