Jak stres wpływa na urodę?

W przysłowiu "złość piękności szkodzi" jest bardzo dużo prawdy!
Jak stres wpływa na urodę?
30.09.2011

Stres jest nieodłącznym składnikiem naszego życia. Każdego dnia napotykamy na swojej drodze nowe trudności. Nie od dziś wiadomo, że negatywne emocje wpływają bardzo destrukcyjnie na organizm, powodując problemy ze zdrowiem, a nawet zaburzenia psychiczne oraz sprawia, że wyglądamy gorzej iczujemy się źle we własnym ciele.

W przysłowiu „złość piękności szkodzi” sporo jest prawdy. A wszystko z powodu kortyzolu, substancji zwanej hormonem stresu. Jej stężenie w organizmie wzrasta w zależności od tego, na jak silne i długotrwałe emocje jesteśmy narażeni...

Wyczerpujący dzień

Stresujących sytuacji nie da się w życiu kompletnie wyeliminować - zdenerwowanie może wywołać nawet przypadkowa kartkówka w szkole. Boimy się rozmowy kwalifikacyjnej, przeżywamy napięcie, myśląc o pierwszej randce. Wszystkie te wydarzenia odbijają się bardzo negatywnie na naszej urodzie. Już kilkugodzinne napięcie niesie za sobą zatrważające rezultaty:

Skóra traci blask – Wydzielający się w naszym organizmie hormon stresu powoduje zatrzymanie się wody w organizmie. Ponadto, pod wpływem dużego napięcia obkurczają się naczynia krwionośne. To dlatego nasza cera traci swój naturalny koloryt. Staje się szara i przesuszona, brakuje jej jędrności.

Czerwone, zapuchnięte oczy – To przede wszystkim objaw nieprzespanej nocy. Gdy intensywnie o czymś myślimy, nie możemy spokojnie zasnąć. Brak snu sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, na niczym nie możemy się skupić. Nawet jednak gdybyśmy starali się dokładnie ukryć nasze złe samopoczucie i tak nie mamy co się łudzić. Zawsze zdradzą nas nasze oczy. Czerwone i opuchnięte zmieniają wygląd całej twarzy.

Wypryski – Stres powoduje, że znacznie osłabia się nasza odporność. Skóra traci tym samym swoja naturalną barierę ochronną. Na twarzy pojawiają się trudne do wyleczenia wypryski. Osłabiony organizm nie ma przecież sił, by walczyć z pryszczami.

uroda

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim zerwij raz na zawsze z niezdrowymi używkami i skup się raczej na innych formach relaksu. Świetnym rozwiązaniem będzie na przykład wybranie się na profesjonalny masaż. Możesz skorzystać także z usług fryzjera i kosmetyczki. Nic przecież tak bardzo nie poprawia kobiecie samopoczucia jak nowa fryzura czy piękny manicure. Doskonałym pomysłem będzie również wyjście na długie zakupy, najlepiej jakbyś zabrała na nie swoje najlepsze przyjaciółki. Nie zapomnij również o odpowiedniej diecie. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w magnez i witaminę B. Na wygląd twojej cery doskonale wpłynie także duża dawka snu!

Chorobliwe lęki

Długotrwały stres może czasem zamienić się w nerwicę. Na to schorzenie cierpi coraz więcej ludzi . Nie potrafią oni panować nad swoimi emocjami. Codziennie, bez poważnej przyczyny, odczuwają różne lęki i napięcia. Stres wywołuje w nich chociażby konieczność wyjścia z domu. Ciągłe napięcie odbija się na naszym ciele. Jego skutki często mogą okazać się nieodwracalne...

Zmiana rysów twarzy – Pod wpływem stresu organizm przestaje radzić sobie z wolnymi rodnikami. W efekcie czego cząsteczki te zaburzają metabolizm naszej skóry. Staje się ona coraz bardziej wiotka, tworzą się zmarszczki i przebarwienia. Co najgorsze, z powodu zatrzymania się wody w organizmie, twarz staje się coraz bardziej okrągła.

Obniżenie atrakcyjności – Zmęczeni ciągłym napięciem, kompletnie zaniedbujemy swój wygląd. Nie chce nam się modelować włosów, dbać o cerę, elegancko się ubierać. Najchętniej wyrzucilibyśmy z mieszkania wszystkie lustra. Nienawidząc własnego ciała, nie chcemy na nie patrzeć.

Jak walczyć ze stresem?

Osoby cierpiące na długotrwałe lęki powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiednia terapia z pewnością ułatwi pokonanie wszystkich problemów. Dużo korzyści przyniesie również towarzystwo pozytywnie nastawionych do życia przyjaciół. Warto zadbać także o aktywność fizyczną. Najlepiej, aby były to zajęcia przy muzyce (skocznej lub relaksacyjnej – w zależności od upodobań). W pokonaniu stresu wielu ludziom pomaga również skupienie się na swoich pasjach.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

10 świetnych kosmetyków za mniej niż 10 zł (Sprawdzone typy redakcji - POLECAMY!)

My też nie lubimy przepłacać!

PIĘKNA ZA GROSIK

5 dokuczliwych problemów kosmetycznych, 5 tanich sposobów na ich zwalczenie!

uroda

Jak złagodzić negatywne objawy?

Skutki jednorazowego napięcia dosyć łatwo zniwelować. Wystarczy, że zafundujesz sobie kilka godzin prawdziwego relaksu. Zrób gorącą kąpiel, wymasuj całe ciało, wklep w skórę swój ulubiony nawilżający balsam. Na spuchnięte powieki połóż zimne plastry ogórka lub waciki nasączone herbatą. Zrezygnuj tego wieczoru z jakichkolwiek używek. Zjedz lekkostrawną kolację i połóż się wcześnie do łóżka. Jeżeli bardzo zależy ci na szybkim wyeliminowaniu z twarzy szpecącej opuchlizny, podłóż sobie pod głowę dodatkową poduszkę, co skutecznie zapobiegnie gromadzeniu się płynów.

Długotrwałe zdenerwowanie

Czasem stresu nie da się tak łatwo wyeliminować. Gdy przeżywamy kłopoty w związku lub mamy problemy w pracy, napięcie przeciąga się w nieskończoność. Podobnie jest w trakcie sesji egzaminacyjnej, kiedy to kompletnie nie myślimy o swoim wyglądzie. Zdenerwowani nadmiarem materiału, który musimy przyswoić, zaniedbujemy nasze zdrowie. Negatywne emocje z dnia na dzień wywołują coraz większe spustoszenie w naszym organizmie. Ciało powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa...

Przesuszona skóra – Kiedy hormon stresu pojawia się w skórze, nie może ona wiązać wody w organizmie. Staje się tym samym coraz bardziej przesuszona, zupełnie traci swój dawny blask.

Problemy z włosami – Pod wpływem długotrwałego napięcia, zdrowy wygląd tracą również nasze włosy. Zaczynają łamać się i wypadać. Szybko się przetłuszczają bądź też wręcz przeciwnie, stają się strasznie przesuszone. Ponadto nie chcą trzymać się na nich pigmenty farby. Ich kondycja, z każdym dniem pogarsza się coraz bardziej.

Wyczerpane ciało – Chodząc wciąż zdenerwowana, powoli tracisz całą życiową energię. To wszystko przez bardzo niezdrowy tryb życia, który nagle zaczynasz prowadzić. Będąc w ciągłym napięciu, nie masz przecież czasu ani ochoty na jakikolwiek sport, zaczynasz odżywiać się byle jak. Ratunku szukasz w alkoholu i papierosach. Takie zachowanie wyraźnie niszczy twój organizm.

Polecane wideo

Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2011 10:15
mQciFr ngrwumujxwxb
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2011 13:33
FW8dxP mvaqmzgpxujg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2011 08:48
Haha. I woke up down today. You've ceheerd me up!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2011 10:35
ja jak mam stresujący okres to kompletnie o sb nie dbam, bo mam wrażenie że że to sie odwróci przeciwko mnie i cos mi sie nie uda i jednocześnie nie widzę też sensu w dbaniu o sb :) Co więcej wyrywam wlosy garściami, serce mi mocno wali, co potem skutkuje bólami przez kilka miesięcy, drapię całe ciało, nie jem i naprawdę błyskawicznie chudnę. Dodam że nerwicę już mam :) Ale niestety takie czasy bez stresu ani rusz- chyba go nie mają tylko pustelnicy żyjący w buszu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.09.2011 23:29
a co proponujecie na pryszcze? które pojawiają sie w stresie i ciężko je wyleczyc;/
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie