4 niepokojące rzeczy, które dzieją się z Twoimi paznokciami. Nie ignoruj ich

Próbują powiedzieć Ci coś bardzo ważnego.
4 niepokojące rzeczy, które dzieją się z Twoimi paznokciami. Nie ignoruj ich
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/35536284548831113//pinterest.co.uk/pin/104919866302179272/)
05.09.2020

Paznokcie potrafią być prawdziwą ozdobą dłoni. Możemy dosłownie przebierać w różnych lakierach do paznokci, przedłużać je, zdobić naklejkami czy wzorkami, które przyciągają wzrok. Często mówi się też, że zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka eleganckiej i stylowej kobiety. 

Zobacz również: „Patrzę i płaczę”. Poprosiły o piękny manicure, a teraz wstydzą się pokazać dłoni

Ale paznokcie służą nie tylko do ozdoby. Udzielają nam również bardzo wielu ważnych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Dlatego od czasu do czasu zdecydowanie warto zrobić sobie przerwę od ich stylizowania albo wstrzymać się z kolejną wizytą u manikiurzystki, a zamiast tego uważnie przyjrzeć się swoim paznokciom i otaczającym je skórkom w naturalnym stanie. Być może twoje paznokcie próbują powiedzieć ci coś bardzo ważnego. Zwłaszcza, jeśli dzieją się z nimi te cztery niepokojące rzeczy, których nigdy nie powinnaś ignorować. 

Zmiany na paznokciach, które mogą świadczyć o chorobach

Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/106538347414343388/)

Zmiany na paznokciach, które mogą świadczyć o chorobach 

Pionowe, brązowe paski na paznokciach 

Dermatolodzy przestrzegają, że może to być objaw czerniaka. Można by przypuszczać, że ten typ nowotworu zazwyczaj objawia się jako pieprzyk albo ciemna plamka na skórze, ale w rzeczywistości może pojawić się właśnie na paznokciu. W bardziej zaawansowanych stadiach czerniak może rozprzestrzenić się także na skórki wokół paznokcia. 

Kruche i łamliwe paznokcie 

Ten bardzo powszechny problem jest związany z nieodpowiednią dietą albo z chemikaliami, na które twoje ręce są narażone w ciągu dnia. Paznokcie powstają w macierzy paznokcia, u jego nasady. Jeśli brakuje ci pewnych składników odżywczych twój organizm nie ma materiału do wytworzenia mocnych paznokci.  Łamliwe paznokcie mogą również wskazywać na niedokrwistość związaną z niedoborem żelaza lub chorobami tarczycy. 

Pionowe bruzdy na paznokciach 

Prędzej czy później takie bruzdy pojawią się na paznokciach każdego z nas. Takie zagłębienia powstają najczęściej z wiekiem i są procesem starzenia. Dermatolodzy określają je wręcz jako “zmarszczki” na paznokciach. Jednak w niektórych przypadkach takie bruzdy powinny być powodem do niepokoju. Chodzi o tzw. linie Beau, mające postać jednolitych rowków przebiegających poprzecznie, równolegle do siebie, przez płytkę paznokciową. Zazwyczaj najwyraźniejsze są na paznokciach paluchów i kciuków. Spowodowane są zatrzymaniem wzrostu płytki przez chorobę układową albo działanie toksycznych substancji. 

Białe plamki na paznokciach 

Wiele osób uważa, że białe plamki na płytce paznokci to oznaka deficytu witamin i składników odżywczych, ale to powszechny mit. W rzeczywistości to zjawisko nosi nazwę leukonychii. Leukonychia może powstać na skutek niedoboru cynku w codziennej diecie. Z tego powodu osoby z chorobami tarczycy często mają problem z białymi plamkami. Na szczęście leukonychia nie jest groźna dla organizmu i nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji. To po prostu defekt estetyczny, a białe plamki z czasem zazwyczaj znikają same. 

Zobacz również: Co się kryje pod tipsami? Te paznokcie sporo się wycierpiały!

Polecane wideo

Sea shell nails. Paznokcie jak morskie muszle podbijają Instagram
Sea shell nails. Paznokcie jak morskie muszle podbijają Instagram - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie