Jak używać antyperspirantu? Wiele z nas robi to źle!

Rano jest już zdecydowanie za późno, by zabezpieczyć się przed potem i nieprzyjemnym zapachem.
Jak używać antyperspirantu? Wiele z nas robi to źle!
Fot. Thinkstock
06.02.2016

Poranna toaleta większości z nas wygląda całkiem podobnie. Szybki prysznic, umycie zębów, nałożenie kremu na twarz, wysuszenie włosów, psiknięcie dezodorantem i po sprawie. Z domu wychodzimy czyste i pachnące, ale to może nie potrwać długo. Nasze gruczoły potowe cały czas pracują i po jakimś czasie nie czujemy się już tak świeżo. Za to coraz więcej czują osoby przebywające obok.

Wciąż wiele z nas ma problem z odróżnieniem dezodorantu od antyperspirantu. Używamy ich zamiennie lub stosujemy wyłącznie pierwszy typ. A nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z różnicy, zabezpieczamy się przed nadmiernym poceniem i przykrym zapachem w złym momencie dnia. Wbrew pozorom, najlepszy efekt uzyskamy nie na chwilę przed wyjściem, ale sporo wcześniej.

Kiedy i jak stosować antyperspirant? Naukowcy nie mają wątpliwości!

 

antyperspirant

© Newscom/StarStock

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli rozróżnienia, czym jest dezodorant, a czym antyperspirant i jaką rolę mają spełnić. Okazuje się, że działają zupełnie inaczej, czego nie jesteśmy świadome wybierając kosmetyk w drogerii.

Dezodorant to środek chemiczny, który zwalcza nieprzyjemny zapach i maskuje go na pewien czas. W większości przypadków zawiera alkohol, który zabija gromadzące się pod pachą bakterie. Po chwili się jednak ulatnia, a zapach słabnie. Wtedy znowu czujemy wilgoć, a także nieprzyjemny zapach.

Antyperspirant niczego nie maskuje, ale zatrzymuje lub przynajmniej spowalnia pocenie. Zmniejsza wilgotność pod pachami, a tym samym namnażanie się bakterii, które odpowiadają za przykry aromat. Zazwyczaj zawiera w swoim składzie chlorek glinu. Stosowanie antyperspirantu to najskuteczniejsza metoda walki z tym problemem.

 

antyperspirant

© Newscom/StarStock

Kiedy używać dezodorantu? Za każdym razem, kiedy chcemy odświeżyć nutę zapachową obecną w kosmetyku. Warto jednak co 1-2 miesiące zmieniać dezodorant, aby nie dopuścić do reakcji alergicznej.

Kiedy używać antyperspirantu? Wbrew pozorom, wcale nie rano, ale tuż przed snem! Wieczorem pocimy się najsłabiej, więc wtedy substancja czynna ma możliwość zadziałać na gruczoły potowe najsilniej. Jeśli chcesz, możesz powtórzyć aplikację także rano, ale pamiętaj, że antyperspirant z prawdziwego zdarzenia działa nawet przez 2-3 dni.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie antyperspirantu co wieczór i dezodorantu każdego ranka. Spróbuj, a przekonasz się, że pot wcale nie musi być problemem.

 

Komentarze (9)

Ocena: 4.22 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2016 12:36
a rano i tak pójdę pod prysznic, wiec jaki sens używać wieczorem
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 2) 06.02.2016 09:57
Ja uzywam rano i jakos dziala, pachy mi nie smierdza, a w nocy chce zeby skora troche odpoczela, poodychala bez katowania jej jeszcze antyperspirantem.
odpowiedz
XYZ (Ocena: 1) 06.02.2016 09:51
Szanowna Redakcjo, '[...] antyperspirant z prawdziwego zdarzenia działa nawet przez 2-3 dni.' Jak można pisać takie rzeczy? Najlepszą ochroną jest codzienne mycie, stosowanie kosmetyków i czyste ubranie, a nie brak kąpieli przez 2 - 3 dni, żeby utrzymać antyperspirant.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2016 03:26
masakra co wy wypisujecie przeciez skora musi troche pooddychac a noc jeest idealnym do tego mementem
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo