Epilacja - sposób na gładką skórę

A gdyby tak pozbyć się zbędnych włosków na stałe? Jest na to sposób – epilacja.
Epilacja - sposób na gładką skórę
22.06.2015

Depilacja dla współczesnych kobiet to rutynowa czynność pielęgnacyjna. Jest wiele sposobów, by pozbyć się niechcianego owłosienia: możemy zrobić to maszynką, kremem, pastą cukrową, depilatorem, woskiem. Włoski szybko jednak odrastają i proces trzeba zaczynać od nowa. Rozwiązaniem może być epilacja, czyli trwałe pozbycie się włosów. Słowa „depilacja” i „epilacja” często stosowane są zamiennie. To błąd. Depilowanie nie niszczy macierzy włosa. W przeciwieństwie do epilacji.

Są różne sposoby epilacji, wśród których wybija się epilacja laserowa. – Podczas klasycznej depilacji, woskiem czy depilatorem mechanicznym, pozbywamy się włoska, ale sedno problemu, czyli macierz włosa wraz z odżywiającą włos brodawką zostaje w skórze. Dlatego po depilacji mechanicznej za jakiś czas włoski odrastają. Epilacja laserowa daje trwały efekt, ponieważ niszczy włos wraz z macierzą oraz strukturami odżywiającymi włos. Tylko wtedy nie ma on szans na regenerację, czyli ponowny wzrost – tłumaczy Joanna Stryjewska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Epilacja ma tę przewagę nad depilacją, że dzięki niej uwalniamy się od potrzeby ciągłego usuwania zbędnego owłosienia. A to oznacza, że znika problem wrastających włosków czy miejscowych stanów zapalnych (co ma miejsce, gdy mechanicznie usuwany owłosienie z delikatnych miejsc, np. okolic bikini). Dzięki epilacji oszczędzamy czas i pieniądze – choć sam zabieg może wydawać się kosztowny, to oznacza on jednorazowy wydatek. Nie musimy już kupować maszynek, kremów itp.

W jaki sposób laser niszczy owłosienie?

Joanna Stryjewska tłumaczy, że laser to wiązka światła – wysłany impuls jest absorbowany przez melaninę (barwnik, który znajduje się we włosie i jego macierzy). – Podczas emitowania światła dochodzi do termicznej destrukcji włosa łącznie z jego macierzą, która jest miejscem wytwarzania włosa, oraz z brodawką go odżywiającą. Skuteczność zabiegu zależy właśnie od tego, czy wiązka światła bezpowrotnie zniszczy, czy tylko osłabi zdolność mieszka włosowego do wytwarzania włosa. Wiele urządzeń domowych oraz gabinetowych jedynie osłabia ten proces, dlatego włosy z czasem odrastają – mówi specjalistka.

długie nogi

Jak się przygotować?

Przed zabiegiem epilacji laserowej musimy zadbać o to, by skóra nie była podrażniona czy przesuszona. – Należy pamiętać, że przed samym zabiegiem skóra musi być czysta i niczym nieposmarowana. Niezwykle istotne jest też bardzo dokładne ogolenie skóry poddawanej zabiegowi, uważając przy tym, żeby nie pojawiły się podrażnienia. Precyzyjne ogolenie skóry zabezpieczy nas przed ewentualnym dyskomfortem podczas epilacji – mówi Joanna Stryjewska.

Po zabiegu skórę należy smarować łagodzącymi preparatami. Musimy unikać czynników drażniących i uważać, żeby skóra się nie przesuszyła. Przez pierwszych kilka dni nie wykonujemy peelingów, nie korzystamy z basenu ani sauny. Przez cztery tygodnie nie należy również opalać się w solarium.

długie nogi

Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość: jeden zabieg raczej nie wystarczy, żeby pozbyć się zbędnego owłosienia. Podczas jednego zabiegu wiązka lasera niszczy 20-40 proc. włosków. – U 80 proc. pacjentek wystarczają cztery-pięć zabiegów, żeby skutecznie i trwale usunąć zbędne owłosienie – zaznacza Joanna Stryjewska. Czasem trzeba zdecydować się na zabiegi przypominające, by utrwalić efekty epilacji.

A co z bólem? Nie można powiedzieć, że zabieg jest bezbolesny, jednak odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. – Podczas impulsu światła pacjentki mówią o odczuwaniu drobnych ukłuć, mrowieniu czy delikatnym szczypaniu – mówi Joanna Stryjewska z WellDerm. Najmniej boli epilacja nóg, najbardziej – okolic bikini i pach. Dzięki epilacji możemy pozbyć się owłosienia z każdej części ciała – również z twarzy.

długie nogi

Inne sposoby trwałego usuwania włosów

Epilację można także przeprowadzić poprzez elektrolizę, termolizę albo elektrokoagulację. W każdym przypadku wykorzystuje się prąd (elektroliza – w cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny; termoliza – metoda podobna do elektrolizy, jednak używa się tu prądu zmiennego; elektrokoagulacja – metoda elektrochirurgii polegająca na ścięciu białka za pomocą łuku elektrycznego). Epilacja może być też przeprowadzona poprzez ultradźwięki (drgania spowodowane dźwiękami pozwalają, aby w mieszki włosowe wpłynęła substancja aktywna, która niszczy włosy wraz z cebulkami). Można również połączyć dwie metody, np. elektrolizę i termolizę.

Przed epilacją warto poczytać opinie o wybranym gabinecie, a najlepiej wybrać rekomendowany salon. Jedna z internautek pisze na forum: „Nie mam dobrych wieści… Kilka moich klientek jest niestety niezadowolonych z przeprowadzonych zabiegów depilacji laserem – wydały mnóstwo pieniędzy, a włosy i tak odrastają (zabiegi były przeprowadzane w gabinecie dermatologicznym, kosmetyczki nie mogą obsługiwać laserów medycznych). Renesans zaczyna przeżywać elektroliza. Ja właśnie testuję na sobie tę metodę (aparat, który używam, to nowoczesny sprzęt pracujący metodą BLEND, elektroliza + termoliza)”.

długie nogi

Musimy mieć świadomość, że najskuteczniej usuwa się włosy ciemne, choć na rynku pojawiły się już urządzenia do niszczenia włosów jasnych i rudych (skutecznie z usunięciem jasnych włosów poradzi sobie elektroliza). Niektóre internautki po epilacji elektrolizą przyznają jednak, że po zabiegu zostały im blizny. Jeśli natomiast epilacja laserem nie została przeprowadzona fachowo, może dojść do poparzenia skóry.

Istnieją przeciwwskazania do epilacji. To niekontrolowana cukrzyca, nowotwory, epilepsja, choroby tkanki łącznej, bielactwo, łuszczyca, zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi, ciąża i okres karmienia piersią.

EPN

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2015 21:47
ciekawe jak z cena ;d
odpowiedz
Goodforyou blog (Ocena: 5) 22.06.2015 12:33
Bardzo chętnie wybrałabym się na taki zabieg, jednak boję się, że będzie bolało. Mój próg bólu jest bardzo niski :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo