Ten zapach sprawia, że uchodzisz za niezwykle atrakcyjną. Czym jest sensualne piżmo?

Perfumy z dodatkiem piżma należą do tych najbardziej sensualnych. Czym jest ta intrygująca substancja zapachowa i jak się ją pozyskuje?
Ten zapach sprawia, że uchodzisz za niezwykle atrakcyjną. Czym jest sensualne piżmo?
Fot. iStock
24.03.2022

Aromatyczne właściwości piżma były doceniane już od niepamiętnych czasów. Wymienia się je jako jedną z najstarszych substancji zapachowych. Prawdą jest, że nie sposób przejść obok niego obojętnie, a ludzi, których owiewał zmysłowy piżmowy woal, uznawano za ponadprzeciętnie atrakcyjnych. 

Jak pachnie piżmo?

Z piżmem po miłość. Z piżmem po władzę

Dzięki wyczuwalnemu piżmowemu aromatowi znacznie łatwiej było uwodzić. Jego wyrazisty, jedyny w swoim rodzaju zapach kojarzył się ludziom już od stuleci bardzo erotycznie. Piżmo wręcz rozpalało zmysły i było wśród najmożniejszych najbardziej cenionym afrodyzjakiem. Kto je nosił, czuł się jak zdobywca świata - atrakcyjny, magnetyczny, niemożliwie pewny siebie.

Intensywna sensualna woń z wyczuwalną dozą pudrowości, słodyczy, jak i równie uwodzicielskimi akcentami drzewnymi zawsze robiła na otoczeniu ogromne wrażenie. Będąc ubranym w woal piżma efektywniej można było też osiągać przeróżne cele i sięgać po władzę. Jego zalety doceniano więc szczególnie na dworach królewskich. Piżmo uwielbiała na przykład Maria Antonina, Ludwik XIV zwany Królem Słońce, małżonka Napoleona Józefina, czy królowa Elżbieta I. 

Skąd jednak pobierano ten szczególny osławiony aromat?

Zobacz także: Shinrin-yoku. Leśne kąpiele podbijają świat

Prezent od piżmowca 

Z piżmem związanych było mnóstwo kontrowersji. Otóż jest ono niczym innym jak wydzieliną pozyskiwaną z gruczołów około odbytniczych ssaka zwanego piżmowcem syberyjskim. Piżmowce wykorzystują swą zapachową moc, aby wabić w okresie godowym samice. Znając możliwości olfaktoryczne piżma, zawsze udaje im się to wręcz doskonale.  

Kiedyś wiele piżmowców ginęło, by arystokraci i szlachetnie urodzeni mogli roztaczać wkoło niezwykle uwodzicielski zapach. W późniejszych czasach na szczęście zaczęto unikać tego okrutnego procederu i zaczęto pobierać piżmo operacyjnie. We współczesnej dobie niesamowity piżmowy aromat najczęściej powstaje w laboratorium bez szkody dla zwierząt

Piżmo znajdziemy w zapachach takich jak Kenzo Jungle, Kenzo Flower, Cartier La Panthere, czy Narciso Rodriguez for Her Pure Musc. 

Zobacz także: Najpiękniejsze wiosenne makijaże, którymi warto się zainspirować

Polecane wideo

Włosy jak od Louis Vuitton. Ta ekskluzywna koloryzacja to hit wiosny
Włosy jak od Louis Vuitton. Ta ekskluzywna koloryzacja to hit wiosny - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie