Po czym poznać, że perfumy są oryginalne?

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś natknąć na perfumy znanych projektantów sprzedawane w superatrakcyjnych cenach. Część z nas w ogóle nie wierzy w takie „okazje”, ale zdarzają się osoby, które łatwo dają się nabrać naciągaczom. Warto więc wiedzieć, po czym poznać, że perfumy są oryginalne.
Po czym poznać, że perfumy są oryginalne?
18.11.2008

„Ostatnio zastanawiałam się, po czym poznać, że perfumy są oryginalne? Słyszałam coś o metodzie rurek, grzybków, naklejek na spodzie, ale nigdzie nie dowiedziałam się czegoś konkretnego. Myślę, że taka informacja przyda się każdej papilotce, zwłaszcza w dobie zakupów przez internet. Bo chyba każda z nas widziała swoje ulubione perfumy w jakimś serwisie aukcyjnym po bardzo okazyjnej cenie i zastanawiała się czy są oryginalne. Podróbki mają bardzo słabą jakość, i nie są warte nawet małej części tej "promocyjnej ceny", dlatego powinnyśmy wiedzieć, jak się przed tym uchronić, zwłaszcza, że po zakupie takich perfum nic już raczej nie możemy zrobić. Odwoływanie się i prośba o zwrot pieniędzy często kończą się faskiem.

Pozdrawiam, Kasia”.

To prawda, że w dobie prężnego rozwoju Internetu coraz częściej decydujemy się na zakupy online. W przypadku perfum bywa to jednak bardzo ryzykowne. Warto więc wiedzieć, po czym poznać, że nasz nabytek jest oryginalny i nie padliśmy ofiarą zwyczajnego oszusta. Aby to ocenić, należy udać się do popularnej drogerii sieciowej (np. Sephory, Marrionaud, Douglasa) i dokładnie przyjrzeć się interesującemu nas produktowi, zapamiętując wszystkie szczegóły:

  • wygląd numeru identyfikacyjnego (czy jest nadrukowany, czy wyciśnięty);
  • odcień flakonu i opakowania;
  • napisy na butelce (zwróć uwagę na detale typu: czy litery są tłoczone, lekko pozłacane, błyszczące pod światło, itp.);
  • atomizer (metalowy czy plastikowy);
  • przejrzystość i kolor perfum.

Cechy oryginału należy porównać z nabytym przez nas towarem. I tak, będzie to podróbka, jeśli:

  • numer identyfikacyjny wygląda inaczej niż na oryginalnej butelce;
  • flakon jest krzywy (nie stoi prosto na płaskiej powierzchni), niestarannie wykończony, ma wady produkcyjne i różni się kolorem od oryginału;
  • etykiety są niedokładnie lub krzywo przyklejone i blakną w kontakcie z perfumami;
  • nadruki na flakonie i opakowaniu mają inny odcień i fakturę niż oryginał;
  • atomizer nie jest dokładnie zaciśnięty na szyjce i wykonano go z innego materiału niż oryginał;
  • wszelkie ozdoby i detale (np. tasiemki) dołączone do flakonu są nieelegancko i tandetnie wykonane;
  • zapach perfum jest nietrwały i zmienia się w miarę upływu czasu;
  • perfumy są mętne, nieprzejrzyste.

Oprócz tego, warto wiedzieć, że częściej podrabiane są większe flakony (90 ml) niż mniejsze. Czasami nie wystarczy też sugerować się samym opakowaniem, bo kartonik i butelka mogą być oryginalne, a dopiero znajdujący się w nich płyn okazuje się falsyfikatem. Ponadto, do perfum, jak do wszystkiego, trzeba podchodzić z rozsądkiem – niemożliwym jest nabycie flakonu najnowszych perfum Givenchy za 30 czy 50 zł. Dlatego, jeśli marzy nam się drogi zapach znanego projektanta, warto go kupić w dobrej drogerii kosmetycznej. Wtedy będziemy mieć 100% pewności, że perfumy są autentyczne.

Tu przeczytacie, jak prawidłowo stosować perfumy.

Polecane wideo

Komentarze (181)

Ocena: 5 / 5
Perfumomaniak (Ocena: 5) 26.04.2018 23:59
Polecam wyszukiwarkę i porównywarkę cen oryginalnych perfum w sprawdzonych, wiarygodnych perfumeriach www.perfumomaniak.pl
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.12.2017 15:28
Kupuję odpowiedniki perfum na zapachowiec.pl i jestem bardzo zadowolona z jakości. Mam kilka swoich ulubionych, ale czasami testuję nowe zapachy kupując mniejsze ilości. Myślę, ze warto przetestować na sobie i przekonać się do nich ;)
odpowiedz
Michał (Ocena: 5) 11.02.2016 09:24
Od lat kupuję tylko w Sephorze i Douglasie, byłem ostatnio we Francji w Sephorze i są takie same jak w Polsce, więc nie piszcie bzdur.
odpowiedz
Jaa (Ocena: 5) 12.10.2015 11:06
Kupujac nawet w perfumeriach nie mamy pewnosci na oryginalnosc i mozliwosci na zwrot.
zobacz odpowiedzi (1)
Natalia (Ocena: 5) 17.09.2015 22:42
Od kilku miesięcy należę do organizacji, która prowadzi walkę z nieuczciwymi sprzedawcami podrabianych kosmetyków i odzieży. Na rynek wpłynęła masa podrób, można powiedzieć, że niektóre świetnie udają oryginały - niestety nimi nie są. Od kilkunastu tygodni kupujemy wyrywkowo na jednym ze znanych portali aukcyjnych flakony takich pseudo oryginałów (nazywanych zazwyczaj testerami) odsyłamy do sprawdzenia autentyczności aby finalnie udowodnić popełnienie przestępstwa. Praktycznie wszystkie są podróbami. Sprawdzenie kodu z naklejki niestety nie sprawdzi się ponieważ numery kodów skopiowane zostały z oryginałów. Do tej pory udało się przed sądem udowodnić kilku sprzedawcom popełnienie przestępstwa i ukarać bardzo wysoką grzywną. Sprzedawcy na portalach aukcyjnych mają zazwyczaj po kilka kont aby było trudniej ich namierzyć. W chwili gdy osoba, która kupiła podróbę, orientuje się że została oszukana i zaczyna się domagać zwrotu. Sprzedawca woli zwrócić pieniądze aby uniknąć problemów. Większość z nich zdaje sobie sprawę, że po skierowaniu sprawy do sądu odpowiedzą głównie z Art. 305. 1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie. 3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Zachęcam więc do zgłaszania zakupionych podróbek do Federacji Konsumentów.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie