Jak powstają perfumy na zamówienie?

Są doskonale dobrane do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Potrafią kosztować majątek, ale pachną naprawdę wyjątkowo!
Jak powstają perfumy na zamówienie?
21.10.2010

Perfumy szyte na miarę – tak są nazywane przez swoje największe miłośniczki. Zapachy przygotowywane na specjalne zamówienie to efekt żmudnej pracy kilku profesjonalnych nosów i chemików, którzy kreują własną wizję zapachu dla każdego klienta.

Ich cena zależy od rodzaju składników, czasu przygotowania oraz… marki. Zagranicą jednym z najbardziej znanych perfumiarzy tworzących indywidualne zapachy jest Francis Kurkdjian, na co dzień współpracujący z takimi domami mody jak Christian Dior, Emanuel Ungaro, Jean Paul Gautier czy Yves Saint Laurent.  W 2001 roku w atelier kreatora po raz pierwszy powstały perfumy na specjalne zamówienia klienta. Odtąd niepowtarzalne mieszanki z ręcznie wykonanym monogramem autora stały się prawdziwym fetyszem niepoprawnych psychofanek zapachowych wariacji, a lista klientek ekskluzywnego salonu Francis Kurkdjian obfituje w nazwiska największych sław Hollywood. Jak nie trudno się domyślić, ceny pojedynczych zapachów przyprawiają o prawdziwy zawrót głowy, i to nie tylko ze względu na urzekającą grę doskonale skomponowanych akordów. Koszt jednego flakonu wynosi około 8000 euro, czyli 32000 zł!

W Polsce wybredne klientki mogą skorzystać z oferty Polleny Aromy – największej polskiej firmy zajmującej się produkcją kompozycji zapachowych, olejków eterycznych oraz kosmetyków naturalnych. Tworzone tu perfumy to prawdziwe dzieła sztuki odzwierciedlające styl życia i osobowość swoich właścicieli. Komponowanie zapachu odbywa się w kilku etapach.

Najpierw klient wypełnia ankietę dotyczącą swoich upodobań zapachowych, a następnie otrzymuje wacik, który należy nosić pod pachą przez 12 godzin bez używania antyperspirantu. Dzięki temu perfumiarze mogą poznać naturalny zapach zamawiającego i dopasować do niego odpowiednie komponenty perfum. Nad jedną mieszanką pracuje kilku nosów, a każdy z nich tworzy własną próbkę zapachu. Klient wybiera tą, która najbardziej mu odpowiada, choć zdarzają się również przypadki, że proces tworzenia perfum trzeba powtórzyć, ponieważ kupujący nie był przekonany do żadnej mieszanki. Z reguły kreowania indywidualnego zapachu trwa około 3-4 miesięcy, a jego koszt wynosi od 4000 zł w górę.

Bajońskie sumy nie odstraszają jednak fanek unikatowych perfum z orientalnymi nutami, np. z olejkiem z grejpfruta japońskiego – yuzu. Doskonale skrojony zapach to bowiem coś więcej niż perfumy: czyżby magia?

Lilka Tylman

Zobacz także:

Perfumy na jesień – NOWOŚCI PONIŻEJ 100 ZŁ!

Marzysz o nowym zapachu na jesień, ale nie możesz sobie pozwolić na oryginalne perfumy? Mamy dla ciebie alternatywę...

10 pytań o perfumy – fakty, które powinnaś znać!

Czy perfumy mogą się zepsuć? Czy można nimi spryskiwać miejsca intymne? Jak najlepiej się perfumować?

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2011 23:31
Chciałabym mieć takie perfumy specjalnie dla siebie. Uwielbiam unikalne nuty, specjalne znalezione i popróbowane, chociaż ciężko czasami znaleźć coś oryginalnego. W perfumerii Quality, gdzie najczęściej chodzę na "łowy" jest bardzo duży wybór.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 15:08
A co to jest 4000 tys.Nic.Ja za swoj perfum dalam 8500tys. Mam go juz 4 lata i jestem zadowolona.
zobacz odpowiedzi (6)
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 09:25
to mi przypomina film "pachnidło", tylko tam zbieranie zapachów nie kończyło się dobrze..:P
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 09:24
no i dlatego nie warto kupować perfum tańszych niż 100zł. wolę "nosić" naturalny zapach własny, niż mdły olej zapachowy zmieszany ze spirytusem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 09:22
szkoda, że wszystko co takie cudowne musi być takie drogie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie