Pielęgnacja twarzy, włosów i ciała to nasz codzienny obowiązek. I choć zazwyczaj wydaje nam się, że wiemy na ten temat wszystko, to zdarza się, że popełniamy błędy. Warto wiedzieć, co jeśli chodzi o pielęgnację jest wskazane, a co mogłoby nam zaszkodzić. Oto pytania, na które dobrze jest znać odpowiedź, m.in czy można golić włosy na rękach.
Przeczytajcie!
Czy kremu na dzień można używać na noc?
Producenci kosmetyków zalecają, aby innego kremu używać na dzień, a innego na noc. Dla nich to, rzecz jasna, bardzo opłacalne. Czy jednak konieczne? Chcemy cię uspokoić: kremu na dzień możesz używać na noc, a tego na noc również na dzień. Chodzi po prostu o to, że kremy na noc zwykle zawierają większą liczbę odżywczych składników, by skóra mogła się porządnie zregenerować. Działają też silniej, a przez to efektywnej. Nie mają natomiast w składzie filtrów ochronnych, które zawierają kremy na dzień. Wnioski? Jeśli masz jeden krem, spokojnie możesz stosować go i na dzień, i na noc, jednak na dłuższą metę warto zaopatrzyć się w dwa różne kosmetyki.
U kogo szybciej pojawiają się zmarszczki?
Istnieją czynniki, które przyśpieszają powstawanie zmarszczek. To m.in. geny, częsta ekspozycja na słońce bez ochronnego filtru, niewłaściwa pielęgnacja. Co jeszcze? Pierwsza wiadomość jest taka, że zmarszczki szybciej dają o sobie znać u kobiet… szczupłych. Jak to możliwe? Tęższe kobiety mają grubszą podściółkę tłuszczową, więc tworzące się u nich zmarszczki są płytsze i mniej widoczne. Powstawaniu zmarszczek sprzyja także przesuszanie skóry oraz stres. Jeśli więc jesteś na niego narażona, miej na uwadze, że szkodzi on zarówno twojemu zdrowiu, jak i urodzie.
Czy mogę stosować krem przeciwzmarszczkowy w młodym wieku?
Do niedawna pokutowało przekonanie, że smarowanie twarzy kremem przeciwzmarszczkowym w wieku 20, 25 czy 30 lat bardzo źle jej służy – przede wszystkim rozleniwia skórę, co może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i przyczynić się do wcześniejszego rozwoju zmarszczek. Dziś wiemy jednak, że to nieprawda. Pamiętaj, że używanie kremów przeciwzmarszczkowych to dobra profilaktyka, by uchronić się przed przedwczesnym powstaniem zmarszczek. Jeśli czujesz, że twoja skóra jest przesuszona, wiotka, niedostatecznie napięta, nie ma przeciwwskazań, byś sięgnęła po krem przeciwzmarszczkowym w młodym wieku. Poza tym warto wiedzieć, że skóra zaczyna starzeć się już w wieku 25 lat.
Czy wykonywanie demakijażu jest konieczne?
Tak, tak i jeszcze raz tak. Nieważne, jak bardzo jesteś zmęczona. Nieważne, która jest godzina. Robienie demakijażu jest absolutnie niezbędne! Zmywanie makijażu i oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji. Usuwasz wtedy nie tylko kosmetyki, ale również zanieczyszczenia, kurz i pot. Spanie w makijażu utrudnia skórze oddychanie i jej regenerację, a przy tym przyśpiesza powstawanie zmarszczek. Pod oczami tworzą się ciemne podkówki, a próby ich zmycia nad ranem mogą zaszkodzić delikatnej skórze w tym miejscu. Ważne jest również, aby przed snem przemyć skórę tonikiem i nałożyć krem. Dlatego pamiętaj: nigdy nie kładź się spać, zanim nie zmyjesz makijażu!
Czy mogę sobie darować peeling?
Złuszczanie skóry to bardzo ważny element w pielęgnacji urody, którego nie wolno lekceważyć. Wierzchnia warstwa skóry ciągle się odnawia, a nowe komórki przesuwają się na powierzchnię, zastępując stare. Te drugie obumierają, dlatego musimy się ich pozbyć. Jeśli pominiemy peeling, martwych komórek przybędzie, co odbije się na kondycji skóry – twarz stanie się szorstka, matowa, zszarzała, a zmarszczki bardziej widoczne. Gdy nie wykonujesz peelingu, na skórze może rozwinąć się stan zapalny, co sprzyja rozwojowi trądziku i innym zmianom. Peeling należy wykonywać raz w tygodniu – na twarz i całe ciało.
Czy nakładanie makijażu od wczesnych lat przyśpiesza powstawanie zmarszczek?
Być może mama albo babcia ostrzegały cię, że jeśli będziesz od młodości się malować, twoja skóra szybciej się zestarzeje. Ile jest w tym prawdy? Samo nakładanie makijażu nie przyczynia się do powstawania zmarszczek. Szkodzą nam natomiast czynności, które temu towarzyszą. Przykładowo: naciąganie skóry, gdy malujesz kreskę na powiece albo gdy przyciemniasz brwi, agresywne pocieranie delikatnej skóry wokół oczu podczas demakijażu itp. Wszystkie te czynności faktycznie mogą przyśpieszyć powstawanie zmarszczek.
Ewa Podsiadły-Natorska
Czy powinnam przejmować się opadającą powieką?
Zauważyłaś, że jedna z twoich powiek nieładnie opada? Uważaj – wiotkość skóry w tym miejscu nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Opadające powieki zaburzają rysy twarzy, ograniczają pole widzenia i na dłuższą metę mogą zaburzyć codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza u osób prowadzących pojazdy czy pracujących przed komputerem. – W znacznej większości przypadków, czyli gdzieś między 80. a 95. proc., operacje korekcji powiek górnych wykonuje się ze względów medycznych. Według badań szybkości postępowania obwisłości skóry jest skorelowana z wadą wzroku, tudzież zaburzeniami widzenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle lek. med. Krzysztof Szymański, chirurg plastyczny z Kliniki Medycyna Urody.
Czy mogę golić włosy na rękach?
Zazwyczaj nie ma potrzeby, by pozbywać się owłosienia z rąk – nawet jeśli włoski są bardzo gęste, nie jest to postrzegane jako pielęgnacyjna wpadka. Niewykluczone jednak, że ty sama źle się z nimi czujesz. Możesz je wtedy usunąć, ale nie maszynką do golenia – odrosną bardzo szybko, a do tego staną się ostre i bardziej widoczne. A chyba nie o to chodzi, prawda? Włosy na rękach, jeśli są naprawdę ciemne, możesz usunąć laserowo, dzięki czemu raz na zawsze pozbędziesz się problemu. Zadowalające efekty da również woskowanie. Zabieg możesz przeprowadzić sama w domu, a odrastające włoski będą słabsze.
Więcej na ten temat tutaj: Czy warto depilować ręce?