Jeden produkt z kosmetyczki, przez który prawdopodobnie... przytyjesz

Nie warto go nadużywać.
Jeden produkt z kosmetyczki, przez który prawdopodobnie... przytyjesz
Fot. Unsplash (Stil & Apostolos Vamvoura)
07.09.2020

Szukając powodów, dlaczego ostatnio przybraliśmy na wadze, odruchowo zaglądamy do lodówki. Ewentualnie szafki ze słodyczami. To słuszny kierunek, bo zła dieta i brak aktywności fizycznej są najczęstszymi przyczynami otyłości. Jednak nie tylko. Według badaczy kobiety powinny zajrzeć również do kosmetyczki.

Zobacz również: W tej jednej sytuacji powinnaś zmyć lakier do paznokci. Dla własnego bezpieczeństwa

Okazuje się, że jeden z popularnych kosmetyków może sprzyjać nadwadze. A konkretnie - jego składnik, który jest obecny w co drugim tego typu specyfiku. Szanse na to, że jesteś narażona na jego działanie, wynoszą więc aż 50 procent.

Właśnie dlatego powinnaś czym prędzej przeanalizować skład swoich ulubionych lakierów do paznokci.

lakier do paznokci

Skład lakieru do paznokci

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Duke’a ustalili, że pewna substancja może być powiązana z niekontrolowanym przyrostem masy ciała - czytamy na yourtango.com. Chodzi konkretnie o TPHP, czyli fosforan fenylu. Składnik ten stwierdzono w 49 proc. przebadanych próbek lakierów do paznokci, a było ich ponad 3000.

Szanse na to, że używasz jednego z nich są naprawdę duże. Wbrew pozorom, specyfik ten nie pozostaje jedynie na płytce, bo może się wchłaniać przez skórę.

Większość ludzi myśli, że lakier nie jest absorbowany przez organizm, dopóki nie pomalujesz sobie skóry. Ale to właśnie się dzieje, kiedy barwnik tylko zetknie się ze skórkami wokół paznokcia. Groźne chemikalia przenikają do środka

- ostrzega cytowana przez portal ekspertka.

Zobacz również: Kobiety zazdroszczą jej paznokci. Są tak piękne, że nie musi ich nawet malować

waga łazienkowa

Od czego tyjemy?

TPHP, czyli fosforan fenylu, to substancja która miała zastąpić groźne dla zdrowia ftalany obecne niegdyś w lakierach do paznokci. Najnowsze badania wykazują jednak, że na niewiele się to zdało. Eksperyment przeprowadzony na grupie 26 osób, które pomalowały paznokcie kosmetykiem zawierającym ten składnik, potwierdził że dobę później u 24 z nich zauważono podwyższony poziom DPHP, czyli fosforanu difenylu.

To substancja, której obecność wskazuje na zatrucie TPHP. Fosforan fenylu jest związkiem endokrynnie czynnym, co oznacza oddziaływanie na gospodarkę hormonalną. Ta ma z kolei wpływ także na przemianę materii czy skłonność do tycia.

Co możemy z tym zrobić? Malować paznokcie raczej od święta, niż na co dzień - sugerują badacze.

Zobacz również: Dzięki tej prostej metodzie będziesz mogła o wiele rzadziej malować paznokcie

Polecane wideo

Kobiety zazdroszczą jej paznokci. Są tak piękne, że nie musi ich nawet malować
Kobiety zazdroszczą jej paznokci. Są tak piękne, że nie musi ich nawet malować - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie