Czy zapach może podkreślać charakter kobiety?

Większość z nas lubi podkreślać swoją osobowość.
Czy zapach może podkreślać charakter kobiety?
14.04.2022

Najczęściej wykorzystujemy do tego ubrania, nową fryzurę czy makijaż. Uzupełnieniem codziennej stylizacji może być także zapach, który wyrazi styl i doda pewności siebie. Na rynku jest dostępnych wiele aromatów, które tworzą niepowtarzalne kompozycje. Sprawdź, jak zapach może podkreślić charakter i sprawić, że rozkwitniemy!

Zapachy na co dzień

Perfumy często są uzupełnieniem stylizacji. O ile na wieczór sięgamy po zapachy bardziej intensywne i kuszące, to w ciągu dnia mogą być one zbyt intensywne. Codzienne perfumy damskie zazwyczaj są delikatne i subtelne. Świetnie sprawdzają się zapachy kwiatowe i cytrusowe, które nadają się i do pracy, i na wieczorne spotkanie z przyjaciółkami. Warto je zmieniać w zależności od pory roku czy indywidualnego gustu. 

Szukając aromatu idealnego dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na poszczególne nuty zapachowe. W ten sposób uda nam się dopasować woń do swoich indywidualnych potrzeb. 

Nuty zapachowe - czym są?

Wyróżnia się trzy nuty zapachowe, które po kontakcie ze skórą rozwijają się w odpowiedniej kolejności. Najpierw wyczuwamy nuty głowy, potem serca, a na końcu nutę bazy, nazywaną czasem nutą głębi. 

Nuta głowy

To właśnie ona najczęściej decyduje o zakupie danych perfum. Jest wyczuwalna na samym początku, zaraz po otwarciu butelki. Na skórze pozostaje krótko, jest jednak intensywna, dodaje perfumom charakteru. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka lub kilkanaście minut. Zapachami, które należą do nut głowy, są najczęściej wonie kwiatowe i cytrusowe.

Nuta serca

Nuta serca pojawia się zaraz po nucie głowy. Jest wyczuwalna zazwyczaj po około 10 minutach od aplikacji perfum na skórę. W zależności od jakości perfum utrzymuje się od dwóch do nawet czterech godzin. Najczęściej wyczuwalnymi zapachami są aromaty korzenne, kwiatowe, drewno, mech czy tytoń. Nadają perfumom intensywności i wyrazistości. 

Nuta bazy

Nuta bazy jest najmniej intensywna, ale charakteryzuje się największą trwałością. Uwalnia się powoli, jednak na skórze może pozostać od kilku do kilkunastu godzin. Najczęściej składają się na nią wanilia, piżmo, przyprawy korzenne czy nuty leśne. 

Jak znaleźć swój zapach?

Gusta mogą się zmieniać pod wpływem wieku, doświadczeń czy mody. Znalezienie swojego zapachu może zająć nawet kilka lat. Zaraz po aplikacji na skórę perfumy pachną inaczej niż po upływie kilku godzin, dlatego chcąc wybrać dla siebie nowy zapach, warto najpierw zdecydować się na test. Aplikujemy perfumy na skórę, odczekujemy kilkanaście minut, dopiero potem ewentualnie decydujemy się na zakup.

Bardzo częstym sposobem na testowanie nowych perfum jest skropienie nimi papierka, jednak należy pamiętać, że zapach na każdej skórze może pachnieć inaczej. Szukając ulubionych damskich perfum, czasem warto porównać nuty zapachowe w już posiadanych. Wiele osób podświadomie wybiera zapachy bardzo do siebie zbliżone.

konsultacja kosmetologiczna: Sylwia Brodniewska

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 16.04.2022 15:50
Jeśli się nie myją...no to...czuć.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie