Metody skutecznego usuwania blizn

Małe, duże, płytkie i głębokie. Po trądziku, po cesarskim cięciu, po operacji wyrostka... Podpowiadamy, jak je bezpiecznie likwidować, aby cieszyć się gładką i jednolitą skórą.
Metody skutecznego usuwania blizn
27.10.2008

Tworzenie się blizn jest naturalnym efektem gojenia się skóry. Ich wielkość i kształt zależą od rodzaju schorzenia, urazu oraz indywidualnych skłonności organizmu. Na proces zrastania się ran nie mają wpływu dieta czy alkohol, ale inaczej jest z paleniem papierosów, które utrudnia odbudowę uszkodzonych partii skóry i powoduje ich niedotlenienie.

Wygląd blizny można poprawić wieloma nieinwazyjnymi zabiegami, które przeprowadza się w salonach kosmetycznych. Rodzaj metody dobiera dermatolog albo kosmetolog, po przeprowadzeniu wcześniejszego wywiadu. W przypadku małych blizn najczęściej możliwe jest ich całkowite usunięcie. Jeśli chodzi o te większe i głębokie – niestety, nie zawsze.

Dermabrazja

Zaleca się ją do usuwania głębokich blizn po ospie wietrznej i trądziku. Podczas zabiegu, używając szybkoobrotowej, diamentowej głowicy, ściera się zewnętrzne warstwy skóry. Dermabrazję wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, a po skończonym seansie należy nosić specjalny, ochronny opatrunek. Efekty zabiegu widać dopiero po około 2 miesiącach.

Mikrodermabrazja

Jest to mniej zaawansowana odmiana dermabrazji, używana głównie przy likwidacji blizn po trądziku. Polega na powierzchownym ścieraniu zewnętrznych partii skóry i nie wymaga znieczulenia czy opatrunków. Efekty są widoczne już po około 3 dniach, ale dla uzyskania satysfakcjonujących rezultatów zabieg należy powtórzy 10 razy, w odstępach co 11 dni.

Dermabrazja laserowa

Ta metoda przeznaczona jest do usuwania dużych, przerośniętych blizn. Nie mogą jej stosować osoby o ciemnej karnacji (czasami na skórze pojawiają się odbarwienia) oraz posiadacze głębokich, pooparzeniowych blizn. Zabieg polega na „odparowaniu” zewnętrznych partii skóry, jest więc bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Przez 7 dni od zastosowania lasera trzeba nosić specjalny opatrunek. Zaczerwienienia i opuchnięcia po tego typu terapii mogą się utrzymywać nawet 3 miesiące.

Głęboki peeling chemiczny

Okazuje się pomocny przy usuwaniu delikatnych, płytkich blizn po trądziku czy ospie wietrznej. Nie mogą go stosować osoby o ciemnej karnacji oraz cierpiące na alergie i choroby serca. Zabieg ten polega na rozpuszczaniu wierzchnich partii skóry za pomocą specjalnych mieszanek chemicznych. Po seansie, przez około miesiąc, skóra jest trochę zaczerwieniona, a czasami piecze.

Ostrzykiwania

Stosuje się je głównie przy twardych, przerośniętych bliznach ciemnoczerwonego koloru. Polegają na wstrzykiwaniu do środka zmiany specjalnych preparatów sterydowych. Dzięki temu, bliznowa narośl zanika, a w jej miejscu powstaje zwykła blizna. Dla uzyskania dobrych efektów należy przyjąć kilka zastrzyków (w odstępstwie 2 - 3 tygodni).

Presoterapia

Dzięki tej metodzie można skutecznie zmniejszyć powierzchnię występowania blizny. Tego typu kuracja trwa 3 miesiące (bez przerwy) i polega na noszeniu specjalnego kombinezonu, zakrywającego zmienioną część skóry.

Polecane wideo

Komentarze (70)
Ocena: 4.94 / 5
poszsz (Ocena: 5) 03.03.2016 01:03
ilesz tu spamó
odpowiedz
LinkA (Ocena: 1) 08.11.2015 14:43
Artykul jest okropny a brzydko mowiac to w oglole nie pomocny inaczej do d ***. Wiemy o co chodzi. A uzywal ktos bio oil na blozny po ugryzieniu przez psa ? Macie jakies recenzje ?
odpowiedz
Tomek (Ocena: 5) 14.05.2013 13:09
Miałęm bliznę na głowie po upadku na rowerze i nic nie mogłem z tym zrobić. Pozbyłem się jej dzięki zabiegowi Mikro Hair.Polecam. www.menstudio.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2012 16:09
mam blizne na polliczku o długosci 7 cm od rany ciętej... czy laser frakcyjny o2 jest w stanie usunąc blizne całkowicie? rana była dobrze zszyta i nie ma zadnych wgłębien czy wypuknięć. jest tylko lekko różowa kreseczka z krótkimi kreskami w poprzek od szfów... prosze o odp. specjalisty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2012 20:53
Moje blizny po ospie sa dosyc glebokie,niestety znajduja sie na czole.Bede wdzieczna za odpowiedzi ktore pomoga mi sie ich pozbyc.Dziekuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie