Najgorsze błędy w depilacji intymnej

Depilacja intymna to latem nasz obowiązek. Trzeba jednak wiedzieć, jak robić to z głową.
Najgorsze błędy w depilacji intymnej
17.07.2014

Współczesne kobiety depilację intymną uważają za taki sam obowiązek, jak usuwanie zbędnego owłosienia z pach czy nóg. Depilacja okolic bikini jest konieczna, jeśli wybieramy się nad jezioro czy morze, czyli wszędzie tam, gdzie będziemy pokazywać się w skąpym kostiumie. Depilacja intymna może być płytka (gdy usuwamy włoski tylko ze wzgórka łonowego) albo głęboka (gdy usuwamy owłosienie również z warg sromowych). W modzie są różne fryzury – może być to cienki paseczek, trójkąt albo jeszcze inny wzorek. Co prawda, owłosienie ma za zadanie chronić narządy intymne przed drobnoustrojami, faktem jest jednak, że depilacja pozwala zachować higienę i przede wszystkim estetyczny wygląd.

Depilacja okolic bikini wymaga więcej uwagi i wprawy niż depilacja innych części ciała. Jeśli będziemy przeprowadzać ją w pośpiechu, bez odpowiednich kosmetyków i przygotowania, może dojść do skaleczeń, podrażnień czy wrastania włosków, co czasem prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Oto najczęstsze błędy w depilacji intymnej i wskazówki, jak ich unikać.

Używanie tępej maszynki

Tak, wiemy, że maszynka do golenia to najszybszy i najtańszy sposób, by pozbyć się owłosienia z miejsc intymnych. Tak, wiemy też, że rzadko kiedy jedną maszynkę używamy tylko jeden raz. Niestety, ostrze maszynki może podrażnić wrażliwą skórę w tych okolicach. Po depilacji jednorazówką włoski odrastają szybko, są twardsze i grubsze. A już najgorszym pomysłem jest depilacja tępą maszynką. Nie dość, że jest nieskuteczna, to może bardzo podrażnić skórę i doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Pamiętaj: jednorazówkę stosujemy jeden raz.

Rezygnowanie z kosmetyków

Miejsc intymnych nie wolno depilować na sucho, nawet jeśli bierzesz kąpiel czy prysznic. Podrażniona skóra po usuwaniu zbędnego owłosienia bez zastosowaniu kosmetyku może być bolesna nawet przez kilka dni. Zadaniem pianki, żelu czy kremu jest zmiękczenie włosków, przygotowanie skóry do depilacji, ułatwienie golenia. Depilację najlepiej rozpocząć po kilkuminutowym relaksie w ciepłej wodzie (woda uniesie włoski, dzięki czemu łatwiej je usuniesz, poza tym kąpiel sprawi, że skóra będzie mniej wrażliwa, a depilacja – mniej nieprzyjemna).

depilacja pach

Woskowanie bez wprawy

Wosk stosowany jest w depilacji od dziesięcioleci – na całym świecie. To metoda tania, skuteczna, a przy odrobinie wprawy również prosta. Niestety, jeśli nigdy tego nie robiłaś i nie znasz podstawowych zasad, jak się zabrać za depilację woskiem, wybierz inną metodę albo zostaw to kosmetyczce. Przede wszystkim woskiem usuwa się włoski dłuższe (takie, które mają minimum pół centymetra długości). Przed zabiegiem nie należy opalać się czy pływać. Włosy usuwa się wraz z kierunkiem ich wzrostu. Plaster zrywa się energicznym ruchem – to też wymaga wprawy, w przeciwnym wypadku zabieg będzie bardzo bolesny.

Brak pielęgnacji po depilacji

Udało się – usunęłaś zbędne owłosienie z miejsc intymnych. To jednak nie koniec zabiegu. O skórę po depilacji trzeba zadbać. Kremy nakładane po depilacji zmiękczą skórę i przede wszystkim uchronią cię przed wrastaniem włosków, co jest nieprzyjemne, nieestetyczne, a w niektórych przypadkach również bardzo niebezpieczne. Można też zastosować antyseptyczny krem typu Sudocrem. Poczekaj, aż preparat się wchłonie i dopiero załóż bieliznę.

depilacja pach

Co trzeba wiedzieć o depilacji intymnej?

Do depilacji intymnej przeznaczone są też depilatory, kremy, pasta cukrowa.

Jeśli chodzi o depilator, to najlepiej wybrać model ze specjalną nasadką, która ułatwi zabieg i złagodzi ból. Niektóre nasadki umożliwiają też stworzenie dowolnej fryzury intymnej. Pamiętaj jednak, że depilacja w ten sposób wymaga sporej odporności na ból i cierpliwości.

Kremy do depilacji okolic bikini mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga wprawy, ale wiele osób twierdzi, że podrażnia delikatną skórę w tym miejscu, a depilacja często okazuje się niedokładna, dlatego zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć. Kremy nie są również dla osób, które mają na nie alergię.

depilacja pach

Pasta cukrowa jest skuteczna, choć to nieco bolesna metoda. Dorota na forum dyskusyjnym pisze: „Ja próbowałam. Muszę powiedzieć, że łatwiej robiło mi się strefę intymna niż nogi. Trochę boli, ale nieporównywalnie mniej niż po wosku. Gorąco polecam”. Pastę cukrową można kupić albo zrobić na własną rękę, mieszając i gotując w odpowiednich proporcjach cukier, wodę i sok z cytryny. Pasta cukrowa usuwa włoski z cebulkami, ale w przeciwieństwie do wosku nie podrażnia skóry. Cukrowanie można wykonywać na ciepło (za pomocą ciepłego karmelu i pasków tkaniny) lub na zimno, układając na ciele karmel w rulonikach.

depilacja pach

Trwała depilacja

Owłosienie z miejsc intymnych możesz usunąć laserowo w gabinecie. Depilacja laserowa polega na trwałym usuwaniu zbędnego owłosienia: laser działa na melaninę, czyli na barwnik, który jest we włosie, energia przechodzi do macierzy włosa, macierz jest uszkadzana i w ten sposób nie jest w stanie tego włosa już wyprodukować na nowo – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Hanna Wojtulewicz, kosmetolog ze Studia Laser.

Uwaga jednak na nieuczciwe gabinety, które stosują zużyty sprzęt. – Żeby nie dać się oszukać i żeby nie być później bardzo rozczarowanym nieuczciwą depilacją, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza rzecz to cena. Jeżeli rażąco różni się od cen, które ogólnie występują na rynku, to powinno nam się zapalić światełko, że coś jednak jest nie tak. Wiadomo, że to nie może być prawie za darmo – podkreśla Hanna Wojtulewicz. Warto mieć świadomość, że niska cena najczęściej jest podyktowana faktem, że gabinet pracuje na starym sprzęcie. Wszędzie tam, gdzie za tanio, należy uważać, żeby nie dać się nabić w butelkę.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (30)

Ocena: 4.73 / 5
gość (Ocena: 5) 23.02.2018 00:25
odpowiedz
Mariolla (Ocena: 5) 27.09.2014 19:44
Ja zastanawiam się nad trwałym usunięciem owłosienia. Tylko szukam miejsca gdzie mogłabym to zrobić, tak żeby było komfortowo, dyskretnie i bezpiecznie.
odpowiedz
kaśka (Ocena: 5) 07.08.2014 20:10
Ja na szczęście nie mam problemów z depilacją, wystarczy zwykła golarka, nie mam później żadnych chrostek ani podrażnienia ale to już chyba zasługa provag żelu który łagodzi i nawilża. Na nogach i pod pachami nie mam prawie w ogóle owłosienia więc jestem szczęściarą.
odpowiedz
Pyska (Ocena: 5) 17.07.2014 23:26
Ja używam depilatora, Philipsa z hipoalergicznymi dyskami i super się sprawdza do wrażliwej skóry, zaczerwienie schodzi następnego dnia. Zaczęłam robić peelingi bo tak mi w sumie doradziła kosmetyczka i włoski już mi się nie wrastają, ale trzeba robić regularnie, wtedy są najlepsze efekty! Włoski też mi się znacznie osłabiły i łatwo teraz wychodzą bo po maszynce to miałam ciemne i mocne jak nie wiem ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2014 19:37
U mnie nie działa nic. Nie wychodzę a plaże, bo albo jestem zarośnięta, albo mam okropne ślady. Maszynka to u mnie porażka. Na drugi dzień nie mogę chodzić, bo wszystko jest tak podrażnione, a cała skora pokryta jest bąblami. Krem niedokładny. W końcu poszłam na wosk do kosmetyczki. Niestety również czerwone kropki, które miały zniknąc po 2 dniach nie zniknęły w ogóle, mimo zapewnień kosmetyczki. Jestem bezradna.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo