TEST: Czy powinnaś wstydzić się swoich zębów?

Hollywoodzki uśmiech to najmodniejszy dodatek każdego sezonu! Sprawdź, czy masz problem z uzębieniem.
TEST: Czy powinnaś wstydzić się swoich zębów?
28.01.2015

Podobno to oczy są zwierciadłem duszy, ale nie oszukujmy się – przy pierwszym wrażeniu znaczenie ma wiele innych szczegółów naszego wyglądu. Jeśli już przy twarzy jesteśmy, nie można pominąć roli pięknego uśmiechu. Chyba najlepszym dowodem na słuszność tej tezy jest fakt, że niektórzy inwestują w swoje zęby tysiące złotych. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to taki sam element wizerunku jak zadbana cera czy zdrowe włosy.

Niestety, nie każda z nas ma się czym pochwalić. Zaniedbania z młodszych lat powoli wychodzą na światło dzienne. Miewamy ubytki, braki w uzębieniu, problemy ortodontyczne, przebarwienia – a wszystko to widać jak na dłoni, kiedy tylko próbujemy się szczerze uśmiechnąć. Dolegliwości tego typu potrafią skutecznie zniszczyć misternie budowany wizerunek. Czy masz z tym problem?

Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy z Twoimi zębami jest wszystko w porządku. Odpowiedz na 20 pytań – za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, a za negatywną – 0 proc. Dodaj je do siebie, a wynik powie Ci, czy uwodzisz, a może jednak odstraszasz uśmiechem... Im niższa wartość, tym szybciej powinnaś odwiedzić dentystę.

x

HIGIENA

1. Czy szczotkujesz zęby przynajmniej 2 razy dziennie po posiłkach?

2. Czy higienę jamy ustnej uzupełniasz o nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania?

3. Czy systematycznie pozbywasz się resztek jedzenia spomiędzy zębów?

4. Czy nie wyobrażasz sobie zasnąć bez wcześniejszego umycia zębów?

5. Czy zwracasz uwagę na pastę, której używasz, zamiast korzystać z pierwszej lepszej?

x

ZDROWIE

6. Czy regularnie odwiedzasz stomatologa, nawet jeśli nic Cię nie boli?

7. Czy jesteś pewna, że masz wypełnione wszystkie ubytki?

8. Czy kiedykolwiek przeszłaś zabieg piaskowania, usuwania kamienia i lakierowania zębów?

9. Czy kiedy pojawia się problem, natychmiast zwracasz się o pomoc do stomatologa, zamiast czekać na rozwinięcie się choroby?

10. Czy Twoje dziąsła są zdrowe i zmiana temperatury pokarmu nie wywołuje przeszywającego bólu?

x

WYGLĄD

11. Czy odcień Twoich zębów jest bardziej zbliżony do bieli, niż żółci?

12. Czy pomiędzy zębami nie jest widoczny ciemny kamień nazębny?

13. Czy zęby są naturalnie proste i równo rozstawione?

14. Czy w Twojej szczęce nie ma żadnych nadprogramowych zębów (wyrastających w nieodpowiednim miejscu, przeszkadzających ósemek itp.)?

15. Czy w czasie uśmiechania się widoczne są tylko Twoje zęby, zamiast wystających dziąseł?

x

TWOJE ODCZUCIA

16. Czy uważasz, że możesz się swobodnie uśmiechać?

17. Czy nigdy nie miałaś poczucia, że nie powinnaś tego robić, bo Twoje zęby wyglądają fatalnie np. na zdjęciach?

18. Czy Twoje uzębienie nigdy nie było obiektem nieprzyjemnych komentarzy?

19. Czy uważasz, że odpowiednio o nie dbasz i masz poczucie, że nic więcej nie da się zrobić?

20. Czy lubisz patrzeć na swój uśmiech w lustrze?

kompleksy

WYNIKI

90-100 procent: Twój uśmiech jest perfekcyjny! Powinnaś go pokazywać światu zdecydowanie częściej i nadal dbać o swoje zęby. Sama widzisz, że to się opłaca.

75-85 procent: Trudno coś Ci zarzucić, więc uśmiechaj się szeroko, póki możesz. Nie zapominaj tylko o codziennej higienie i regularnych wizytach u stomatologa.

60-70 procent: Raczej nie masz się czego wstydzić, ale sama dobrze wiesz, że można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Zainwestuj swój czas, a jeśli trzeba – pieniądze.

40-55 procent: Twoje uzębienie pozostawia trochę do życzenia, więc przestań udawać, że nie ma problemu i zacznij o nie dbać. W przeciwnym wypadku możesz stracić szansę na olśniewający uśmiech.

0-35 procent: Czy jest na sali dentysta?! Wymagasz natychmiastowej pomocy i raczej nie można się dziwić, że do tej pory unikałaś szczerego uśmiechu.

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Sylwia (Ocena: 5) 24.08.2016 09:24
ja mialam duzo kompleksow w zwiazku z odcieniem zebow - wydawalo mi sie, ze sa okopnie zolte i w ogole, nie malowalam w ogole ust, zeby nikt sie na nie nie patrzyl i w ogole. potem zastosowalam style white, taki żel wybielający, i teraz czuje się duzo lepiej. trzeba po prostu jezeli sie da to robic wszytsko zeby nie miec powodow do kompleksow
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2015 15:48
Co zrobić z cofniętymi jedynkami górnymi?i głębokim zgryzem?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2015 22:21
kamień nazębny to zmineralizowane składniki śliny i odkłada się na zębach u kazdego inaczej. jedni usuwaja go raz w roku inni raz na kilka lat a niektórzy raz w miesiącu. co do nieświeżego oddechu przyczyną może być kieszonka dziąsłowa w której zalega jedzenie, gnije i powoduje nieprzyjemny zapach z ust. inna przyczyną mogą by problemy gastryczne, a stosowanie płynu do płukania nic nie da. co do koloru zębów to im sa bardziej żółte tym mocniejsze,białe zęby maja inna strukture szkliwa tzn. bardziej poukladana przez co sa odrobine slabsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2015 19:00
A co jeśli pomimo dbania o zęby, mycia kilka razy dziennie, oddech jest nieświeży? Zero ubytków, wszystkie zęby zdrowe a jednak ciągle czuje "kapcia" w ustach i nieświeży oddech
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2015 12:59
Akurat zeby w duzym stopniu sa dziedziczone. Dbam o zeby, myje je kilka razy dziennie, plucze itd., ale i tak mam kamien nazebny, ktory po prostu jest jednym z sklanikow mojej sliny. I co? Nic nie poradze, chodze do dentysty na piaskowanie i w ogole, ale raz na 6-8 miesiecy, bo nie jest to zdrowe. Do tego nosze aparat i za fajnie nie jest, ale co zrobic...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo