OBRZYDZAJĄCE: Tajemnicze składniki perfum, o których istnieniu nie chciałabyś wiedzieć!

Wydzieliny z gruczołów okołoodbytniczych bobra, skunksa czy jelenia, wydalone resztki pokarmowe wieloryba, to tylko nieliczne substancje, z których zrobione są nasze perfumy.
OBRZYDZAJĄCE: Tajemnicze składniki perfum, o których istnieniu nie chciałabyś wiedzieć!
17.03.2011

Chociaż współcześnie większość zapachów otrzymuje się drogą chemiczną, to jednak nadal, te najlepsze i najbardziej pożądane perfumy komponowane są w większości ze składników pochodzenia naturalnego. Jednak zachwycając się pięknym zapachem, często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tak naprawdę wchodzi w skład naszych ulubionych perfum i skąd wywodzą się dane aromaty. Ich pochodzenie często jest naprawdę szokujące...

Zapachy pochodzenia naturalnego swoje źródło czerpią przede wszystkim z bogatego w różnorodne aromaty świata roślin i zwierząt. O ile jednak zapachy pochodzenia roślinnego, uzyskiwane w postaci olejków eterycznych, balsamów lub żywic, nie wywierają tylu emocji i zadziwienia, to już te odzwierzęce mogą wzbudzać pewne zniesmaczenie.

Czy zastanawialiście się bowiem, co tak naprawdę kryje się pod takimi określeniami jak, piżmo, ambra, cywet czy kastoreum? Skąd pochodzą te oryginalne aromaty?

Piżmo

Jest to najintensywniejsza i najbardziej trwała substancja zapachowa. Esencja tego aromatu pochodzi z wydzieliny gruczołów okołoodbytniczych piżmowca, czyli pewnej odmiany jelenia żyjącego w górskich lasach Azji. Substancję o podobnych właściwościach można pozyskać od innych zwierząt takich, jak skunks, kaczka piżmowa czy też piżmowy szczur. Gruczoły piżmowca otrzymuje się na drodze operacyjnej, bez konieczności zabijania zwierząt, ale w niektórych krajach (np. w Chinach) są one hodowane w celu uzyskiwania mięsa, skóry i właśnie piżma.

Naturalne piżmo ma zapach amoniaku, ale po rozpuszczeniu w roztworze alkoholowym nabiera zmysłowego zwierzęcego aromatu. Znakomicie utrwala wszelkie kompozycje zapachowe. Co więcej, na całym świecie uważane jest ono za swoisty afrodyzjak i wręcz erotyczny zapach. Jego ciepły, słodki i bardzo trwały aromat pobudza wszystkie zmysły, wzmaga pożądanie.

Ambra

Zapach ten jest naturalnym wynikiem niestrawności lub zaparcia kaszalota, czyli pewnej odmiany wieloryba. Ta specyficzna wydzielina pochodząca z jego przewodu pokarmowego pojawia się w okolicach żerowania i unosi się na powierzchni wody, skąd może zostać wyłowiona. Bryły ambry mają najczęściej rozmiary pięści lub ludzkiej głowy. Przybierając różnokształtne formy, mogą ważyć nawet 20 kg. Ambra przybiera barwy szare, żółtawe lub brązowe. Ma konsystencje wosku, jest lżejsza od wody, mięknie w cieple ręki i ulega upłynnieniu w temperaturze wrzenia wody. Jest słabo rozpuszczalna w alkoholu, lepiej rozpuszcza się w tłuszczach. Co ciekawe, charakteryzuje się ona zapachem porównywalnym do końskiego potu lub zapachu morza.

Dlaczego więc renomowani producenci tak bardzo jej pragną? Otóż doskonale sprawdza się jako emulgator i wzmacniacz zapachu. Trzeba ją tylko wcześniej odpowiednio przetworzyć. W tym celu rozdrabnia się ją, następnie rozcieńcza, a później umieszcza w maszynowo napędzanych wstrząsarkach na kilka miesięcy. Dopiero po tym procesie dodaje się ją do perfum.

 

składniki perfum

Cywet

To ekstrakt z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych pochodzących od kilku ssaków z rodziny wiwerowatych. Zwierzęta te zamieszkują obszar Abisynii, Gwinei, Senegalu i Indii. Metoda otrzymywania cywetu jest niezwykle okrutna i bolesna. Zwierzęta hoduje się w bardzo ciasnych klatkach i, aby zwiększyć ilość wydzieliny gruczołowej, nieustannie się je drażni. Cywet wydzielają samce i samice. W ciągu roku można od jednego osobnika uzyskać około 250 g cywetu. Jest to substancja o żółtej barwie przybierająca najczęściej konsystencję masła.

W stanie surowym cywet ma bardzo mocny, drażniący zapach. Jednak po połączeniu z piżmem można z niego uzyskać bardziej kwiatowy aromat . Używany przy produkcji perfum od ponad dwóch tysięcy lat, podobno był ulubionym zapachem Kleopatry. Współcześnie niewielkie ilości cywetu w połączeniu z innymi odzwierzęcymi aromatami używane są do ciężkich pudrowych oraz słodkich nut zapachowych. Co więcej, powszechnie uważa się, że aromat ten ma działanie silnie pobudzające.

Kastoreum

Jest to wydzielina pochodząca z gruczołów napletkowych samca bobra. Służy ona tym zwierzętom do natłuszczania futra i do znaczenia swojego terytorium. Aby zwiększyć ilość wydzieliny, przenosi się zapachy z jednych żeremi do drugich – samiec bobra instynktownie pokrywa obcy zapach własnym, produkując dużą ilość wydzieliny do specjalnie przygotowanych zbiorniczków.

Kastoreum wysuszone na czerwonobrązowy proszek staje się bardzo aromatyczną substancją. Jest to również świetny utrwalacz innych zapachów. Kreatorzy zapachów uważają, że to właśnie ten aromat najsilniej stymuluje zmysł powonienia. To bardzo cierpki i wyrazisty zapach. Bardzo często dodawany jest do perfum męskich, ociepla kompozycję i nadaje jej dużą trwałość.

W historii perfumiarstwa zwierzęce nuty wykorzystywane są zazwyczaj do podkreślania delikatniejszych zapachów roślinnych. Powszechnie docenia się również ich bardzo intensywne i wręcz kusicielskie oddziaływanie. Okazuje się bowiem, że to właśnie zwierzęce nuty są idealnym afrodyzjakiem!

Karina Hefner

Zobacz także:

Jak zrobić perfumy w domu? Zdradzamy GENIALNE RECEPTURY!

Tworzenie własnej zapachowej mieszanki to nie tylko świetna zabawa, lecz także okazja do skomponowania jedynych w swoim rodzaju, oryginalnych aromatów.

PERFUMY A WIEK: Zapachy dla nastolatki, perfumy dla 40-latki

Perfumy, tak jak inne kosmetyki, powinno się dobierać do wieku.

Polecane wideo

Komentarze (44)
Ocena: 4.82 / 5
Smoluś (Ocena: 1) 18.08.2015 09:40
Łał naprawdę -,- Szkoda mi przyznać że są ludzie którzy tego nie wiedzą :/
odpowiedz
y6y6 (Ocena: 1) 22.04.2014 14:17
o kvrwa ludzie 1 fuu! hejka *-*
odpowiedz
Capri (Ocena: 5) 09.06.2013 20:48
Obrzydliwa to jest ta baba na zdjęciu, a nie składniki perfum.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2012 13:21
ale sexki ta baba
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2011 14:42
to jest transwerstyta ... -.-
odpowiedz

Polecane dla Ciebie