Grzybica paznokci - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i jak leczy się grzybicę paznokci?
Grzybica paznokci - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Fot.stock.adobe.com
02.08.2023

Grzybica paznokci to problem nie tylko natury zdrowotnej, ale też estetycznej. Osoby chore często wstydzą się mówić o problemie, co powoduje pogorszenie choroby i jej rozprzestrzenienie. 

Grzybica paznokci - co to za choroba i jakie są jej objawy?

Grzybica paznokci to choroba, która nazywana jest również onychomikozą. Wywoływana przez różne rodzaje grzybów (pleśnie, dermatofity, drożdżaki), które atakują płytkę paznokcia, w obrębie której rozwija się infekcja. Należy mieć świadomość, że grzybicą paznokci można dość łatwo się zarazić.

W przebiegu zakażenia u pacjentów z grzybicą paznokci pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy. Najczęściej mówi się o zmianie wyglądu paznokcia, głównie koloru. Przebarwienia mogą przyjmować różną barwę, od żółtej, kremowożółtej, po brązową, a nawet czarną. Charakterystyczną cechą jest też wysoka kruchość paznokci i łamliwość. Zmieniona chorobowo płytka paznokcia może się odkształcać, a w niektórych miejscach pojawiają się wyraźne zgrubienia lub pofałdowania. Paznokcie mogą też odklejać się od łożyska. U chorych na grzybicę zmieniona chorobowo płytka paznokcia może powodować nieprzyjemny zapach.

Rodzaje grzybicy paznokci

Chorobę różnicuje się ze względu na miejsce jej występowania. Najczęściej diagnozowana jest grzybica podpaznokciowa dalszą i boczna. W jej przebiegu zmienia się barwa paznokcia, dość charakterystyczną cechą jest to, że pierwsze oznaki występują z brzegu paznokcia, a następnie choroba rozprzestrzenia się do środka paznokcia. Poza kremowożółtą barwą, w przebiegu grzybicy płytka paznokcia staje się bardzo krucha i łamliwa.

Drugim wariantem choroby jest grzybica podpaznokciowa bliższa, którą znacznie częściej diagnozuje się w przypadku rąk. Początkowo grzyby atakują okolice wału okołopaznokciowego oraz obrębka naskórkowego. W tym przypadku grzybica jest najczęściej konsekwencją urazu lub jej wystąpienie wiąże się z chorobami przewlekłymi, z jakimi zmaga się pacjent. Duże zagrożenie niesie ze sobą np. cukrzyca, zaburzenia wydzielania hormonów czy choroby autoimmunologiczne.

W grzybicy paznokci powierzchniowej jedną z najbardziej charakterystycznych oznak problemu jest typowy biały nalot, który znajduje się na powierzchni paznokcia. W pewnych sytuacjach nalot może przyjmować również zabarwienie czarne.

Najrzadziej występującym rodzajem jest grzybica wewnątrzpłytkowa. Choroba ta może początkowo nie dawać żadnych specyficznych objawów, infekcja rozwija się aktywnie wewnątrz płytki. Złuszczenia paznokcia świadczące o grzybicy pojawiają się dopiero po dłuższym czasie.

U osób, u których choroba nie została odpowiednio szybko zdiagnozowana i nie wprowadzono skutecznego leczenia dochodzi do rozwoju grzybicy dystroficznej. Jest to postać zakażenia, w którym grzybica obejmuje już całą płytkę paznokcia.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Należy mieć świadomość, że leczenie grzybicy wymaga czasu, a im bardziej zaawansowana postać choroby, tym dłużej może trwać proces dochodzenia do zdrowia. Dlatego też gdy zauważone zostaną pierwsze objawy nie można odwlekać konsultacji z lekarzem. Sposób i schemat terapii zależy m.in. od tego ile paznokci zostało objętych zakażeniem..

W początkowej fazie choroby, gdy zainfekowana jest niewielka część wierzchniej warstwy paznokcia można próbować leczenia wykorzystując dostępne w aptece preparaty przeciwgrzybiczne. Eliminacja patogenów domowymi sposobami jest jednak możliwa wyłącznie na początkowym etapie choroby, gdy zmiany dotyczą wyłącznie powierzchownej warstwy paznokcia, bez zajęcia jego macierzy. W sytuacji, gdy zmiany są większe samo miejscowe leczenie może być niewystarczające. Zaawansowana postać choroby wymaga włączenia terapii ogólnoustrojowej, w której pacjent przyjmuje leki doustnie. Schemat leczenia (czy leki przyjmowane będą w ramach tzw. terapii pulsowej czy stale przez dłuższy okres czasu) ustala lekarz na podstawie przeprowadzonej indywidualnej oceny.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie