Trądzik DOROSŁYCH: To nie efekt braku higieny! Można się go pozbyć – JAK?

Trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany o tym charakterze mogą pojawiać się nawet u 54% dorosłych kobiet.
Trądzik DOROSŁYCH: To nie efekt braku higieny! Można się go pozbyć – JAK?
09.12.2011

Trądzik pospolity postrzegany jest jako schorzenie spotykane tylko u osób młodych, w okresie dojrzewania. Twarz z trądzikiem u młodego człowieka to w pewnym stopniu akceptowany „standard”, podczas gdy zmiany trądzikowe na twarzy dorosłej kobiety traktowane są często jako objaw zaniedbania, niewłaściwej troski o wygląd lub po prostu braku higieny. Nic bardziej mylnego.

Jak podają badania naukowe i statystyki, trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany o tym charakterze mogą pojawiać się nawet u 54% dorosłych kobiet, a schorzenie to nazywamy trądzikiem dorosłych. Część kobiet z trądzikiem ma go od czasu dojrzewania (trądzik przetrwały), druga część kobiet po raz pierwszy doświadcza zmian trądzikowych na skórze twarzy dopiero w dorosłości. Może to być tak zwany trądzik fizjologiczny, którego występowanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesięcznym.

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego:

- lokalizacją: zmiany u dorosłych częściej zajmują dolną część twarzy – najczęściej brodę, oraz szyję, dekolt i plecy

- rodzajem zmian: trądzik dorosłych w porównaniu z młodzieńczym przebiega z silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników. Jednocześnie jego przebieg określany jest jako łagodny lub umiarkowany

Trądzik dorosłych ma charakter przewlekły

82% dorosłych pacjentek z trądzikiem ma uporczywe zmiany, które utrzymują się aż do 44. roku życia.  Z badań wynika, że przewlekły charakter trądziku dorosłych (czas trwania powyżej 5 lat) ma większy wpływ na jakość życia niż trądzik młodzieńczy. Jego wpływ na psychikę pacjenta postrzegany jest na takim samym poziomie, jaki wywierają choroby o cięższym przebiegu (na przykład astma, padaczka). U kobiet z trądzikiem obserwuje się wzrost objawów lękowych i depresyjnych.

Dlaczego tak się dzieje?

Kobiety z trądzikiem mają zaburzone poczucie atrakcyjności. Czują się niepewnie, mają poczucie bycia ciągle obserwowanymi, co powoduje uczucie braku bezpieczeństwa i dyskomfort psychiczny. Trądzik dorosłych objawia się wtedy, gdy kobiety są w pełnej aktywności życiowej i zawodowej, kiedy wygląd jest bardzo ważny.

trądzik

Jak sobie radzić z tym problemem?

Po pierwsze wizyta u dermatologa

Najczęstsze sposoby radzenia sobie z trądzikiem, czyli ukrywanie zmian pod makijażem, pod opalenizną, mechaniczne wyciskanie w domu czy u kosmetyczki oraz stosowanie suplementów diety, nie przynoszą trwałych efektów.

Ponieważ nie każda zmiana na skórze może być objawem trądziku – lekarz dermatolog powinien postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Obecnie jest dostępnych sporo preparatów przeciwtrądzikowych, ale ważne jest żeby dobrać odpowiedni preparat, który może być stosowany przez dłuższy czas.

Po drugie kwas azelainowy

Jednym ze sposobów opanowania zmian trądzikowych u dorosłych jest stosowanie w sposób przewlekły kwasu azelainowego. Kwas azelainowy działa na większość czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych na skórze, czyli działa:

- przeciwłojotokowo – ogranicza tłustość skóry

- złuszczająco – odblokowuje pory, zapobiega tworzeniu się zaskórników

- przeciwbakteryjnie – hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za grudki i krostki w trądziku

- przeciwzapalnie – likwiduje obrzęk i zaczerwienienie powstałe wokół zmiany trądzikowej

Dzięki wielokierunkowemu mechanizmowi działania kwas azelainowy zwalcza objawy trądziku, likwidując zaskórniki, grudki i krostki.

Oryginalnym produktem zawierającym kwas azelainowy jest Skinoren. Występuje on w dwóch postaciach: żel i krem, które różnią się konsystencją, aby można było zastosować odpowiednie leczenie w zależności od typu skóry:

- Skinoren żel przeznaczony jest dla skóry tłustej, którą zmatowi

- Skinoren krem przeznaczony jest dla skóry suchej, którą nawilży.

To nie tylko aktywne leczenie trądziku, ale również łatwość stosowania na co dzień. Dzięki odpowiednim podłożom zastosowanym w kremie i żelu może być używany pod makijaż, dobrze się rozprowadza i wchłania, nie jest fototoksyczny, czyli może być używany w każdy, nawet słoneczny dzień, matuje (żel) albo nawilża (krem).

Materiały PR

Ogromny wpływ na stan skóry ma również dieta - przeczytaj o jedzeniu, które psuje cerę.

Polecane wideo

Komentarze (61)
Ocena: 5 / 5
tanka (Ocena: 5) 01.08.2017 11:44
Mnie pani dermatolog poleciła żel mediqskin, który ma w składzie m.in. klindamycynę i kwas retinowy. Zakupiłam i muszę powiedzieć, że sprawdza się świetnie. Niedoskonałości szybko po nim znikają, a skóra jest ogólnie w dobrej kondycji
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 18.10.2016 15:34
Siostra poleciła mi brać neoglandynę i rzezczywiście to fajny suplement. Działa na trądzik, suchą skórę i nawet przy azs łagodzi:)
odpowiedz
Sylwia16 (Ocena: 5) 24.05.2016 01:27
Skuszę sie na te tabletki 4akne, słyszałam w szkole o nim dobre opinie, wiec może i mi pomogą . Co jeszcze polecacie jako szybką metodę walkiem z trądzikiem? Moze nie mam go dużo ale jest uciążliwy.
odpowiedz
Justa (Ocena: 5) 24.05.2016 00:36
U mnie też się sprawdzają 4akne, są w fajnej cenie wato rozglądać się za promocjami, działają nawilżająco, łagodząco, pomagają w gojeniu się ran, to moje 3 opakowanie i naprawdę róznicę widzę ogromną.
odpowiedz
Śliwka (Ocena: 5) 23.05.2016 00:24
Ja też stosuję tabletki 4akne, co prawda dopiero drugi tydzień i narazie nie wiele mogę powiedzieć o działaniu czy się sprawdzają, ale mam nadzieję, że tak będzie. Skusiłam się po pozytywnych opiniach i przystępnej cenie, trzymajcie kciuki, o
odpowiedz

Polecane dla Ciebie