„Te same perfumy pachną inaczej na różnych osobach”. Fakty i mity dotyczące zapachów

Najwyższy czas rozwiać wątpliwości.
„Te same perfumy pachną inaczej na różnych osobach”.  Fakty i mity dotyczące zapachów
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/pamarias)/Unsplash(J. Lee)
13.09.2023

W sieci nawarstwiło się mnóstwo mitów dotyczących perfum. Oto informacje, które są najczęściej powielane. Najwyższy czas rozwiać wątpliwości!

Zobacz także: Ten niezwykły kosmetyk zapewnia poczwórny efekt upiększający. Francuzki spryskują nim twarz każdego dnia

Perfumiarskie fakty i mity

FAKT: Z czasem przestajemy wyczuwać często używane perfumy 

Zapewne wiele z nas zna to irytujące uczucie. Spryskujemy się niemałą ilością ukochanych perfum, jednakże wcale ich na sobie nie czujemy. Zastanawiamy się nawet, czy może nasz ulubiony zapach przeszedł jakąś nietrafioną reformulację, tracąc na głębi, jak i na trwałości. Okazuje się jednak, że ich skład wcale nie uległ zmianie. Co najdziwniejsze, otoczenie nadal komplementuje roztaczającą się wokół nas woń. O co w tym wszystkich chodzi? To tak zwana adaptacja sensoryczna. I tak, gdy wciąż stykamy się z jakąś wonią, po czasie przestajemy ją czuć, nawet jeżeli jest to niezwykle silny, ale bardzo przyjemny zapach. Nierzadko nie przestajemy wyczuwać jedynie aromatów szczególnie przykrych i drażniących.

MIT: Testery posiadają znacznie większą trwałość aniżeli perfumy

Na rozmaitych forach internetowych, które skupiają grono zapalonych perfumoholiczek, na każdym kroku można natknąć się na stwierdzenie, że testery posiadają znacznie większą trwałość aniżeli perfumy. W żadnym razie nie zawierzajmy tej osobliwej tezie. Żadna szanująca się marka, która produkuje perfumy, raczej nie pozwoliłaby sobie na tak ryzykowne zagranie.  

FAKT: Te same perfumy pachną inaczej na różnych osobach

Bywa, że czujemy jakąś woń na przyjaciółce, czy mijanej na ulicy osobie i momentalnie się nią zachwycamy. Z onieśmieleniem pytamy, jakich perfum używa i czym prędzej udajemy się na zakupy. Wymarzony flakonik szczęśliwie ląduje na naszej toaletce. Przystępujemy do pierwszych perfumiarskich testów, po czym stwierdzamy, że... to nie to. Perfumy, które zachwycały nas na koleżance, na naszej skórze wydają się dziwne, wręcz nieprzyjemne. Zamiast odurzającej zmysłowej nuty drzewa sandałowego, wyczuwamy w nich jedynie zbyt intensywne białe kwiaty, które u niej grały z kolei rolę czwartoplanową. Ot, te same perfumy czasem pachną zupełnie inaczej na różnych osobach. Ma na to wpływ wiele rzeczy, na przykład rodzaj skóry, stan zdrowia, wiek, wykonywane aktywności, czy korzystanie z używek.   

MIT: Perfumy nie mają terminu przydatności do użytku

To niestety zbyt piękne, aby było prawdziwe. Perfumy podobnie jak kosmetyki pielęgnacyjne, czy te przeznaczone do wykonywania makijażu także posiadają termin przydatności. Zwykle wynosi on 24-36 miesięcy. Powinnyśmy mieć jednak na uwadze, że możemy jeszcze bardziej skrócić ten czas. Dzieje się tak często, jeśli wystawiamy perfumy na silne światło. 

Zobacz także: Perfumy, które są zmysłowe i bardzo tajemnicze. Kojarzą się z baśniami, elfami i mrocznymi legendami

Polecane wideo

5 ślicznych fryzur, które zrobisz w 5 minut. Idealnie sprawdzą się w szkole i na uczelni
5 ślicznych fryzur, które zrobisz w 5 minut. Idealnie sprawdzą się w szkole i na uczelni - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie