Cztery nawyki, które zapewnią Ci śnieżnobiały uśmiech. Zacznij od dziś!

Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i wyrobić w sobie pozytywne nawyki by cieszyć się promiennym, białym uśmiechem.
Cztery nawyki, które zapewnią Ci śnieżnobiały uśmiech. Zacznij od dziś!
Fot. Harper`s Bazaar
17.11.2015

Naturalny kolor zębów zakodowany jest genetycznie, ale pod wpływem różnych czynników zewnętrznych może się zmienić i przybrać barwę żółtawą lub szarą. Nowoczesna technologia pozwala co prawda poradzić sobie z problemem przebarwień w gabinetach stomatologicznych, jednak zabiegi wybielające są dosyć kosztowne i mocno inwazyjne, nie można ich więc przeprowadzać zbyt często. Na szczęście jest kilka sposobów, by efektywnie walczyć z przebarwieniami we własnym domu i skutecznie przeciwdziałać powstawaniu następnych osadów.

Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i wyrobić w sobie pozytywne nawyki by cieszyć się promiennym, białym uśmiechem.

białe zęby

Fot. Harper`s Bazaar

Unikaj picia intensywnie zabarwionych napojów lub pij je przez słomkę

Kawa, herbata, czerwone wino i soki owocowe w ciemnym kolorze mogą pozostawić na zębach osad, a płyny o odczynie kwaśnym potrafią dodatkowo uszkadzać szkliwo i utrwalić przebarwienia... Dlatego warto stosować kilka trików, które pozwolą ograniczyć wpływ kolorowych napojów na zęby. Herbatę czarną można zastąpić zieloną, czerwone wino – białym. Soki owocowe i kawę warto pić przez słomkę, ograniczy to kontakt płynów, zwłaszcza z najbardziej widocznymi zębami przednimi. Kolorowe napoje dobrze jest też popijać wodą, zwłaszcza gdy nie możemy sobie pozwolić na umycie zębów.

białe zęby

Fot. Harper`s Bazaar

Ogranicz palenie

Palenie tytoniu ma bardzo wiele skutków ubocznych, a wśród nich także pozostawianie na zębach szarego i żółtawego osadu. Przebarwienia spowodowane dymem papierosowym są trudne do usunięcia ponieważ pokrywają zwłaszcza trudno dostępne szczeliny międzyzębowe. Skutecznym sposobem by wyeliminować ten czynnik zmieniający kolor zębów jest rzucenie palenia, bądź przynajmniej ograniczenie ilości wypalanych papierosów.

białe zęby

Fot. Harper`s Bazaar

Uważaj na fluor i lekarstwa

Fluor jest pierwiastkiem o bardzo silnych właściwościach chemicznych. Reaguje z większością innych pierwiastków i związków. Ma też wpływ na szkliwo zębów – w odpowiednich ilościach może je utwardzać i zwiększać jego odporność na czynniki zewnętrzne. Niestety zbyt duże ilości fluoru powodują fluorozę, której jednym z objawów jest powstawanie na zębach plam i przebarwień. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak duże jest stężenie fluoru w paście do zębów, zwłaszcza jeśli używamy jej po każdym posiłku. Na kolor zębów wpływ mają także przyjmowane leki. Najsilniej na barwę uśmiechu wpływają lekarstwa z grupy tetracyklin przepisywane pacjentom na wiele częstych schorzeń takich jak trądzik, czy po ukąszeniu kleszcza. Tetracykliny nie powinny być podawane dzieciom, których zęby są w trakcie wzrostu, ale dorośli również powinni uważać podczas przyjmowania tych oraz innych leków.

białe zęby

Fot. Harper`s Bazaar

Myj zęby po każdym posiłku i używaj do tego odpowiednio dobranej szczoteczki

Higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego i jasnego uśmiechu. Mycie zębów po każdym posiłku jest niezwykle istotne – obniża Ph w ustach i usuwa płytkę nazębną, a także zmywa osady i nalot pozostawiony przez pokarmy i napoje. Do codziennego użytku dobrze wybrać jedną z szeroko dostępnych na rynku past wybielających. Żeby zmaksymalizować usuwanie osadów warto używać też odpowiedniej szczoteczki do zębów. Mniejsza główka i nierówna linia włosków to cechy szczoteczki, która najlepiej poradzi sobie z przebarwieniami (np. Jordan Target White). Szczoteczka ma niewielką główkę specjalnie wyprofilowaną na końcu i wyposażona jest w dodatkowe niebieskie włókna, dzięki czemu dociera do szczelin i z łatwością eliminuje przebarwienia. Po myciu zębów dobrze jest też dodatkowo wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Dla usuwania osadów najlepsze będą specjalne cieniutkie szczoteczki np. Jordan Brush Between, w rozmiarze dopasowanym do szerokości szczelin – dokładnie usuną osad z przestrzeni międzyzębowych i nie podrażnią dziąseł.

Biały uśmiech pozwala zrobić dobre wrażenie przy pierwszym spotkaniu, dodaje pewności siebie i sprawia, że twarz wygląda świeżo i młodo, warto więc o niego dbać, tym bardziej, że wystarczy kilka prostych kroków i codziennych przyzwyczajeń, by cieszyć się nim przez długi czas.

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Beata (Ocena: 5) 22.07.2016 14:05
Oprócz dobrych nawyków, moim zdaniem warto skorzystać też z "pomocy" sprawdzonych produktów. Ja do wybielania w domu stosuję system iWhite i efekty są super, a dobre nawyki pomagają :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2015 10:08
kupiłam sobie nową wazelinę do ust Floslek, jest super
odpowiedz
stomatolog (Ocena: 5) 17.11.2015 20:43
Widać, że autor artykułu jest bardzo zorientowany w temacie... ;/ Fluorozy można nabawić się tylko, kiedy zawiązki zębów (mlecznych lub stałych) zaczynają się mineralizować, to samo tyczy się podawania tetracyklin. Więc podawanie fluoru i tetracyklin powinno być pod kontrolą w ciąży i u dzieci. Dorosły człowiek może mieć tylko przebarwienia egzogenne, np. papierosy itd., bo rozwój zęba już dawno się zakończył. A higiena jamy ustnej, jak już, to podwyższa pH... Pozdrawiam, lekarz dentysta.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 17:51
mozna tez czasami umyc zeby sodom-byle nie za czesto.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 11:52
Moi drodzy nie powinno myc zebow po kazdym a bron Boze po kwasnych rzeczach czy napojach! Narobicie sobie wiecej szkody niz pozytku. Najlepiej myc zeby dwa razy dziennie z szczegolna uwaga na mycie wieczorne, miekka szczoteczka i nie plukajac jamy ustnej woda po ich umyciu jak zazwyczaj robia to ludzie. Myjcie sama pasta bez dodatku wody ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie