Jak szkodzi solarium?

Przyspiesza starzenie skóry, ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 75%.
Jak szkodzi solarium?
29.08.2008

Opalona skóra może i ładniej wygląda, ale blada jest o wiele zdrowsza. Podczas opalania na solarium należy pamiętać, żeby nie przesadzać, częste i długie wizyty przyspieszają starzenie organizmu. Brytyjska organizacja Cancer Reaserch UK z pomocą piosenkarki, Sandi Thom, przeprowadziła kampanię społeczną, ostrzegającą przed działaniami sztucznego opalania.

Na zdjęciach pokazane jest to, jak Sandi będzie się starzeć, jeśli będzie nadużywała solarium. Na pierwszej fotce piosenkarka ma 27 lat, na ostatniej 57, a wygląda, jakby zbliżała się do 70-ki. Zniszczenia skóry i przebarwienia są efektem działania solarium. Komputerowa symulacja wyglądu nie pozostawia złudzeń co do efektów działania łóżek opalających.

Podczas sztucznego opalania (silniejszego kilkunastokrotnie od promieni słonecznych) nasza skóra jest wystawiana na wysoką temperaturę, która niszczy kolagen (powoduje to powstawanie zmarszczek) i ubytki w pigmencie (wszelkiego rodzaju blizny i przebarwienia).

Nadmierne korzystanie z solarium nie tylko przyspieszy procesy starzenia się skóry, o 75% wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka.

Podczas korzystania z solarium, podobnie jak przy zwykłym opalaniu, nie wolno zapomnieć o kremach ochronnych i przede wszystkim nie przesadzać z długością i liczbą wejść. Rozwaga powinna być naszym najlepszym ograniczeniem.

Sandi Thom, w rozmowie z telewizją Sky News, powiedziała, że nie ma zamiaru dłużej korzystać z solariów i woli pozostać blada.

Polecane wideo

Komentarze (288)

Ocena: 5 / 5
Olciaxx (Ocena: 5) 05.03.2015 20:00
Mam 17lat dzisiaj po raz pierwszy byłam na solarium. Gdy wróciłam do domu zobaczyłam że wyskoczyła mi fioletowe plamki na piersiach. Dlaczego mi się pokazały ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2012 14:02
ja chodzę do solarim dwa razy w miesiącu na 15 minut 20 minut żeby nie byc bladą tylko na brać koloru i zakryć trochę piegów które mam troche na twarzy i lekko na ramionach i bardzo się ich wstydzę zakrywm je jak tylko mogę choć nie jest ich tak duzo aż ale b.sie ich wstydzę pozdrawiam!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2012 13:24
Kazda z nas będzie stara, ale chyba lepiej później niż wcześniej.. :) Ja używam po opalaniu krem probiotyczny Probioxi PSR , na razie jestem zadowolona. Według tego co piszą odbudowuje w skórze to co solarium niszczy i minimalizuje negatywne skutki. Może warto spróbować.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2012 10:43
solarium poprawia mi somopoczucie,ale ostatnio po 10min opalania sie,wszystko mnie piecze,swędzi.az nie moge sie dotknac.a to ze skóra szybciej sie starzeje to napewno,ale kazdy sam wybiera
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2012 11:43
oj boże i tak kiedys kazy bedzie stary
odpowiedz

Polecane dla Ciebie