Porada kosmetyczna: MIKRODERMABRAZJA (Na czym polega? Komu się poleca? Ile kosztuje?)

Ten rodzaj mikropeelingu zyskuje coraz większą liczbę zwolenniczek. Jakie są jego zalety, a jakie wady?
Porada kosmetyczna: MIKRODERMABRAZJA (Na czym polega? Komu się poleca? Ile kosztuje?)
25.03.2011

Wśród wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, na szczególną uwagę zasługuje mikrodermabrazja. Zaufały jej już tysiące kobiet. Zadowolonych kobiet. Ten zabieg kosmetyczny stosuje się od lat 80. – początkowo była to metoda stosowana tylko przez dermatologów. Polega on na mechanicznym złuszczaniu naskórka warstwa po warstwie. Usuwa się go specjalnym urządzeniem wyposażonym w głowice ścierające, pokryte mikrokryształkami naturalnego diamentu. Naskórek złuszczany jest stopniowo: warstwa po warstwie. W ten sposób tworzą się nowe, pełnowartościowe komórki.

Mikrodermabrazja – w porównaniu do innych zabiegów takich, jak peeling chemiczny czy dermabrazja – jest w pełni bezpieczna. Nie pociąga za sobą ryzyka powstawania przebarwień czy blizn. Naskórek złuszczony jest równomiernie – nie ma mowy o zbyt głębokim mikropeelingu. Aparatura, którą wykonuje się zabieg, wykorzystuje nowoczesną technologię. W ten sposób nie tylko można poprawić wygląd i funkcjonowanie skóry oraz ją odmłodzić, ale także uporać się z różnymi chorobami skórnymi.

Bezboleśnie i skutecznie

Niekwestionowaną zaletą mikrodermabrazji jest fakt, iż zabieg ten przeprowadza się w sposób bezpieczny, nieinwazyjny i – co ważne – całkowicie bezbolesny. Nie powoduje uczuleń, tak jak inne metody peelingu. Głębokość złuszczania dobierana jest indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Po zabiegu można natychmiast powrócić do pełnej aktywności – nie ma żadnych dodatkowych zaleceń, które miałyby poprawić jego działanie. Jedynie w przypadku skóry bardziej wrażliwej możliwe jest lekkie zaczerwienienie. Czasem mogą również wystąpić inne objawy np. pieczenie albo mrowienie, które jednak bardzo szybko ustępują. Mikrodermabrazję poleca się wszystkim osobom, które mają skórę wysuszoną słońcem, przebarwienia i rozszerzone pory. Zabieg daje również świetne efekty w przypadku cery po trądziku, drobnych blizn czy plam starczych, zmarszczek, piegów czy rozstępów. Mikrodermabrazję poleca się również przed właściwym peelingiem (sprawdź, które peelingi polecamy!) – połączenie obu zabiegów pozwala uzyskać znacznie lepsze efekty.

Który najlepszy?

Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji – korundową (proszkową), diamentową i tlenową. Ta pierwsza polega na delikatnym złuszczaniu obumarłego naskórka przy pomocy mikronizowanych kryształków tlenku glinu. Zabieg działa stymulująco na regenerację kolagenu i elastyny. Ten rodzaj mikrodermabrazji polecany jest szczególnie osobom z licznymi przebarwieniami na skórze oraz z rozszerzonymi porami – daje lepsze efekty w krótszym czasie niż np. mikrodermabrazja diamentowa, gdzie warstwa naskórka ścierana jest głowicami diamentowymi. Przy skórze bardzo wrażliwej, delikatnej czy alergicznej stosuje się metodę bezpyłową. I mikrodermabrazja tlenowa: tutaj złuszczanie obumarłego naskórka odbywa się poprzez połączenie tlenu z solą fizjologiczną. W ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń zalegających w porach i na skórze – to one odpowiedzialne są za powstawanie zaskórników oraz wyprysków, a także groźnych miejscowych stanów zapalnych skóry.

Więcej o usuwaniu przebarwień przeczytasz tutaj, a o sposobie na pozbycie się rozszerzonych porów – tutaj.

mikrodermabrazja

Przygotowania i przebieg

Na pięć dni przed planowanym zabiegiem należy unikać elektrolizy, woskowania, chemicznych kremów do depilacji, szorstkich gąbeczek czy szczotek do czyszczenia twarzy, a także preparatów do peelingu. Tuż przed przystąpieniem do złuszczania naskórka zmywa się makijaż, a skóra przecierana jest kwasem bornym albo spirytusem. Następnie specjalista przystępuje do zabiegu. Trwa on zwykle 30-45 minut. Podczas jednej sesji skóra ścierana jest od pięciu do piętnastu razy. Najlepsze efekty daje przeprowadzanie co najmniej pięciu zabiegów w odstępach od jednego do czterech tygodni. Efekty będą trwalsze, jeśli mikrodermabrazję powtórzymy ponownie po około sześciu tygodniach. Warto zauważyć, że zabieg można przeprowadzać nie tylko na skórze twarzy, ale również na każdej innej części ciała – szyi, dekolcie, dłoniach, plecach, nogach czy stopach, prócz skóry powiek.

Co po zabiegu?

Po mikrodermabrazji warto wykonać zabiegi, które zintensyfikują jej efekty. Poleca się przede wszystkim maskę tlenową – działa bezpośrednio na skórę, w ten sposób eliminując beztlenowe drobnoustroje biorące udział w powstawaniu (patogenezie) trądziku. Tlen ma również wpływ na produkcję kolagenu. Zwiększa on jędrność oraz napięcie skóry, a drobne zmarszczki są redukowane. Drugi godny polecenia zabieg po mikrodermabrazji polega na intensywnym nawilżaniu. Warto pamiętać, że po mikrodermabrazji należy unikać opalania przed dwie doby od wykonania zabiegu, nie kąpać się w chlorowanej wodzie (również przez dwie doby od zabiegu), a także pić około 10 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie. Na co dzień należy stosować ochronne kremy z filtrem (faktor co najmniej 25).

mikrodermabrazja

Przeciwwskazania

Niestety, są pewne przeciwwskazania do mikrodermabrazji. Zabiegu nie wykonuje się w przypadku zakażenia wirusowego: brodawki, opryszczki, mięczaka zakaźnego, zakażenia grzybiczego oraz bakteryjnego – liszajca zakaźnego. Mikrodermabrazję odradza się przy trądziku różowatym, ropowiczym i krostkowym (z osobnego tekstu dowiesz się, jak pozbyć się trądziku na zawsze), a także przy nadżerkach, łuszczycy, bliznowcach, nowotworach skóry i znamion, naczyniaków jamistych, zabiegach chirurgicznych wykonywanych w obrębie twarzy. Po terapii przeciwtrądzikowej wskazane są co najmniej trzy miesiące przerwy przed mikrodermabrazją. Co ważne, ciąża czy menstruacja nie są przeciwwskazaniami do wykonania mikropeelingu. W przypadku skóry płytkunaczynionej warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty.

Za jeden zabieg trzeba zapłacić 100-300 zł – kwestia finansowa jest zatem główną wadą mikrodermabrazji.

Julia Wysocka

Zobacz także:

19 sposobów na bycie piękniejszą

Oto sekrety największych specjalistów od urody, którzy dbają o wygląd gwiazd.

10 zbrodni na twojej skórze

Sprawdź, co fatalnie wpływa na stan twojej skóry.

Polecane wideo

Komentarze (49)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.02.2020 09:22
Ja miałam wiele zaskórników i przede wszystkim trądzik pospolity. Robiłam pakiet twarz + szyja + dekolt za 180 złotych w Dermedice w Krakowie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona efektem. Polecam wszystkim zarówno zabieg jak i specjalistów z Dermediki!
odpowiedz
kornelka023 (Ocena: 5) 23.10.2017 23:52
Mikrodermabrazja to mój ulubiony zabieg. Moja twarz jest zawsze po nim idealnie oczyszczona i wygładzona. Standardowo wykonuję serię 3 zabiegów, co 2 tygodnia. Tak polecono mi w krakowskim scm estetic i to mi bardzo pomaga raz na jakiś czas.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.01.2017 09:18
Mi bardzo podobał się zabieg endermologii, który robiłam w Klinice Urody i Pięknej Sylwetki. Nie dość, że ujędrnia i odmładza to jeszcze jest bardzo relaksujący :)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.12.2016 10:08
U mnie zaczerwienienie trwało cały dzień, ale efekt zabiegu super. Skóra miękka, sprężysta, oczyszczona. Zabieg robiłam miesiąc temu w klinice na Bukowińskiej u dr Krajewskiego:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 18:53
Czy dziewczyny w wieku od 15lat mogą wykonywać taki zabieg ?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie