Jak kobiety perfumowały się w starożytności?

Jakich zapachów używała Kleopatra? W jakie wonności oblekała się Hatszepsut? Jak perfumowały się mieszkanki Izraela?
Jak kobiety perfumowały się w starożytności?
05.05.2011

Historia zapachów sięga tysięcy lat przed naszą erą. Wonne olejki, mazidła, tajemnicze płyny w pięknych flakonikach szczególnie ważną rolę odgrywały w starożytności. Kobiety zawsze pragnęły bowiem zachwycać cudownym zapachem. Odpowiednia mieszanka aromatów pomagała im uwodzić mężczyzn.

Perfumy królowej Egiptu

Starożytny Egipt słynął ze swoich kosmetyków. To właśnie Egipcjanie pierwsi zaczęli sporządzać różne mikstury. Jedną z nich były właśnie perfumy. Ostatnio archeolodzy odnaleźli nawet flakon perfum należący do sławnej królowej Egiptu – Hatszepsut, która najprawdopodobniej z flakonem tym została pochowana. Znalezisko liczy około 3,5 tysiąca lat i jest kolejnym dowodem na to, jak ważną rolę aromatyczne mieszanki odgrywały w starożytności.

Wielką moc aromatów doceniała także Kleopatra, która swoją niepowtarzalną wonią uwodziła kolejnych kochanków. Perfumy były również używane przez kobiety izraelskie. Najczęściej stosowano je w celach ochronnych. Suchy i gorący klimat krajów wchodu wymagał bowiem odpowiedniej pielęgnacji skóry. Znana jest również starożytna legenda mówiąca o tym, jak to królowa Saba podarowała wonności królowi Salomonowi, chcąc zyskać jego względy.

Składniki starożytnych perfum

Na dnie flakonu odnalezionego w Egipcie zachowały się wyschnięte cząstki zapachowe. Przetrwały one głównie dzięki niezwykle wąskiej szyjce naczynia, która została zatkana glinianym korkiem. Skrystalizowany zapach poddano szeregom badań i ustalono z czego zostały stworzone. Zachowane nuty zapachowe to pewnego rodzaju mieszkanka różnych kadzideł o mocno oleistej konsystencji. Wszystkie one występują we wschodniej Afryce. Jednak jest to jeszcze zbyt ogólna informacja, by na jej podstawie przygotować dokładną listę składników zapachu.

Na podstawie wielu innych źródeł wiadomo jednak, że perfumy w starożytności zwykle miały bardzo mocny i wyrazisty aromat. Do ich produkcji najczęściej wykorzystywano takie składniki, jak irysy, majeranek, róże, lilie, fiołki, zioła i przyprawy, kadzidła i mirrę. Bardzo popularne były również henna, cynamon, gorzkie migdały, żywica i piżmo.

 

perfumy kleopatra

Jak przechowywano zapachy?

Nazwa starożytnych perfum zwykle pochodziła od nazwy miasta, z którego pochodził główny ich składnik lub w którym dany zapach wytworzono. Perfumy trzymano w szklanych bądź w kamiennych naczyniach z alabastru. Pojemniki te były bogato zdobione, dzięki czemu stawały się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Kto używał perfum?

W starożytnych czasach, perfum zwykle używali władcy i osoby uprzywilejowane. Stosowanie określonych aromatów przybliżało ich do bogów, stanowiło bardzo ważną część rytuałów religijnych. Perfum używano zwykle po kąpieli. Pokrywano wtedy ciało odpowiednimi zapachowymi balsamami i wonnymi olejami. Spano na materacach wypełnionymi płatkami róż, a u najbogatszych pachnidłami przesiąknięte były całe komnaty. Co ciekawe, perfumowano również zwierzęta.

Odtworzyć starożytny aromat

Naukowcy z całego świata, od wielu lat próbują odtworzyć aromaty uwielbiane przez starożytnych. Dzięki odnalezieniu perfum królowej Egiptu, być może już niedługo dowiemy się, czym pachniał świat przed tysiącami lat. Naukowcy, którzy próbują ustalić dokładny skład cząsteczek ulubionego aromatu egipskiej władczyni, zastanawiają się, czy zapach ten przypadnie go gustu współczesnym kobietom. Jeśli tak się stanie, to niewykluczone, że już wkrótce trafi on na sklepowe półki. Trudno jednak określić, czy rzeczywiście aromat ten będzie tak popularny, jak w tamtych czasach. Zwłaszcza, że na pierwszy rzut oka widać, że perfumy te składały się z zapachów ciężkich i ostrych.

Kto z nas nie chciałby jednak pachnieć jak królowa Egiptu?

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Jak się perfumować, by podkręcić swój seksapil? Poznaj czułe miejsca!

Zapach umieszczony w odpowiednim miejscu na ciele może zdziałać cuda. Sprawi, że poczujesz się piękniejsza!

Perfumy o zapachu WAGINY - zmysłowy afrodyzjak czy obrzydliwe pachnidło?

Tego jeszcze nie było! Niemiecka firma Vivaeros stworzyła nowy rodzaj ekskluzywnych perfum dla mężczyzn, o zapachu... kobiecego łona!

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 15:52
pachnieć trupem na pewno bym nie chciała
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 14:59
jak oni zrobili w tamtych czasach zdjęcie Kleopatrze??;o czaje ze byli do przodu ze wszystkim, piramidy itp ale to juz przekroczyło moje wyobrazenia! Kurde to zczajcie jaka Polska jest zacofana, oni juz wtedy mieli aparaty
zobacz odpowiedzi (6)
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 10:20
Każda chciałaby pachnieć jak królowa Egiptu ale nie każdą na to stać .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 08:22
pff. Arystokratki ze starożytnego Rzymu używały potu gladiatorów, który kazały swym służącym zbierać z nich po walce. Oczywiście ze zwycięscy.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.05.2011 08:21
Królowa Saby..Saba to pies
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie