Odkrywamy kąpielowe sekrety

W jakiej temperaturze można się kąpać i co zrobić, żeby kąpiel stała się przyjemnością?
Odkrywamy kąpielowe sekrety
30.03.2012

Niewykluczone, że to już ostatnie chwile, kiedy możemy beztrosko kąpać się w wannie pełnej wody. Stawka za wodę wkrótce ma wzrosnąć aż o… 40 procentwięcej na ten temat przeczytasz w osobnym tekście. W ten sposób woda stanie się towarem luksusowym. Ty jednak już teraz możesz zasmakować luksusu, fundując sobie wspaniałą, aromatyczną kąpiel. Podpowiadamy, jak zamienić zwykłe pluskanie się w wannie na ucztę dla ciała i zmysłów.

Optymalna temperatura

Zacznijmy od prawidłowej temperatury wody. Latem warto brać chłodne kąpiele, które odświeżą organizm. Zimą, jesienią czy na wiosnę fundujmy sobie ciepłe kąpiele, byle nie za gorące. Kąpiel w gorącej wodzie zabroniona jest w przypadku osób, które mają problemy z sercem czy układem krążenia, żylaki, suchą skórę czy pękające naczynka krwionośne. Zbyt gorącej wody powinny wystrzegać się szczególnie kobiety w ciąży (dlaczego – sprawdź tutaj) oraz mężczyźni, u których wysoka temperatura może przyczynić się do zmniejszenia aktywności ruchowej plemników, co niekiedy doprowadza nawet do niepłodności. To oczywiście skrajny przypadek, ale nie kąpmy się we wrzątku, ponieważ nie jest to zdrowe. Poza tym taka kąpiel może doprowadzić do tego, że staniemy się senni oraz ospali. Gorąca kąpiel – i to bardzo krótka – dozwolona jest tylko w konkretnych przypadkach. Najlepsza kąpiel dla ciebie to:

zimna: do 25 stopni – hartuje, przyśpiesza krążenie krwi oraz przemianę materii. Powinna trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Dłuższe przebywanie w chłodnej wodzie może prowadzić do wyziębienia organizmu. Taka kąpiel nie nadaje się dla dzieci i osób starszych.

Kąpiel w wannie

Kąpiel aromaterapeutyczna

Odrębną kategorię stanowią olejki eteryczne. Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać 15-30 minut i polega na zanurzeniu się w ciepłej wodzie, do której dodano kilka kropli mieszaniny olejków. Wiele takich ekstraktów ma działanie lecznicze. Zapachów do wyboru, do koloru. Śmiało możesz sięgnąć m.in. po aloes, pomarańczę, zieloną herbatę, wanilię, kawę, cedr, brzoskwinię, różę, magnolię, wiśnię, cynamon, las, paczulę, poziomkę, sandał, trawę cytrynową, jabłko, lipę itp.

Skóra napięta i elastyczna

Świetne działanie ma sól do kąpieli. Taki produkt zawiera zazwyczaj sól z Morza Martwego, która jest bogata m.ni. w magnez, krzem, selen, jod, wapń, sód i potas oraz algi, które przyśpieszające proces spalania. Dzięki kąpieli w wodzie z dodatkiem soli ułatwia się rozszerzanie się porów skóry, stymuluje się również proces wymiany jonowej między ciałem a roztworem kąpielowym. Organizm zaczynają opuszczać toksyny i takie produkty przemiany materii, jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina. Wchłaniane są natomiast znajdujące się w solance minerały. W organizmie zaczynają zachodzić korzystne zmiany – odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych organów wydalniczych, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy oraz hormonalny. Skóra staje się dobrze nawilżona, wzrasta jej napięcie, ukrwienie i elastyczność.

Zawsze do kąpieli można również dodać sól kuchenną, która ma właściwości wyszczuplające, odtruwające i odżywiające.

Kąpiel w wannie

letnia: 26-35 stopni – kąpiel w takiej wodzie jest najłagodniejsza i w związku z tym najlepsza dla każdego. Rozluźnia mięśnie, relaksuje i przygotowuje ciało do odpoczynku. Nie powinna jednak trwać dłużej niż pół godziny.

gorąca: 36-40 stopni – odpręża po wysiłku fizycznym, uspokaja, łagodzi zapalenia skóry, sztywność mięśni i stawów. Otwiera pory, dzięki czemu ułatwia usunięcie toksyn. Nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Kąpiel w wodzie cieplejszej niż 40 stopni nie jest w ogóle wskazana.

Uczta dla zmysłów

Największy relaks zapewni ci nie sama kąpiel, ale to, co dodasz do wody. A jest w czym wybierać. Do dyspozycji masz m.in. olejki, sole, płyny, pudry, kule czy tabletki musujące. Jeśli zależy na dobrym nawilżeniu skóry, sprawdzą się olejki. Hitem jest olejek arganowy nazywany eliksirem młodości i płynnym złotem Maroka. Doskonale wpływa na kondycję skóry i włosów – wystarczy dodać kilka kropli do kąpieli, żeby zafundować swojemu ciału prawdziwą ucztę. Sięgaj również po olejki zawierające oleje roślinne, eteryczne czy mieszankę ziół. Takie produkty mają właściwości nawilżające i natłuszczające. Wiele z nich zawiera witaminy czy naturalny oczyszczony olej sojowy będący źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dobre olejki poprawiają mikrocyrkulację w naczynkach krwionośnych, wspomagają walkę z przebarwieniami skóry, są także pomocne w redukcji zmarszczek.

Kąpiel w wannie

Do wanny, hop!

Inne preparaty, które śmiało można dodawać do kąpieli, to płyny, pudry czy kule musujące. Większość z nich ma działanie nawilżające, ściągające, wygładzające czy złuszczające. I co bardzo istotne, tego typu kosmetyki cudownie pachną. W ten sposób fundujemy sobie kąpiel nie tylko korzystnie działającą na skórę, ale przede wszystkim odprężającą i relaksującą. Natomiast musujące kule czy tabletki do kąpieli po wrzuceniu do wody nie tylko uwalniają zapach. Niektóre z nich również barwią wodę. Produkty najlepszej jakości nawilżają i natłuszczają skórę, wygładzają ją i działają kojąco na zmysły. Niektóre zioła zawarte w produktach do kąpieli wpływają na metabolizm i widocznie poprawiają kondycję skóry. Przegląd kosmetyków do kąpieli znajdziesz również w osobnym tekście.

Podczas kąpieli warto sięgać po dobre mydła czy żele w płynie, jak i nieduże mydełka (np. z ekstraktem z zielonej herbaty), które chronią skórę przed wolnymi rodnikami oraz przed szkodliwymi wpływami zanieczyszczonego środowiska. Taki kosmetyk opóźnia procesy starzenia, dotlenia komórki skóry, pobudza również procesy odnowy. Dodatkowo usuwa obumarły naskórek, zmiękcza, ujędrnia i nawilża skórę. Dlatego, drogie Papilotki, zawsze czytajcie informacje zamieszczone na etykiecie, opinie na forach dyskusyjnych i korzystajcie z preparatów sprawdzonych i rekomendowanych przez koleżanki.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

PAPITEST: Owocowe żele pod prysznic (Pięknie pachną & pozytywnie nastrajają!) Musisz je mieć, zwłaszcza na wiosnę!

PAPITEST: Aromatyczne płyny, olejki i żele do kąpieli

Spraw, aby twoja kąpiel była jeszcze większą przyjemnością.

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2012 16:22
HUgzGT bripepptuktj
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.04.2012 12:20
oRhZHe dfvrgtzahoif
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.04.2012 20:47
Last one to uiltize this is a rotten egg!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.04.2012 07:39
www.kuferekbarw.blogspot.com/ zapraszam na bloga poświęconego charakteryzacji, makijażom i kosmetykom ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2012 22:57
nie wyobrażam sobie kąpieli bez pachnących olejków ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie