Botoks. Tak czy nie?

O botoksie krążą prawdziwe legendy. Czas przyjrzeć się faktom!
Botoks. Tak czy nie?
Fot. Thinkstock
28.02.2016

Chociaż panuje moda na naturalność, nie brakuje kobiet, które poddają się zabiegom upiększającym. Kompleksy robią swoje. Poza tym mało która z nas nie skusiłaby się na niewielkie poprawki w wyglądzie, gdyby dysponowała odpowiednią sumą pieniędzy.

Niesłabnącą popularnością cieszy się botoks. To preparat używany w celu pozbycia się zmarszczek mimicznych, dużych bruzd (np.między brwiami) czy podnoszenia opadających kącików ust. Metoda z użyciem tej substancji polega na wstrzykiwaniu w konkretne miejsca niewielkich dawek. Botoks był stosowany już w latach 80. XX wieku, ale jako produkt kosmetyczny zaistniał na rynku dopiero w XXI wieku. Substancja jest niezwykle skuteczna, ale niestety zabieg trzeba powtarzać. Jeśli jednak wierzyć statystykom, możemy dzięki niej wyeliminować nawet 80% niedoskonałości naszej twarzy.

Na temat botoksu krąży wiele informacji, ale niektóre z nich nie są prawdziwe. Postanowiłyśmy się im przyjrzeć. Z czym musimy się liczyć, decydując się na zabieg z jego użyciem?

botoks

Fot. Thinkstock

Spowodowanie zgonu

Niestety, ale to prawda. Na początku XXI wieku, na przełomie kilku lat doszło do ponad 1000 poważnych zachorowań i zgonów w skali całego świata. Według niektórych badaczy powodem jest destrukcyjny wpływ jadu kiełbasianego. Niepokojące jest również to, że miały one miejsce w przypadku osób, które zastosowały substancję w celach upiększających. Czy wiedząc to, nadal jesteście przekonane do botoksu?

botoks

Fot. Thinkstock

Leczenie migreny

Botoks często bywa aplikowany w celach leczniczych i tak naprawdę to było jego pierwsze zastosowanie. Według specjalistów botoks jest w stanie wyleczyć migrenę, ale wcześniej trzeba się upewnić, czy ból głowy ma takie podłoże. Tę zaletę botoksu odkryto całkiem przypadkowo – po prostu kobiety, które cierpiały na migrenowe bóle, pozbyły się ich, choć poddały się zabiegowi botoksem, aby zlikwidować zmarszczki.

botoks

Fot. Thinkstock

Zalecane stosowanie u kobiet po 40. roku życia

Botoks mogą stosować już 25-latki. Niektóre z nas mają tendencję do mocnego marszczenia czoła czy zaciskania szczęki, co za kilka lat może wywołać głębokie zmarszczki. Dzięki zabiegowi z użyciem botoksu, pozbywamy się tego nawyku. Mięśnie zostają zamrożone i oduczamy się ich używać. W niektórych przypadkach wystarczą 2-3 zabiegi, aby uzyskać długotrwały efekt.

Tom Ford ostro krytykuje obsesję piękna. Miał na myśli NICOLE?

botoks

Fot. Thinkstock

Pojawienie się skutków ubocznych

Czy pamiętacie zamieszanie wokół wyglądu Małgorzaty Sochy podczas jednego z eventów? Jej twarz przypominała maskę i, chociaż aktorka zapewniała, że nie poddała się zabiegowi, doskonale odpowiadała opisowi jednego ze skutków ubocznych. Wyglądała, jak niezdolna do jakiejkolwiek ekspresji, co jest efektem wstrzyknięcia zbyt dużej dawki botoksu. Pośród innych skutków ubocznych możemy wymienić bóle głowy, bóle twarzy, nudności, niestrawność, zgagę, problemy z mimiką twarzy, efekt `opadającej powieki` czy `opadającej brwi`.

botoks

Fot. Thinkstock

Wstrzykiwanie botoksu jest bolesne

W przypadku, gdy wstrzykujemy botoks w celu zmniejszenia potliwości, zabieg jest bolesny. Jeżeli jednak chcemy zredukować zmarszczki, nie musimy obawiać się tego dyskomfortu, a sam zabieg trwa ok. 15 minut. Możliwe jest jednak odczuwanie lekkiego mrowienia albo drętwienia niektórych mięśni.

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Hania (Ocena: 5) 04.03.2016 08:38
Miałam przeprowadzony botoks i to dwukrotnie, oczywiście, że można przesadzić i wyglądać jak mumia, ale jak się trafi w dobre ręce, to nic nam nie grozi. Ja wybrałam dobra klinikę, którą poleciły mi koleżanki - MTTEstetica w Krakowie. Pracuje tam pani doktor Magda Tyc- Tyka, mogę z czystym sumieniem polecić, dobrze dobiera zabiegi, potrafi wysłuchać i doradzić, jest przy tym mega dokładana.
odpowiedz
ewra (Ocena: 5) 28.02.2016 17:25
zdecydowanie nie! wystarczy odpowiednio dbac o cere, nawilazc ja najlpieje od srodka np iqface i zaden botoks nigdy nie bedzie nam potrzebny. zamiast tony wplepywaczy jeden krem wystarczy!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo