Podcinanie końcówek, jedzenie czekolady, wybielanie zębów cytryną - urodowe mity, w które wierzysz

To nieprawda, że regularnie skracane włosy rosną szyciej. Co jeszcze jest tylko urodowym zabobonem?
Podcinanie końcówek, jedzenie czekolady, wybielanie zębów cytryną - urodowe mity, w które wierzysz
10.04.2013

Kobiety od pokoleń poszukiwały sposobów na pielęgnację swojej skóry, włosów i paznokci. Starały się też zdiagnozować źródło wszelkich niedoskonałości i odkryć sposoby na ich zniwelowanie.

Z pewnością i Tobie kilka takich sekretów przekazała mama czy babcia, jednak nie każda rada jest właściwa. Oto najpopularniejsze mity, które wciąż są w obiegu, choć niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

 

MIT NR 5: Najlepiej perfumować się przez wchodzenie w mgiełkę

Zapach perfum jest stworzony w taki sposób, by działać pod wpływem ciepła ciała. Aby zapach utrzymał się długo należy nałożyć go na „pulsujące punkty”, czyli na nadgarstki, kark, tył kolan, a także wetrzeć po kropelce za każdym uchem.

MIT NR 6: Tłustą cerę należy wysuszać

Kompletny fałsz: jeśli za bardzo wysuszymy cerę, obudzimy w niej mechanizm obronny, a więc zwiększy ona produkcję sebum. Efektem jest jeszcze bardziej błyszcząca cera. Lepiej zatem stosować kosmetyki lekkie, które nie zatykają porów, a unikać tych mocno ją wysuszających.

 

MIT NR 1: Najlepsze dla skóry są kosmetyki naturalne lub organiczne

Nie zawsze! Nikt jak do tej pory nie stwierdził jednoznacznie, że organiczne produkty mają lepsze działanie niż te tradycyjne. Używanie takich kosmetyków może być wręcz niebezpieczne dla kogoś, kto nie przywiązuje wagi do terminów przydatności – ważność organicznych specyfików jest krótkotrwała, a użyte po terminie mogą mocno podrażnić skórę. Co więcej, niektóre takie kosmetyki produkuje się z owoców, a te mogą wywoływać alergie.

MIT NR 2: Podcinanie końcówek sprawia, że włosy rosną szybciej

Jeden z bardziej znanych mitów, który niewiele ma wspólnego z prawdą. Organizm nie rejestruje obcinania włosów, gdyż są one martwe. Co prawda regularne podcinanie końcówek nadaje fryzurze zdrowszy wygląd, jednak nic poza tym. Za tempo wzrostu włosów odpowiedzialne są przede wszystkim geny.

 

MIT NR 3: Cytryna i soda działają na nasze zęby wybielająco

Błąd! Kwas cytryny może spowodować przebarwienia, a nawet próchnicę, co zgodnie potwierdzają dentyści. Wprawdzie soda wybiela zęby, ale jednocześnie osłabia szkliwo, dlatego również odradza się jej stosowanie.

MIT NR 4: Czekolada przyczynia się do powstawania trądziku

Ku uciesze wszystkich czekoladoholiczek, oficjalnie ogłaszamy to twierdzenie mitem. Najnowsze badania wskazują, że do nasilenia się zmian trądzikowych mogą prowadzić hormony, nadprodukcja sebum, zatykające się pory i nieodpowiednia dieta. O tragicznych dla cery właściwościach czekolady naukowcy nie wspominają. Zatem smacznego :)

 

Komentarze (94)

Ocena: 5 / 5
Joanna (Ocena: 5) 15.04.2013 19:05
bardzo ciekawe, kilka miesięcy temu wyczytałam tu że domowym sposobem wybielamy ząbki cytryną, że może niszczyć owszem napisali, ale że wybiela i na krótką mete jest dobra. A teraz zmiana zdania? ciekawe.
odpowiedz
Czeko (Ocena: 5) 15.04.2013 16:41
Absolutnie nie zgadam się co do "MITU" dotyczącego czekolady .Nie mam problemowej skóry jedynie raz na jakiś czas ot wyskoczy mi jakiś nieprzyjaciel na twarzy i zauważyłam, że jeżeli jednego dnia zabalawołabym z czekoladą to następnego ZAWSZE wyskoczy mi PRYSZCZ
odpowiedz
Malwina (Ocena: 5) 14.04.2013 17:35
co do podcinania końcówek, to rzeczywiście nie jest tak, że włosy cudownym sposobem zaczynają szybciej rosnąć. jednak w tym zabiegu chodzi o to, że kiedy końcówki są już zniszczone, po rozdwajane, to łamią się na końcach i w rezultacie w ogole nie widać, ze włosy rosną. kiedy te końce obetniemy, to włosy są zdrowsze i widać, że włosy rosną. proste.
odpowiedz
yulia (Ocena: 5) 12.04.2013 15:25
czekolada nie wywołuje trądziku ale może go zaostrzyć! w hasło "nieodpowiednia dieta" wpisują się produkty z wysokim indeksem glikemicznym, a więc także czekolada!
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 12.04.2013 13:21
Podcinanie końcówek nie jest mitem. Faktem jest że włosy nie rosną od końcówek,ale od skóry. Ale końcówki włosów bardzo szybko ulegają przesuszeniu, w rezultacie czego w trakcie pocierania nimi gdy są rozpuszczone o ramiona/plecy, ulegają wykruszeniu lub rozdwojeniu. Gdy dojdzie do rozdwajania się końcówek, a my nie będziemy ich regularnie podcinać, włosy rozdwajać się będą coraz wyżej, w związku z czym staną się porowate, suche, trudne do ułożenia. :) Sama wiem z własnego doświadczenia. Mam klientkę, która podcina same końce regularnie o 1 cm i włosy rosną jej bardzo szybko bo końce nie kruszą się. Natomiast jedna z moich klientek nie podcinała włosów co najmniej 4 lata, i przez całe 4 lata chodziła z włosami do szyi, które nie urosły nawet o milimetr, a po pewnym czasie zauważyła nawet, że włosy stają się krótsze ( w wyniku kruszenia się końców). :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo