TATUAŻ: Nie wystarczy zrobić - trzeba też pielęgnować! Jak o niego dbać rok po roku?

Podpowiadamy, jak go pielęgnować, gdy jest świeżo zrobiony i gdy masz go już jakiś czas.
TATUAŻ: Nie wystarczy zrobić - trzeba też pielęgnować! Jak o niego dbać rok po roku?
06.10.2012

Moda na tatuaże trwa w najlepsze. Solidnie wykonany, ciekawy wzorek na zadbanej skórze staje się oryginalną ozdobą. Jednak to dopiero początek – po wyjściu ze studia to od ciebie zależy, jak będzie wyglądał twój tatuaż zaraz po zdjęciu bandażu, a także po wielu latach. Na wyblaknięcie narażone są zwłaszcza wzory kolorowe, które trzeba starannie pielęgnować.

Parę godzin po…

Zdecydowałaś się na tatuaż. Gdy wzór wreszcie pojawi się na twojej skórze, będziesz musiała o niego solidnie zadbać. Tatuażyści stosują różne formy zabezpieczenia tatuażu – najczęściej są to opatrunki jałowe albo zabandażowanie, które mają powstrzymać wypływ krwi ze świeżej rany, chronią także przed bakteriami. Dlatego opatrunku nie powinno się zdejmować co najmniej przez kilka godzin. Niektórzy tatuażyści stosują jeszcze inną technikę zabezpieczenia tatuażu – smarują go wazeliną i owijają przezroczystą folią, którą należy usunąć po około pięciu godzinach. Po zdjęciu bandaży czy folii bardzo delikatnie, czystą, miękką gąbką nasączoną letnią wodą (ewentualnie z dodatkiem mydła antybakteryjnego) przemyj zaschnięte skrzepy i strużki krwi. Tatuaż możesz delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem. Zamiast trzeć, przykładaj go do rany. Tę czynność najlepiej powtarzać co parę godzin.

 

Tatuaż pistolet

W kolejnych dniach…

Wielu tatuażystów do czasu odpadnięcia strupków zaleca stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji tatuaży (niektórzy uważają, że wystarczy zwykła maść przyśpieszająca gojenie się ran jak np. Alantan). Na ranę nałóż cienką warstwę produktu, aby zapewnić tatuażowi dostęp świeżego powietrza – dzięki temu szybciej się zagoi. Ważne, aby nowo powstały wzorek cały czas utrzymywać w czystości. Tatuaż, na którym tworzą się strupki, może swędzieć, pamiętaj jednak, że nie wolno się drapać! Gdy zadrapiesz strup, może to doprowadzić do ubytku tuszu. Do czasu, aż twój wzorek się zagoi, najlepiej jest nosić luźne ubrania. Nie opalaj świeżego tatuażu (również na solarium) i unikaj kąpieli w wannie, na basenie czy w jeziorze oraz wizyt w saunie. Zrezygnuj ze sportów kontaktowych. Po wykonaniu tatuażu na parę dni powinno się odstawić również używki, zwłaszcza alkohol. 

Co dalej?

Niekiedy po paru dniach w miejscu tatuażu można zauważyć powstające strupki i łuszczącą się skórę. Jeśli są niewielkie, nie ma się czego obawiać – tylko duże i wyraźne mogą oznaczać, że tatuaż został źle zrobiony. Gdy je dostrzeżesz, najlepiej rób sobie ciepłe okłady nawilżające (co parę godzin po kilka minut). W ten sposób zmiękczysz strupki, które szybciej odpadną. Kiedy twój tatuaż wreszcie się zagoi – co może potrwać nawet miesiąc – smaruj go olejkiem migdałowym albo balsamem nawilżającym, aby przedłużyć jego trwałość. Pamiętaj również, że tatuaż trzeba chronić przed słońcem, dlatego smaruj go kremami z wysokim filtrem (co najmniej 30 SPF).

 

Tatuaż pistolet

O wzorek na ciele najlepiej dbać do końca życia, dzięki czemu będzie niezwykłą ozdobą naszej skóry – zwłaszcza jeśli jest to tatuaż kolorowy. Również w tym przypadku najważniejsza będzie solidna ochrona przed słońcem, konieczna, gdy uwielbiasz opalać się na świeżym powietrzu czy na solarium. Dobre efekty daje systematyczne smarowanie tatuażu specjalnymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, balsami nawilżającymi czy natłuszczającą wazeliną. 

Grunt to dobre studio

Trwałość tatuażu w dużej mierze zależy od techniki wykonania. Dlatego tak istotny jest wybór studia i tatuażysty, w którego ręce się oddamy. Zazwyczaj lepiej dopłacić i zaufać profesjonaliście niż zaoszczędzić, a potem żałować. Porozmawiaj z osobami, które zdecydowały się na tatuaż, i poszukaj opinii w internecie. Zwróć uwagę na estetykę studia. Pamiętaj, że igły powinny być jednorazowe i sterylne. Spójrz, jakie farby są używane. Ważne jest również doświadczenie tatuażysty, a także, czy jest on schludny i zadbany – jeśli tak, możesz spokojnie oddać się w jego ręce. Nie bez znaczenia są jego zaświadczenia oraz certyfikaty – nie bój się zapytać, w jaki sposób zdobywa nową wiedzę i się rozwija.

 

Tatuaż pistolet

Na to jeszcze zwrócić uwagę

W czasie wykonywania pracy tatuażysta nie powinien dotykać rękawiczkami różnych urządzeń, a sprzęt, którym wykonuje wzór, musi być zabezpieczony przez przypadkowym zabrudzeniem. Po skończonym zabiegu specjalista powinien ściągnąć i najlepiej wyrzucić rękawiczki – najbezpieczniej zakładać te jednorazowe. Pamiętaj, że każdy tatuażysta powinien udzielić ci wskazówek, jak dbać o swoją ozdobę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytaj śmiało. O umiejętnościach osoby wykonującej tatuaż świadczy również jego portfolio. Jednak najlepszą reklamą są… tatuaże innych ludzi. Przyjrzyj się ozdobom na ciałach znajomych – w ten sposób szybciej podejmiesz decyzję, z którym tatuażystą chciałabyś się spotkać, a który nie wchodzi w grę. Czasem przed wykonaniem wzoru warto pojechać również na Konwent Tatuażu, gdzie będziesz mogła zobaczyć artystów podczas pracy.

EPN

Zobacz także:

Czy Aldona powinna zrobić sobie tatuaż na życzenie chłopaka?

Sprawdź, o co poprosił chłopak naszą Czytelniczkę.

Czy zrobiłabyś sobie tatuaż? GALERIA

Tatuaż na skórze to poważna decyzja.

 

 

Komentarze (69)

Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 1) 20.09.2018 16:43
usuńcie to gówno bo ktoś się pokaleczy. ten artykuł jest chyba o tatuażach z chipsów
odpowiedz
Marek (Ocena: 5) 15.04.2018 22:17
Polecam masc trompetol tatoo i balsamy cannabios tatoo dostępny na http://choreprawo.pl
odpowiedz
ana (Ocena: 1) 28.01.2018 15:42
Kto to napisał???? Jakie bandaże, jaki opatrunek jałowy????? Skrzepy???? Mycie gąbka????? ......... Masakra!!!!!
odpowiedz
Kamila (Ocena: 1) 14.03.2017 01:00
Nie używamy gąbki! Czyste dłonie wystarczą :)
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 30.01.2017 19:50
Owijanie tatuazu bandazem. Jezu co za debil pisal ten artykul
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo