Historia makijażu: Dziwne składniki, których dawniej używano do pielęgnacji urody

Dbanie o urodę nie zawsze było bezpieczne.
Historia makijażu: Dziwne składniki, których dawniej używano do pielęgnacji urody
07.08.2014

Lata wojen, różne wyobrażenia piękna, czy niewielki zasób dostępnych składników prowokowały ludzi do pomysłowości w tworzeniu specyfików upiększających. Nasi przodkowie musieli wykazać się niemałą kreatywnością, chcąc zadbać o swoją urodę.

Niejednokrotnie zdarza się przy tym, że składniki znane ze starożytności, znajdują się w składzie współczesnych produktów. Jednak dbanie o urodę nie zawsze było bezpieczne. Przekonaj się, jak dziwnych substancji używano do wyrobu kosmetyków. 

bal przebierańców

Kamienie szlachetne

Jakkolwiek pięknie nie prezentują się w biżuterii, starożytni Sumerowie wpadli na znacznie ciekawszy sposób ich wykorzystania: użyli kamieni szlachetnych do stworzenia szminki. Egipcjanie stosowali - obecne w kosmetyce do dzisiaj - pokruszone pancerze żuków. 

bal przebierańców

Krew

Lakier do paznokci jest współcześnie ogólnodostępnym produktem. Nie jest to jednak wynalazek ostatnich stuleci - starożytni Rzymianie przygotowywali jego własną wersję. Całe szczęście, dzisiejsze lakiery mają szerszą paletę kolorów, niż te przygotowywane na bazie krwi.

bal przebierańców

Sztuczne zęby 

Przeszłość stomatologii nie najeży do najprzyjemniejszych historii. Problemy z uzębieniem najczęściej kończyły się jego utratą, jednak dziury między zębami nigdy nie były pożądanym efektem. Starożytni Rzymianie wiedzieli, jak zaradzić temu problemowi i na miejsce utraconych zębów, wstawiali nowe, wyrzeźbione z kości słoniowej. 

bal przebierańców

Ołów 

Jednym z najdziwniejszych składników używanych w kosmetyce był ołów. Ceniono go za szczególne właściwości rozjaśniające cerę. Łatwo się domyślić, iż ołów zawarty w ówczesnych specyfikach, nader często powodował problemy zdrowotne.

bal przebierańców

Arsen

Widocznie ołów nie był wystarczająco niebezpieczną substancją, gdyż używane dawniej kosmetyki zawierały jeszcze groźniejsze składniki. Niezwykle pożądaną, kredowo-białą skórę uzyskiwano poprzez stosowanie balsamów, maści i past z niezwykle toksycznym arsenem. Jak widać, poświęcenie dla piękna od zawsze funkcjonowało w kulturze. 

bal przebierańców

Sadło

Nawet w starożytnym Rzymie kobiety używały specyfików na wzór dzisiejszego podkładu. Jednym z głównych składników takich produktów było zwierzęce sadło. Zapewne nie chciałabyś wsmarowywać go w skórę twarzy dwa razy dziennie, wiele współczesnych kosmetyków zawiera go jednak w swoim składzie. 

bal przebierańców

Sadza

Zapewne nie chciałabyś, by sadza znalazła się w najbliższym otoczeniu twoich oczu. Starożytni Egipcjanie używali sadzy do tworzenia niezwykłego, charakterystycznego makijażu oczu. W połączeniu z pochodną ołowiu, przygotowywana była pasta, którą nakładano bezpośrednio na powieki.  

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Yga (Ocena: 5) 07.08.2014 09:08
Super zdjęcie tego artykułu. Bardzo podoba mi się charakteryzacja tych dziewczyn
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2014 08:11
artykuł ściągnięty z bloga kobietyihistoria w duuuuużym uproszczeniu...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo