ZAPACHOWA HISTORIA ŚWIATA

Czym kiedyś perfumowały się kobiety? Jakie zapachy królowały w Starożytności? Kto ich używał?
ZAPACHOWA HISTORIA ŚWIATA
12.08.2010

Do zapachu przywiązuję się ogromną wagę od tysięcy lat. Już w okresie rozkwitu cywilizacji Mezopotamii podczas religijnych obrzędów używano wonnych kadzideł, a wspólna kąpiel małżonków w aromatycznych olejkach miała być gwarancją długiego, szczęśliwego i udanego wspólnego życia. Stamtąd pochodził także pierwszy w historii świata perfumiarz – Tapput.

W starożytnym Egipcie perfumiarzy zastąpili kapłani. Do ich zadań należało wytwarzanie pachnideł, które stosowane były między innymi podczas nabożeństw. Z czasem olejki zaczęły być używane do nadawania zapachu ciału, głównie ze względu na wiarę iż aromat przybliża do boga.

Znad Nilu moda na perfumy przeniosła się do starożytnego Rzymu, a stamtąd trafiła do Grecji. Nastąpił pierwszy w historii świata prawdziwy boom na  piękne zapachy. Perfumowano nie tylko ciało (wonnymi olejkami kwiatowymi), ale także ubrania, pomieszczenia oraz… konie i psy. Najbogatsi Rzymianie sypiali na materacach wypełnionych po brzegi płatkami róż. Przełomu dokonali jednak dopiero muzułmanie, którzy stworzyli aparat do destylacji, znacznie ułatwiający produkcję olejków.

W średniowieczu Kościół zakazał perfumowania ciała. Wonne olejki zniknęły na jakiś czas, ale w dobie Wypraw Krzyżowych na nowo powróciły, choć głównie po to, by spryskiwać nimi posadzki w miejscach świętych oraz różańce. W 1370 roku powstało pierwsze pachnidło na bazie alkoholu – Woda Królowej Węgier. Elżbieta, córka Władysława Łokietka, bo o niej mowa, uwielbiała luksusy i dalekie podróże. Podczas jednej z nich pewien pustelnik zdradził jej sekretną recepturę, która stała pierwszymi prawdziwymi perfumami.

perfumy porady

Prawdziwy rozkwit sztuki perfumeryjnej nastąpił w XIX wieku, kiedy to Pierre Francois Pascal Guerlain otworzył w Paryżu swoją firmę i zaczął do produkcji pachnideł wykorzystywać składniki syntetyczne. Dzięki temu koszty produkcji wód zapachowych znacząco spadły, więc mogło pozwolić sobie na nie coraz więcej modnych Europejczyków.

Kolejne nazwisko nierozerwalne związane z wonnym przemysłem to Ernest Beaux, chemik pracujący dla Coco Chanel. W 1921 roku zastosował po raz pierwszy substancję utrwalającą aromat naturalnych olejków, na zawsze rewolucjonizując tym samym przemysł kosmetyczny.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Nowości kosmetyczne sierpnia – przetestuj je!

Dobierz zapach do swojego stylu ubierania!

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2010 15:44
Dwie przyjaciółki: Dorota (lat 17 i pół) i Monika (lat 17) postanowiły spotkać się pewnego wieczoru, kiedy rodzice Moniki wyjechali za miasto. Dziewczynki wpadły na niewinny pomysł- wyjęły stary talerzyk, na którym wypisały tajemnicze cyfry oraz zdjęcie prababki Doroty i zaczęły wywoływać duchy. Z początku nie działo się nic dziwnego- dziewczynki śmiały się i dokazywały! Nagle usłyszały walenie do drzwi. Rozległ się przeraźliwy huk i przez okno do domu wpadło zakrwawione łyse dziecko bez źrenic. Wystraszone dziewczynki rzuciły się pod drewniany stolik. Niestety przebiegły omen zaczął ciągnąc Monikę za nogę i zawlókł ja do kuchni. Słychać było stamtąd przeraźliwe wrzaski, pękanie kości i głuchy pisk sunącego po podłodze ostrza noża. Monika krzyknęła: "VOLIDER SAKRUMA" 3 razy i wyzionęła ducha... Jeśli przeczytałeś "VOLIDER SAKRUMA" możesz być pewien, że spoczywa na Tobie klątwa. Jest tylko jedno wyjście, by ją z siebie zdjąć: musisz przesłać tą wiadomość do 10 osób w ciągu 15 minut od momentu przeczytania. W przeciwnym razie blada dziewczynka zamorduje Ciebie i 3 najbliższe Ci osoby (tak, tak- właśnie te o których teraz pomyślałeś). Spiesz się, nie masz dużo czasu!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2010 18:44
Zapraszam na nowe forum dla kobiet www.swiatwenus.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2010 22:30
naprawdę ciekawy artykuł:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2010 19:12
Kościół jak zwykle czegoś zakazywał;D zapraszam do mojego pasażu na bizuterię ręcznie robioną
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2010 13:28
nareszcie ciekawy artykuł
odpowiedz

Polecane dla Ciebie