Jak dbać o cerę mieszaną?

Pytacie nas w listach, jak dbać o cerę mieszaną. Dlatego w porozumieniu z kosmetyczką stworzyliśmy swego rodzaju kompendium wiedzy na ten temat.
Jak dbać o cerę mieszaną?
30.11.2008

„Cześć!

Zwracam się do was z moim problemem, którym jest cera mieszana.Już godzine po nałożeniu jakiegoś kosmetyku okolice nosa czoła i brody błyszczą się. Próbuję jakoś z tym walczyć, ale sparawia mi to problemy. Dodatkowo mam też bardzo widoczne zaskórniki w okolicach nosa. Przyjaciółki radziły mi iść do kosmetyczki,ale takie wydatki są dla mnie za duże. Stosuje różne peelingi,żele i maseczki , ale nie skutkują ;(

Bardzo proszę was o pomoc w doradzeniu jak skutecznie, szybko i tanio pozbyć się problemu. Jak o taką cerę dbać ?

Pozdrawiam Kamila :)”

Problem mieszanej i tłustej skóry w dzisiejszych czasach, przy tak wysokim zanieczyszczeniu środowiska oraz życiu w stresie, dotyka coraz więcej kobiet. Już po dwóch, trzech godzinach od nałożenia makijażu, twarz zaczyna się świecić, a jedynym ratunkiem stają się bibułki absorbujące nadmiar sebum oraz puder matujący.

Tłusta i mieszana skóra jest niezwykle uciążliwa w codziennym życiu. Nadmierne błyszczenie się twarzy krępuje, odbiera pewność siebie, a wciąż pojawiające się wypryski irytują bardziej niż złośliwa koleżanka. Przyczyną błyszczenia się skóry jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Jak szalone produkują one sebum, które przez pory wydostaje się na zewnątrz i tworzy lśniącą powłokę. Jednak nawet silnie matujące podkłady i dokładanie pudru w ciągu dnia nie pomoże, jeśli nie zlikwidujemy przyczyny takiego stanu rzeczy.

Najczęściej problem przetłuszczającej się skóry pojawia się w okresie dojrzewania, gdy daje o sobie znać burza hormonalna. Ale to nie znaczy, że później zanika. Niekiedy borykają się z nim również dojrzałe kobiety, szczególnie przed menstruacją.

Niestety, posiadanie tego typu skóry wymaga reżimu pielęgnacyjnego. Należy traktować ją poważnie i trzymać się pewnych zasad:

DWA RAZY DZIENNIE: Oczyszczaj twarz łagodnymi preparatami usuwającymi nadmiar sebum. Nie muszą to być drogie kosmetyki. Wypróbuj na przykład bardzo tani żel myjący Ziaja Med, który kosztuje tylko 5,50 zł.

ZAWSZE PO ZASTOSOWANIU ŻELU: Oczyść dodatkowo twarz płynem micelarnym, który ma fantastyczne właściwości oczyszczająco-łagodzące. Polecamy płyn micelarny Pure Pleasure Miracullum, kosztujący około 25 złotych.

ZAWSZE PRZED NAŁOŻENIEM KREMU: Nie zapominaj o toniku ściągającym pory - warto, żeby zawierał kwasy AHA lub BHA. Dobrym kosmetykiem jest aktywny tonik wygładzający z kompleksem AHA/ BHA, Acti Mat Dermika - 23 złote.

CODZIENNIE RANO: Dzień rozpoczęty wraz z nietłustym kremem nawilżającym musi być udany! Specyfik powinien zawierać przeciwutleniacze oraz filtr UV. Nie zaszkodzą także witaminy A oraz E, a także koenzym Q10. W dobry krem warto zainwestować to, co zaoszczędzisz na tańszych żelach i tonikach. Wypróbuj Seboregulujący matujący krem nawilżający Effeclar M La Roche Posay (około 60 złotych) albo Krem nawilżający zwalczający niedoskonałości skóry Normaderm Vichy - około 70 złotych.

CODZIENNIE WIECZOREM: Na noc nałóż na buzię krem z alfahydroksykwasami lub z retinolem. Taka kuracja zwęża pory, usuwa pierwsze oznaki starzenia się skóry oraz niweluje ewentualne przebarwienia.

RAZ W TYGODNIU: Peeling to konieczność - usuwa martwe komórki naskórka, odsłaniając świeższą i gładszą skórę. Jeśli masz wypryski, stosuj peeling enzymatyczny, np. Anti Acne Ideal Skin Flos Lek - 15 złotych. Wśród peelingów z drobinkami ścierającymi, warty polecenia jest Drobnoziarnisty peeling Dax Cosmetics - saszetka jednorazowa kosztuje około 2 zł.

DWA RAZY W TYGODNIU: Błogosławieństwem dla skóry z rozszerzonymi porami są maseczki z zieloną glinką. W drogeriach znajdziecie ich bardzo dużo. Dobrym produktem może poszczycić się Dermika.

Od środka, CODZIENNIE: Łykaj tabletki z olejem z nasion ogórecznika, które doskonale nawilżają skórę. Efekt widać już po około 2 tygodniach regularnego stosowania.

Triki makijażowe, które zatuszują rozszerzone pory:

  • Zrezygnuj z różu w kamieniu. Wybierz raczej kosmetyk w płynie lub w kremie, który nie zablokuje ujść gruczołów łojowych.
  • Wybieraj pudry sypkie, z naturalnymi minerałami, które ograniczą produkcję sebum.
  • Nie używaj kosmetyków rozświetlających, ponieważ tylko podkreślą rozszerzone pory.
  • Spraw sobie sylikonową bazę pod podkład - cząsteczki sylikonu wnikają w pory, więc skóra sprawia wrażenie nieskazitelnej.

Domowe sposoby, które osobiście przetestowałyśmy:

Naturalna maseczka ściągająca: Ubij na pianę białko kurze i dodaj do niego łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawin. Gotową papkę nałóż na twarz, a gdy wyschnie, zmyj letnią, przegotowaną wodą.

Domowy peeling oczyszczający: Dwie łyżki zmielonych płatków owsianych i jęczmiennych zmieszaj z ciepłą wodą. Masuj nimi skórę przez około 10 minut i spłucz letnią wodą. Po zabiegu wklep w twarz lekki krem nawilżający.

Kompres z siemienia lnianego: Dwie łyżki siemienia lnianego zalej szklanką wrzątku i odczekaj chwilę, aż wystygnie. Nałóż na twarz na 20 minut, a następnie dokładnie spłucz zimną wodą.

Zimową porą dodatkowo pojawia się problem ochrony przed mrozem. Dermatolodzy apelują o skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami, a ty wiesz, jak może się to skończyć w twoim przypadku: wypryskami.

Zrezygnuj z ciężkich, tłustych kremów ochronnych. One jedynie dodatkowo nasilą łojotok. Wybierz odpowiedni dla siebie krem normalizujący, przeznaczony dla skóry mieszanej. Jeśli zamierzasz na powietrzu przebywać dłużej, sięgnij po krem z lipidami (np. Iwostin Lipidia - krem doskonale się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, dostępny w aptekach, 32 złote). Gdy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia, możesz spryskać buzię wodą termalną w sprayu (np. Vichy, 25 złotych), która złagodzi uczucie ściągnięcia skóry. Nadmiar wody delikatnie zetrzyj chusteczką. Zmniejszy ona zaczerwienienia, wzmocni naturalną barierę ochronną skóry oraz ukoi podrażnienia.

Nie zapominaj jednocześnie o odpowiedniej, starannej pielęgnacji skóry wokół oczu oraz ust. Nakładaj świeże warstwy specyfików przed każdym wyjściem na mróz. Powinny odznaczać się właściwościami wzmacniającymi i łagodzącymi podrażnienia.

Dodatkowo polecamy zajrzenie do poniższych artykułów (mogą okazać się przydatne podczas zakupów):

Recenzja: Żele punktowe na wypryski - droższy kontra tańszy;

Recenzja: Korektory na wypryski - droższy kontra tańszy;

Recenzja: Niedrogi peeling enzymatyczny dla skóry z problemami.

Polecane wideo

Komentarze (59)
Ocena: 5 / 5
Lola (Ocena: 5) 20.01.2018 10:54
Ja bardzo chwale sobie produkty z bielendy do cery tlustej i mieszanej. Bardzo lubie zarowno maseczki jak i peelingi, a do codziennego stosowania super jest krem na bazie zielonej herbaty. matujacy na dzien, a regulujacy na noc idealnie pomaga zredukowac ilosc wydzielanego sebum, ladnie matuje, cera momentalnie przestaje sie swiecic. krem bardzo lekki, absolutnie nie zapycha.
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 31.08.2017 19:37
Niezależnie od posiadanego typu cery, powinniśmy regularnie poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym w gabinetach kosmetycznych. Sama, jestem stałym gościem w krakowskim SCM estetic - raz w miesiącu poddaję się zabiegowi mikrodermabrazji, często odżywiam także swoją skórę przy pomocy maseczek w nim oferowanych.
odpowiedz
Jolka (Ocena: 5) 04.05.2014 16:27
Ja do pielęgnacji i oczyszczania cery mieszanej uzywam kosmetyków Dermika PURE, normalizują idealnie i nadają naturalnego wyglądu. Podkład najlepszy do problematycznej skóry też mam Dermika True Magic, idealnie i naturalnie wyglądająca twarz.
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 08.08.2013 12:29
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.07.2013 12:53
Ja do oczyszczania skóry używam całą serię kosmetyków Jeunesse firmy HB. Nie mam już problemu z zaskórnikami czy świeceniem się skóry w strefie T. Polecam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie