TOKSYCZNE PERFUMY (Ładnie pachną, ale są groźne dla zdrowia)

Perfumy to mieszanka rozmaitych związków chemicznych. Wywołują zawroty głowy, powodują wysypki oraz mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie ciężarnych kobiet.
TOKSYCZNE PERFUMY (Ładnie pachną, ale są groźne dla zdrowia)
04.08.2011

Nie jest tajemnicą, że niemal każdy kosmetyk stojący na półce w drogerii to mieszanka aktywnych składników - sztucznych aromatów, barwników i parabenów.  Wprawdzie ostatnio koncerny kosmetyczne masowo wprowadzają do swojej oferty tzw. linie ekologiczne (znacznie droższe od tych tradycyjnych), ale i tak większość kupowanych przez nas preparatów upiększających to prawdziwe chemiczne bomby.

Na czele listy produktów zawierających najwięcej substancji podejrzanego pochodzenia znajdują się perfumy.  Nie ma znaczenia, czy zapach jest sygnowany logiem znanego domu mody, czy pochodzi od producenta no name – lekarze alarmują, że niebezpieczne związki mogą czaić się wszędzie!

Z badań amerykańskiej organizacji Campaign for Safe Cosmetics jasno wynika, że szkodliwe składniki rozregulowują gospodarkę hormonalną organizmu oraz zakłócają prawidłową pracę tarczycy. Oprócz tego, mogą one stać się przyczyną dokuczliwych nudności, wymiotów, duszności i wysypek skórnych, a w przypadku długotrwałego użycia substancje zapachowe i aromaty zawarte w luksusowych perfumach mają działanie rakotwórcze. Dodatkowo, toksyny pochodzące z perfum mogą powodować męską bezpłodność, negatywnie wpływając na jakość nasienia.

Jak to możliwe, że tak szkodliwe substancje legalnie lądują we flakonach znakowanych przez wielkich gigantów kosmetycznych? Producenci wód toaletowych nie mają obowiązku odtajniania całej receptury zapachu i podawania dokładnego składu mieszanki na opakowaniu, gdyż chroni ich prawo autorskie.

W efekcie, do buteleczek z ekskluzywnymi zapachami trafiają substancje zagrażające naszemu zdrowiu. Dla przykładu, w składzie American Eagle Seventy Seven wykryto aż 24 toksyczne związki, a w Giorgio Armani Aqua di Gio – 19. Z kolei Halle by Halle Berry, Quicksilver i J.Lo Glow zawierają po 7 niebezpiecznych substancji i niewiele mniej podejrzanych składników znajduje się w Curious od Britney Spears czy Hannah Montana od Miley Cyrus.

perfumy

Specjaliści tłumaczą, że perfum powinny unikać przede wszystkim osoby z wrażliwą cerą albo atopowym zapaleniem skóry.  Z dala od wszelkich zapachów z drogerii powinny się również trzymać kobiety w ciąży. Substancje aromatyczne zawarte w perfumach mogą oddziaływać na płody – szczególnie męskie – wzmagając produkcję hormonów płciowych. Istnieją doniesienia świadczące o wzroście ryzyka ich bezpłodności w dorosłym życiu. Dodatkowo, ostatnie eksperymenty pokazują, że w krwi pępowinowej coraz częściej wykrywa się  Galaxolide i Tonalide – pochodne syntetycznego piżma, wchodzącego w skład wielu perfum.

Jak się bronić?

Dermatolodzy radzą, by w związku z ryzkiem alergii, zapachy testować na niewielkim fragmencie skóry a nie na papierku, który nie wykaże jak związek chemiczny zachowa się na naszym ciele. Należy również pamiętać, że większość ludzi wykazuje nadwrażliwość na zapachy w zbyt wysokim stężeniu. Jedyny ratunek to ich unikać oraz perfumując się, zawsze pamiętać o umiarze – w trosce zarówno o swoje zdrowie, jak i o komfort nadwrażliwców, których możemy na swojej drodze spotkać.

Lilka Tylman

Zobacz także:

PSYCHOLOGIA PERFUM (Czym sugerujemy się, wybierając okreslone zapachy?)

Dowiedz się, dlaczego określona woń dla jednych będzie najbardziej zmysłowym i kuszącym aromatem na świecie, a u innych, wzbudzi jedynie odrazę i obrzydzenie.

Perfumy na słodko (Inspirowane czekoladą, migdałami, maslanymi ciasteczkami)

Aż chciałoby się je schrupać!

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.08.2016 12:21
cuba braun-trucizna najwyższej klasy!!!!Okropieństwo!!!tandeta można się zatruć na śmierć!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2011 13:52
These pieces really set a standard in the idnsutry.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.08.2011 21:10
ten obrazek jest okrpny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2011 11:42
Mój organizm sam się broni przed tego typu substancjami, a mianowicie reaguje silnym bólem głowy, odruchem wymiotnym itp. W efekcie czego używam perfum tylko okazjonalnie i sporadycznie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 09:54
dobrze wiedzieć takie rzeczy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo