Opalanie natryskowe - jak przebiega, co zrobić przed zabiegiem, ile czasu utrzyma się efekt?

Opalanie natryskowe to sposób na opaleniznę szczególnie zimą. Co warto o nim wiedzieć?
Opalanie natryskowe - jak przebiega, co zrobić przed zabiegiem, ile czasu utrzyma się efekt?
20.01.2013

Opalanie natryskowe od paru lat cieszy się sporą popularnością wśród kobiet, którym zależy na tym, aby ich ciało miało ładny, zdrowy odcień i wyglądało jak muśnięte słońcem. Z opalania natryskowego korzystają przede wszystkim przeciwniczki solarium – co do którego naukowcy są zgodni, że szkodzi – i samoopalaczy. To metoda szybka i skuteczna, ale niepozbawiona wad. Oto, co warto wiedzieć o tym zabiegu.

Na czym polega opalanie natryskowe?

W czasie zabiegu skóra pokrywana jest delikatną brązującą mgiełką. Barwnik umieszczany jest na ciele równomiernie, a następnie skórę suszy się, aby przyśpieszyć proces wchłaniania. Preparat opalający rozpylany na skórę składa się z naturalnych składników; nie zawiera alkoholu, parabenów czy środków konserwujących, jest zatem bezpieczny dla skóry i nie powoduje podrażnień. To zabieg znacznie bezpieczniejszy od opalania na słońcu czy w solarium, ponieważ skóra nie jest narażona na szkodliwe promieniowanie UV. Opalanie natryskowe trwa ok. 15 minut, suszenie natomiast ok. 10 minut.

opalanie natryskowe

Czy opalanie natryskowe pielęgnuje skórę?

Tak. Obecne w płynie brązującym naturalne składniki odżywiają i nawilżają skórę, zapobiegają jej zwiotczeniu i powstawaniu zmarszczek. Opalanie natryskowe nie powoduje zagrożenia wystąpienia raka skóry, przerostu gruczołów łojowych czy poparzeń. Dlatego opalanie natryskowe uważa się za najzdrowszą i najbezpieczniejszą formę nadawania skórze zdrowego odcienia. To dobra metoda, aby np. opalić się przed studniówką.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Niektóre gabinety wykonują peeling przed zabiegiem, jednak najlepiej jest na własną rękę dzień wcześniej zrobić sobie dokładny peeling skóry, a zwłaszcza kolan, łokci, nosa i okolic brwi; tutaj prezentujemy przykładowe kosmetyki. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy stosować kremów, oliwek, dezodorantów, perfum, nie należy także robić sobie makijażu. Na zabieg najlepiej przyjść w ciemnej bieliźnie i w miarę luźnym ubraniu. Efekty widać natychmiast, choć przez sześć godzin po zabiegu należy nosić przewiewną i niekrępującą ruchów garderobę, nie kąpać się, nie korzystać z sauny i ograniczyć aktywność fizyczną. Sześć godzin to bowiem niezbędny czas potrzebny na wystąpienie reakcji barwnika z aminokwasami naskórka. Potem należy tylko wziąć prysznic.

opalanie natryskowe

Jak długo utrzymują się efekty?

W zależności od przygotowania skóry do zabiegu i stosowania się do zaleceń opalenizna natryskowa utrzyma się od 7 do 14 dni. Aby przedłużyć efekt, po ok. 10 dniach od pierwszego zabiegu należy zdecydować się na ponowną aplikację barwnika. Ważne, aby opaloną w ten sposób skórę odpowiednio pielęgnować; nawilżać ją i odżywiać każdego dnia, co przedłuży efekty opalania natryskowego. Uznaje się, że zabieg wykonywany raz w tygodniu pozwala utrzymać stałą opaleniznę; jeśli jej odcień ma być ciemniejszy, należy wykonywać go częściej. Zabieg można powtarzać przez cały rok.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Praktycznie nie ma medycznych przeciwwskazań do opalania natryskowego; na zabieg może się zdecydować nawet kobieta w ciąży. Jednak właścicielki bardzo wrażliwej skóry, ze skłonnościami do alergii, muszą zachować ostrożność – wcześniej powinny zasięgnąć porady lekarskiej i upewnić się, czy opalanie natryskowe nie zaszkodzi ich skórze. Zabieg jest bezpieczny i nowoczesny. Co ciekawe, w wielu gabinetach kosmetycznych zabiegowi opalania natryskowego można poddać tylko jedną część ciała, np. twarz, nogi czy skórę od pasa wzwyż.

opalanie natryskowe

Czy opalenizna może okazać się pomarańczowa?

Takie mity pokutują wśród osób, które nie miały styczności z tą metodą barwienia skóry. W salonach stosowane są jednak renomowane oraz sprawdzone preparaty, skóra po zabiegu ma zatem odcień złocistego brązu – taki sam, jak po ekspozycji na słońce. Również sama metoda nakładania barwnika jest zaawansowana. Jeśli zastosujemy się do porad kosmetyczki, wcześniej wykonamy peeling, a w czasie zabiegu nasza skóra nie będzie pokryta żadnym kosmetykiem, nie istnieje ryzyko wystąpienia nieestetycznych smug na ciele. Również właścicielki bardzo jasnej karnacji mogą korzystać z opalania natryskowego, bez obaw, że po zabiegu ich skóra będzie wyglądała nienaturalnie i sztucznie. Opalanie natryskowe jest dobre dla każdego typu skóry, bez względu na rodzaj karnacji.

Jakie są największe mity dotyczące opalania natryskowego?

Już wiesz, że prawidłowo nałożony barwnik nie zabarwia skóry na pomarańczowo i po jego aplikacji nie powstają smugi. Nieprawdą jest również, że skóra zabarwiona w ten sposób brudzi ubranie, a także, że gdy opalenizna schodzi, na ciele tworzą się plamy. Opalanie natryskowe nie chroni również skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a po zabiegu – wbrew niektórym mitom – na skórze nie powstają piegi. Niektórzy twierdzą, że w czasie opalania natryskowego włosy niszczą się. Nie jest to prawdą, ponieważ każdy salon stosuje jednorazowe czepki na głowę. Poza tym płyn brązujący nie jest wchłaniany przez włosy.

opalanie natryskowe

Co jeszcze warto wiedzieć?

- Opalenizna jest wodoodporna i z czasem jaśnieje, w trakcie naturalnego procesu złuszczania się naskórka;

- Opalenizna dociera do wszystkich zakamarków ciała;

- Opalanie natryskowe można łączyć z sesjami w solarium. Jeśli obie czynności wykonujemy jednego dnia, najpierw powinno się skorzystać z solarium;

- Jeden zabieg opalania natryskowego kosztuje 60-200 zł.

Więcej o zdrowym opalaniu tutaj.

EPN

Komentarze (39)

Ocena: 5 / 5
Kamila (Ocena: 5) 05.10.2017 10:01
Ja bardzo cenię opalanie natryskowe i doceniam ten zabieg, Zresztą jest on o wiele bezpieczniejszy niż solarium.chętnie korzystam z salonu motyl w częstochowie.
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 20.07.2017 06:50
Kiedyś nie zdecydowałabym sie na opalanie natryskowe, ale koleżanka mnie namówiła w Salonie Motyl w Częstochowie i nie żałuję. Było warto!
odpowiedz
Lena (Ocena: 5) 11.04.2017 14:09
Ja wolę opalanie w kabinie do opalania natryskowego. Przynajmniej mam pewność, że zawsze będę równo opalona. Raz byłam w SunnyMist. Co automat, to automat :)
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 14.09.2016 13:34
Polecam zastosowanie preparatu na opalanie Sunea Skin który przyśpiesza efekt opalania dodatkowo wzmacnia i utrwala brązowy kolor skóry oraz chroni przed szkodliwym działaniem promienie słonecznych.
odpowiedz
Jenny (Ocena: 5) 08.04.2016 22:24
Mam jasną karnację i opalam się na czerwono - okropnie, nawet na solarium, które jest także bardzo niezdrowe dla skóry, używałam samoopalaczy, ale zawsze problemem jest równomierne rozprowadzenie, zwłaszcza z tyłu, dlatego uwielbiam opalanie natryskowe, mam piękną, zdrową i równomierną opaleniznę! Szkoda, że tylko na tydzień, maks 10 dni, ale zawsze! Nie stosuję często, zwykle przed wielkim wyjściem :)))))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo