Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?

Kruche i łamliwe paznokcie to prawdziwa zmora każdej kobiety, która dba o swój wizerunek.
Jak wzmocnić łamliwe paznokcie?
19.01.2022

Takim płytkom nie pomoże nawet najlepszy manicure - słaby paznokieć i tak pęknie przy najbliższej okazji. Zanim nałożymy na niego kolorowy lakier, zadbajmy więc o wzmocnienie. Sprawdź, czego potrzebują płytki dla zdrowego wyglądu i jak zadbać o ich błyskawiczne odżywienie!

Składniki wzmacniające paznokcie

Osłabione paznokcie to oznaka niedoborów składników mineralnych i/lub witamin, a niekiedy także skutek ich mechanicznego uszkodzenia, na przykład nieprawidłowo usuwanym manicure hybrydowym. Widząc stan naszych paznokci często zadajemy sobie pytanie jak wzmocnić paznokcie? Najprościej uzupełniając niedobory mikro- i makroskładników poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu bezpośrednio na płytkę paznokcia. Ponieważ za osłabionymi paznokciami może stać niedobór:

 • witaminy A,
 • witaminy E,
 • witamin z grupy B,
 • cynku, 
 • keratyny,

To właśnie odżywki do paznokci z tymi składnikami sprawdzą się najlepiej. Ich stosowanie jest bardzo łatwe. Z reguły nakładamy je pędzelkiem dokładnie tak samo jak zwykły lakier. Wystarczy jedna warstwa, a preparat bardzo szybko wysycha i nie lepi się. 

Wzmacnianie od środka

Tych samych składników, których paznokcie potrzebują dla zdrowego wyglądu, można dostarczyć im również od środka. Odpowiednia dieta to podstawa pięknych i mocnych paznokci. Nie może zabraknąć w niej przede wszystkim białka, ale także wymienionych już składników, jak cynk, witamina A, C, E i witaminy z grupy B. Zamiast preparatów wielowitaminowych można przyjmować także skrzyp polny - w formie ziołowej herbatki lub suplementu diety. 

Dlaczego paznokcie pękają?

Pęknięty paznokieć potrafi naprawdę zepsuć humor. Zwłaszcza, jeśli uszkodzenie pojawi się na świeżo wykonanym manicure. Niestety, bardzo często winę za pęknięty paznokieć ponosi jego właścicielka, która nie przestrzega zasad prawidłowego usuwania lakieru czy też stosuje środki o działaniu silnie wysuszającym. Przyczyną kruchości paznokcia jest bowiem właśnie jego przesuszenie i brak elastyczności. Kiedy płytka jest sucha i sztywna, łamie się pod wpływem uderzenia czy nacisku. Najpopularniejsze przyczyny niszczenia paznokci to długotrwałe namaczanie dłoni w wodzie, stosowanie detergentów bez rękawiczek, używanie niskiej jakości zmywaczy do paznokci, acetonów, lakierów oraz nieprawidłowe usuwanie lakieru, zwłaszcza hybrydowego lub żelowego. 

Jak zadbać o zdrowe paznokcie?

Nawet jeśli pęknięty paznokieć nie często jest naszym problemem, powinniśmy wiedzieć, jak wzmocnić paznokcie, aby zawsze cieszyć się ich zdrowym wyglądem. W trosce o dobrą kondycję płytek warto przestrzegać tych kilku zasad:

 • stosować gumowe rękawiczki do mycia naczyń, prania ręcznego i sprzątania przy użyciu detergentów,
 • ograniczać manicure (zarówno zwykły, jak i hybrydowy), ponieważ lakiery do paznokci i zmywacze mogą uszkadzać paznokcie, tak samo jak polerowanie ich pilnikiem czy frezarką,
 • nawilżać skórę rąk i paznokcie przy pomocy kosmetyków z emolientami, 
 • natłuszczać płytki paznokci olejkami,
 • nie stosować środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu, jeśli nie jest to konieczne,
 • stosować zdrową dietę, w której dominują owoce i warzywa, oleje roślinne, ryby, orzechy i produkty pełnoziarniste. 

Jeśli zastosowanie wszystkich tych metod okaże się nieskuteczne, z problemem warto udać się do lekarza. Chociaż pęknięty paznokieć może okazać się banalnym problemem, to często stanowi pierwszy objaw poważnej choroby, na przykład niedokrwistości czy schorzenia na tle endokrynologicznym. 

Chcesz poznać więcej informacji o pielęgnacji paznokci? A może Twoim noworocznym postanowieniem jest "zadbam o siebie, o włosy, zacznę ćwiczyć, a może zdrowo się odżywiać"? Zachęcamy do zajrzenia na blog o zdrowym stylu życia dbam-o-siebie.pl, który pomoże Ci w dotrzymywaniu zamiarów, dzięki licznym poradom ekspertów dotyczących zdrowia, sportu oraz odżywiania. 

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Lena (Ocena: 5) 19.01.2022 20:56
Aby mieć mocne paznokcie należy dobrze się odżywiać, pić wodę, przyjmować suplementy też można. Ja tak robie. 1,5l cisowianki w dzień, zdrowa dieta i moje paznokcie są w bardzo dobrej kondycji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie