Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o depilacji laserowej (Ile kosztuje? Czy jest bolesna?)

Jedna z naszych redaktorek postanowiła przetestować laser diodowy na własnej skórze.
Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o depilacji laserowej (Ile kosztuje? Czy jest bolesna?)
02.10.2003

W czasach młodości naszych babć włosy na ciele kobiety były czymś naturalnym. Nikogo nie dziwił widok nieogolonej pachy czy pokrytych gęstwiną łydek. Zarówno nastolatki, jak i starsze panie miały zatem ten komfort, że nie musiały codziennie zmagać się z odrastającymi włoskami. Jest to nie do pomyślenia dla współczesnych kobiet, które codziennie depilują łydki i pachy.

To już jednak przeszłość. Dzisiaj gładko wydepilowane ciało jest wizytówką każdej zadbanej kobiety. Niestrudzenie usuwamy więc włosy maszynkami jednorazowymi, wyrywamy je pęsetą, depilatorem, woskiem, a nawet rozpuszczamy specjalnymi kremami do depilacji. Wszystko po to, by następnego wieczoru (lub w najlepszym wypadku po 2-3 dniach) powtórzyć ten rytuał. Przygnębiające? Owszem, jednak na szczęście żyjemy w czasach nowoczesnych technologii i… depilacji laserowej.

Na czym polega? Jak bardzo jest bolesna? Czy faktycznie gwarantuje stuprocentową skuteczność? Postanowiłam przekonać się o tym na własnej skórze.

laser

Ponieważ wielu lekarzy rekomenduje  laser diodowy (nie mylić z fotodepilacją IPL), znalazłam w internecie salon Epilira, która oferuje zabiegi właśnie na takim sprzęcie

- Zabiegi wykonujemy laserem diodowym Light Sheer Duet. Jest najnowszym, najszybszym i zarazem najmocniejszym systemem z cenionej na całym świecie serii LightSheer®, uchodzącej za najskuteczniejszy laser w fotodepilacji – tłumaczy Joanna Stryjewska z firmy Epilira. - Posiada on 2 głowice: mniejszą o wymiarach 9mm x 9mm służącą do depilacji niewielkich i trudno dostępnych miejsc, wyposażony w system chłodzenia końcówką ChillTip™ umożliwia aktywne chłodzenie dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta, oraz większą o wymiarach 22mm x 35mm, używaną w trakcie depilacji nóg, pleców.

- Większa głowica ma opcję podciśnienia, umożliwia głębszą penetrację oraz absorpcję energii, a przy tym pozwala na bezpieczną depilację osób z ciemniejszą karnacją, wrażliwą skórą oraz z tendencją do pękających naczynek. Dodatkowo znacznie skraca czas zabiegu i ten jest mniej bolesny. Laser medyczny LightSheer DUET został wytworzony oraz zatwierdzony do stosowania przez Urząd ds. Leków i Żywności w USA (FDA), posiada również certyfikat ISO i CE – podsumowuje Joanna Stryjewska.

laser

Laserem diodowym  można wydepilować w zasadzie całe ciało. Możliwa jest depilacja laserowa bikini, twarzy, ramion, pleców, brzucha, nóg, a nawet stóp. Warunek jest jeden: owłosienie musi być ciemne. Wynika to z faktu, że laser, generując wiązkę promieni świetlnych o określonej długości fali, działa selektywnie na zawarty w skórze i włosach barwnik - melaninę. Transferując energię do mieszków włosowych, trwale je niszczy. Osoby rudowłose oraz blondynki z bardzo jasnymi włoskami na ciele nie powinny więc poddawać się zabiegowi, ponieważ ten nie przyniesie żadnego skutku.

Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są również takie czynniki, jak: ciąża, sztuczna i naturalna opalenizna (minimalna przerwa po opalaniu się na słońcu lub w solarium musi wynieść 2 tygodnie), stosowanie samoopalaczy, a nawet… picie ziół, które mają działanie fototoksyczne i fotoalergiczne (nagietek, dziurawiec, herbatka typu figura).

- Wykonanie zabiegu jest możliwe po około 2-3 tygodniach od momentu odstawienia antybiotyków, antydepresantów oraz ziół fotouczulających. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się skutki uboczne w postaci poparzeń na skórze – wyjaśnia Joanna Stryjewska z Epilira.

nogi

Po wstępnym wyeliminowaniu wszystkich tych przeciwwskazań, rezerwuję pierwszy wolny termin w Rclinic na warszawskim Powiślu. Tydzień przed zabiegiem rezygnuję z peelingów, za to obficie smaruję nogi kremami nawilżającymi - jest to wskazane szczególnie wtedy, gdy nasza skóra jest wyjątkowo przesuszona. Dzień przed depilacją dokładnie golę łydki maszynką jednorazową. W jakim celu to robię?

- W naszej skórze znajdują się włosy w różnych fazach wzrostu: katagen - faza uśpienia, w której włos przestaje rosnąć; telogen - faza, w której włos nadal pozostaje zakotwiczony w mieszku włosowym, ale już powoli wysuwa się. Natomiast podczas zabiegu niszczymy włosy tylko z jednej z nich, z anagenu - fazy wzrostu, gdzie trzon włosa bardzo ściśle tkwi w mieszku włosowym, następują intensywne podziały komórkowe i włos rośnie. Niszczymy włos razem z macierzą, dzięki temu jest to permamentne usunięcie włosa. Podczas zabiegu w tej fazie znajduję się ok 20-30% włosów. Kolejne włoski z tej fazy niszczymy podczas następnych zabiegów – tłumaczy Joanna Stryjewska i dodaje: - Partie, których nie należy depilować za pomocą lasera to na pewno okolice oka, brwi. Jest to okolica wrażliwa, unikamy również uszkodzenia wzroku.

nogi

W dniu zabiegu, tuż przed depilacją, wypełniam szczegółową ankietę, która wykaże, czy mogę być zakwalifikowana do zabiegu. Znajdują się w niej m.in. pytania o korzystanie z solarium, picie wyżej wymienionych ziół, czy stosowanie depilatora. Ponieważ kwestie te mnie nie dotyczą, zabieg może być wykonany.

Pierwszą fazą jest próba, jak moja skóra reaguje na laser. Kiedy głowica sprzętu ląduje na łydce, zastanawiam się, jak bardzo będzie to bolesne. Na szczęście już po chwili okazuje się, że depilacja laserowa nie jest wcale taka straszna. Można ją porównać do delikatnego zasysania odkurzacza i jednoczesnego minimalnego ukłucia. Ból w skali od 1 do 10? Trzy, choć w tych partiach na ciele, gdzie tłuszczu jest mało, dyskomfort może być większy.

Moja skóra reaguje na laser pozytywnie, dlatego po chwili następuje właściwa depilacja. Po około 30 minutach jest już po wszystkim. Łydki zostają posmarowane łagodzącą pianką, a ja mogę wracać do domu. Kolejna wizyta w klinice czeka mnie za 10 tygodni. Aby depilacja odniosła najlepsze efekty, powinnam powtórzyć ją przynajmniej sześciokrotnie. Łatwo zatem obliczyć, że na całkowite pozbycie się niechcianego owłosienia trzeba czekać nawet ponad rok. Długo? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę fakt, że na depilowanie ciała innymi metodami niż laser, byłybyśmy skazane do końca życia.

nogi

Co było dla mnie największym zaskoczeniem w czasie depilacji? Na pewno to, że można ją wykonywać na skórze z rozstępami, popękanymi naczynkami, a nawet… wrastającymi włoskami. Laser diodowy wychwytuje i pozbywa się nawet takich! Poza tym między jednym zabiegiem a kolejnym można spokojnie pozbywać się włosków maszynką jednorazową. Nie musimy zatem czekać kolejnych 10 tygodni, by cieszyć się gładkimi nogami.

Z jakimi wydatkami musi liczyć się osoba, która decyduje się na laser? Jedne z najniższych cen na rynku oferuje właśnie Epilira. Koszt jednorazowego zabiegu na jedną część ciała wynosi tam zaledwie 169 zł. Za każdą dodatkową partię skóry płacimy już tylko 120 zł. Zdecydowanie najbardziej opłaca się jednak wykupienie całego pakietu bez limitów: seria depilacji laserowej dla jednego fragmentu ciała (np. łydek) kosztuje wówczas 999 zł, a dla całego ciała – 4499 zł. To niedużo, zwłaszcza że pozbywamy się włosów na całe życie i nie będziemy już zmuszone do kupowania całego arsenału golarek, depilatorów, kremów i wosków.

Pamiętajmy jednak, że depilacja laserowa będzie naprawdę skuteczna tylko wówczas, gdy nadmierne owłosienie na naszym ciele nie jest wynikiem zmian hormonalnych. Lekiem na tzw. hirsutyzm nie będzie zatem wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, a konsultacja z endokrynologiem.

Czy laser diodowy faktycznie przynosi pożądane efekty? O tym przekonam się po kolejnych zabiegach.

c.d.n.

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
lady (Ocena: 5) 18.10.2017 19:23
Bardzo dobry artykuł, wiele przydatnych informacji. :) kiedyś chodziłam na depilację laserową do kliniki ale przerzuciłam się na własny laser od Panasonica. Moim zdaniem to znakomita opcja, wychodzi taniej a efekt podobny.
odpowiedz
Kola (Ocena: 5) 16.08.2017 17:58
Polecam artykuł o depilacji laserowej dla jasnowłosych http://www.toysboard.pl/depilacja-laserowa-ktory-laser-wybrac/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.10.2016 15:54
Laser jest super, nawet jeśli niektórych trochę boli to nie jest to taki ból jak np przy wosku, a nie mówiąc już o depilatorze. Sama byłam kilka lat temu na depilacji laserowej w Klinice Krajewski i jestem bardzo zadowolona.
odpowiedz
Anka (Ocena: 5) 28.07.2016 20:25
rzeczywiście depilacja laserowa to jeden z lepszych zabiegów na jaki warto się zdecydować. trzeba sie dobrze przygotować i szkoda, ze nie trafiłam na ten artykuł przed zabiegiem w Klinice Miracki - naprawdę swietna sprawa. Wkońcu czuję się pięknie i nie stresują spontanicznymi wypadami na basen czy jakąś plażę;)
odpowiedz
claudia (Ocena: 5) 12.10.2013 16:18
a ja mam depilacje laserowa juz za soba- 3 lata w spokoju , nic nie odrasta:) szkoda tylko, ze jak ja ja robilam były zupełnie inne ceny:/ ale co ta, za taki komfort dla kobiety można zaplacić każde pieniądze
odpowiedz

Polecane dla Ciebie