Jestem dorosła i PRYSZCZATA! Jak żyje się kobietom z trądzikiem?

Niedoskonałości cery potrafią zrujnować życie. Przeczytaj szczere wyznania.
Jestem dorosła i PRYSZCZATA! Jak żyje się kobietom z trądzikiem?
Fot. Thinkstock
27.06.2016

Trądzik to bardzo często bagatelizowany problem. Nastolatki wciąż słyszą, że pryszcze kiedyś znikną i nie ma się czym przejmować. Zazwyczaj tak się dzieje, ale czasami fatalna cera pozostaje z nami na zawsze. Niedoskonałości skóry w dojrzalszym wieku to już nie jest zwykły kompleks, ale życiowa katastrofa. Udowadniają to wyznania tych kobiet.

Dziennikarka portalu metro.co.uk postanowiła przyjrzeć się sprawie. Dotarła do pań, które pomimo upływu lat nadal borykają się z pryszczami na twarzy. Jak funkcjonują z tak widoczną wadą? Czy czują się zmuszone do przykrywania zmian makijażem? Czy i jak trądzik wpłynął na ich pewność siebie?

Ich odpowiedzi nie pozostawiają wątpliwości, że niepozorne bąble mogą przerodzić się w traumę, która uniemożliwia normalne życie. One czują się jak postaci z horroru.

Zobacz również: Trądzik u dorosłej kobiety - skąd się bierze i jak go leczyć?

 

trądzik dorosłych

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/wizkelleefa/

Ella, 22 lata

Czy czujesz się zmuszona do ukrywania trądziku pod makijażem?

Zawsze odczuwałam presję z tym związaną. Było tak w szkole i jest nadal, kiedy pracuję. Nie wyobrażam sobie pójścia na lekcje czy do biura bez szczelnego makijażu przykrywającego niedoskonałości.

Jak trądzik wpłynął na twoje życie?

Zrujnował moją pewność siebie i doprowadził do tego, że z wielu rzeczy rezygnuję. Niskie poczucie własnej wartości sprawia np., że zrezygnowałam z wyjazdu ze znajomymi na wakacje. Przez pryszcze.

O jakich najdziwniejszych mitach na temat trądziku słyszałaś?

Ludzie myślą, że mam pryszcze, bo się nie myję, jem za dużo słodyczy i przesadzam z makijażem.

 

trądzik dorosłych

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/orglamic.blonde/

Lucy, 25 lat

Czy czujesz się zmuszona do ukrywania trądziku pod makijażem?

Tak, odczuwam przymus. Wpłynęła na to np. sytuacja na siłowni, kiedy zatrzymała mnie kobieta około pięćdziesiątki i zapytała, dlaczego nie zrobię czegoś ze swoją cerą. Byłam na nią wściekła. Od tego momentu nie pokazuję się bez makijażu, a na siłowni nie przebieram się w szatni, ani nie korzystam z prysznica. Make-up sprawia, że skóra wygląda jeszcze gorzej, ale mam dosyć pytań.

Jak trądzik wpłynął na twoje życie?

Przez niego mam depresję, chodzę ciągle zła. Często siedzę i płaczę, łzy spływają po policzkach i jeszcze bardziej mnie wszystko piecze. Wstydzę się tego, że jestem dorosła i nadal tak wyglądam. Tym bardziej, że żyję zdrowo i w środku kryje się gdzieś wesoła osoba. Najgorzej, kiedy młodsze osoby wytykają mnie z tego powodu.

Zobacz również: Dieta przeciw trądzikowi

 

trądzik dorosłych

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/viancastark/

Nicki, 34 lata

Jak trądzik wpłynął na twoje życie?

Przez pryszcze stałam się bardzo niepewna. Od lat walczę z niezwykle niskim poczuciem własnej wartości. Wydaje mi się, że wszyscy rozmawiają tylko o mojej cerze. Dziś jest trochę lepiej, bo zaczęłam panować nad swoją skórą i dopiero uczę się bycia pogodniejszą i bardziej otwartą.

Co chciałabyś przekazać innym ludziom na temat trądziku?

Często słyszę, że problemy skórne wynikają z braku higieny. Masz brzydką skórę, bo się nie myjesz i w ogóle o siebie nie dbasz. Trudno o coś bardziej nieprawdziwego. Próbowałam już wszystkich możliwych metod. Myślę, że większość nie potrafi się wczuć, w to, co siedzi w mojej głowie. Wystarczy, że przestaniecie nas tak krytycznie oceniać.

 

trądzik dorosłych

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/accutanegrace/

Laura, 25 lat

Jak trądzik wpłynął na twoje życie?

Ten problem jest zdecydowanie najgorszą rzeczą, jaka spotkała mnie w ostatnich latach. Problemy skórne ciągną mnie w dół. Kiedy się stresuję, bo na czymś mi zależy, chciałabym wyglądać jak najlepiej. Jest na odwrót - nerwy sprawiają, że moja twarz prezentuje się jeszcze gorzej. Jestem bardzo niepewna siebie. Zazdroszczę dziewczynom, które nakładają tylko podkład i po kłopocie. Moje pryszcze wciąż są widoczne.

Co chciałabyś przekazać innym ludziom na temat trądziku?

Marzę o tym, żeby zainteresowali się tematem i dowiedzieli się, że przyczyny tej choroby są bardzo różne. Rzadko kiedy wystarczy kupić krem czy tabletki reklamowane w telewizji. Niektórym wydaje się, że o siebie nie dbam, bo przecież już dawno mogłam się wyleczyć.

Co stosujesz na pryszcze?

Kilka miesięcy temu przepisano mi krem, który jest połączeniem cynku i antybiotyków. Moja cera wygląda coraz lepiej.

 

trądzik dorosłych

fot. zrzut ekranu https://www.instagram.com/365daysofhiddenskin/

Sarah, 25 lat

Jak trądzik wpłynął na twoje życie?

To frustrująca sprawa. Pryszcze kojarzą nam się z nastolatkami, więc kiedy masz 24 lata i wciąż się z tym borykasz, to już nie jest śmieszne. Nawet jeśli nie za bardzo przejmujesz się wyglądem i jesteś otwarta na świat, trądzik zawsze obniży twoją pewność siebie. Czasami także fizycznie boli, bo np. moja twarz pokryta jest wielkimi cystami.

O jakich najdziwniejszych mitach na temat trądziku słyszałaś?

Ciągle słyszę, że wystarczy zrezygnować z makijażu i wszystko będzie w porządku. A o tych, którzy się malują, mówi się źle. Szczerze mówiąc, też wolałabym zrezygnować z kosmetyków, ale wiem, że bez nich czułabym się jeszcze gorzej.

Co chciałabyś przekazać innym ludziom na temat trądziku?

To nie tylko „kilka plamek”. Ta choroba może wpłynąć na twoją psychikę, jak nic innego.

Zobacz również: Na wybiegu w Mediolanie promowano... trądzik. Idealna cera jest już passe?

 

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
paaulina36 (Ocena: 5) 24.10.2017 15:57
Występuje również coś takiego, jak trądzik osób dorosłych. Oczywiście jest szansa, że można go wyleczyć. Ale do tego potrzebna jest ingerencja specjalistów. Ja takich znalazłam w klinice SCM estetic. Pani dermatolog i kosmetolog zajęły się mną najlepiej jak mogły. Najlepsza klinika dla mnie w Krakowie.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 22.09.2016 11:52
Ja znalazłam rozwiązanie swojego problemu z trądzikiem na blogu:) Polecam, bo ciekawie pisany jakpozbycsiepryszczy.pl/produkty/najlepsze-tabletki-na-tradzik-top-3/
odpowiedz
zuza (Ocena: 5) 26.07.2016 16:38
Ja mam 23 lata i nadal krosty. Robilam badania hormonalne, wszystko ok, bylam u ginekologa, dermatologa. Przepisuje mi jakies masci ktore niewiele daja. Czy te krosty kiedys znikna?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2016 19:47
wcale nie trzeba żyć z trądzikiem, męczyłam się długo i pomógła mi dopiero terapia Acnelan, najbardiej kompeksowa zewnętrzna terapia, żaluję że tak późno. W krakowie jest dostępna w kilku gabinetach, ja sie zdecydowałam na MTTEstetice, serdecnie polecam Panią Anie!
odpowiedz
Maja (Ocena: 5) 30.06.2016 14:53
Mam 29 lat i do niedawna też miałam problem z trądzikiem, ale u mnie to chyba rodzinne, bo starsza siostra również borykała się z takim problemem. Farmaceutka poleciła mi krem z tormentiolem, linotormentialae. Jestem z niego bardzo zadowolona, normalizuje pracę gruczolów, które nie produkują tak dużo sebum, a co najważniejsze, nie zapycha porów bo nie ma parafiny w składzie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie