Można go znaleźć we wszystkich drogeriach – najczęściej na półce z kosmetykami do demakijażu. Być może widziałaś jego reklamę, ale wciąż nie wiesz, o co właściwie chodzi. Czym zatem jest młyn micelarny?
Podstawowym składnikiem tego produktu są micele, cząstki występujące w trwałych emulsjach. Zewnętrzne cząsteczki miceli wykazują własności hydrofilowe (co znaczy, że przyciągają wodę), z kolei wewnętrzne cząsteczki miceli są hydrofobowe (czyli odpychają wodę, a przy tym dobrze łączą się z tłuszczami). Dzięki temu płyn micelarny jest świetnym kosmetykiem do pielęgnacji skóry i zmywania makijażu – pomaga pozbyć się kosmetyków i doskonale radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami.
Płyn micelarny zastąpi mleczko do demakijażu – można go stosować na twarz (również oczy), dekolt, szyję. Micele poradzą sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi. Składniki płynu micelarnego nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także odświeżają, zmiękczają i nawilżają skórę. Produkt tego typu nadaje się do każdego rodzaju skóry – nawet bardzo wrażliwej. Wskazany jest dla osób z cerą suchą. Nie obciąża skóry, nie pozostawia na jej powierzchni tłustego filmu.
Grunt to oczyszczanie
Dokładny demakijaż jest bardzo ważny, aby zachować młody i promienny wygląd. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie z resztek makijażu, potu, łoju i kurzu. Wieczorem trzeba bezwzględnie zmyć makijaż, ponieważ spanie w nim utrudnia skórze oddychanie i przyśpiesza utratę jędrności, sprzyjając powstawaniu zmarszczek. Płynem micelarnym możemy też przemywać skórę rano, jeśli chcemy ją odświeżyć po nocy.
– Oczyszczanie jest pierwszym, podstawowym krokiem w pielęgnacji skóry. Bez niego stosowanie preparatów odżywczych, ujędrniających, przeciwzmarszczkowych nie ma sensu. Mówię o prawidłowym oczyszczaniu odpowiednimi kosmetykami, a nie o umyciu twarzy wodą, co gorsza z mydłem, które ze względu na odczyn zasadowy niszczy naturalną warstwę lipidową naskórka – mówi dr n. med. Izabela Załęska-Żyłka, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla.
Po tonik sięgamy po użyciu płynu micelarnego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że makijaż został całkowicie zmyty, a skóra będzie mogła się w nocy zregenerować. – Dziewięćdziesiąt procent kobiet nie używa toników, które przywracają optymalne pH skórze. Traktujemy to jako kosmetyk dodatkowy, a powinnyśmy jako kosmetyk, który jest standardem w naszej codziennej pielęgnacji – mówi dr Izabela Załęska-Żyłka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. Tonik nawilży, odświeży i pomoże skórze wchłonąć substancje odżywcze.
Dobroczynne składniki
Przed kupnem płynu micelarnego sprawdź jego skład. Większość z nich nie zawiera barwników ani żadnych sztucznych dodatków. Płyny micelarne mają natomiast zazwyczaj w składzie witaminy i nierzadko również wodę ze źródeł termalnych, kwas hialuronowy, glicerynę (która zapewnia właściwe nawilżenie), pantenol (działa kojąco, łagodząc podrażnienia) czy alantoinę (pobudza komórki do wzrostu. Działa na skórę wygładzająco i zmiękczająco, a także łagodzi podrażnienia).
W niektórych płynach można znaleźć ponadto ekstrakt ze świetlika, wyciąg z bawełny czy ogórka. Składniki płynów micelarnych nie zatykają porów i nie wysuszają skóry jak niektóre środki myjące – również dzięki temu, że nie zawierają alkoholu.
Płynem micelarnym zwilżamy wacik i dokładnie, ale delikatnie przecieramy nim twarz. Skóry nie należy pocierać, nie wolno jej też szorować – w przypadku demakijażu oczu wacik przykładamy w to miejsce i trzymamy przez kilkanaście sekund. Zmywanie makijażu powtarzamy, aż wacik będzie czysty. Płyn micelarny nie wymaga spłukiwania.
Internautki, które stosują płyny micelarne, w większości chwalą je sobie. Oto kilka opinii:
„Uwielbiam płyny micelarne i szczerze je polecam. Są świetne do usuwania makijażu”.
„Bardzo fajny produkt, bo nie szczypie w oczy tak jak mleczko”.
„Od toniku jest delikatniejszy, nie ma alkoholu jak większość, substancji zapachowych ani barwników, można nim zmywać makijaż z oczu. Tonik nie jest przeznaczony do demakijażu, do tego używasz np. mleczek, żeli, pianek itd.”.
Woda micelarna
Ciekawym produktem jest natomiast woda micelarna – ona również ma w składzie micele. To wielofunkcyjny kosmetyk, który może być stosowany także w przypadku dzieci. Woda micelarna wskazana jest w przemywaniu skóry atopowej. Używanie wody micelarnej szczególnie polecają lekarze pediatrzy. Taki kosmetyk złagodzi podrażnienia, poradzi też sobie z ewentualną wysypką, nie naruszając przy tym naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Usunie brud i stworzy na ciele malucha ochronę przed bakteriami. A ty możesz stosować go jako kosmetyk do demakijażu.
EPN