Wypróbowała 5 sposobów, żeby przestać obgryzać paznokcie. Tylko jeden zadziałał

Bardzo niekonwencjonalne metody.
Wypróbowała 5 sposobów, żeby przestać obgryzać paznokcie. Tylko jeden zadziałał
Fot. iStock
10.04.2019

Choć onychofagia większości z nas nic nie mówi, to o obgryzaniu paznokci słyszał raczej każdy. Robi to co trzecie dziecko, niemal połowa nastolatków i równie sporo dorosłych. Ten szkodliwy nawyk może wynikać z zaburzeń osobowości, nadmiernego stresu lub być uwarunkowany genetycznie. Wyraźnie szpeci i może być niebezpieczny dla zdrowia.

Zobacz również: Poobgryzane paznokcie PRZED i PO. Czy udało się je uratować? (ZDJĘCIA)

Nic więc dziwnego, że niektórzy robią wszystko, by wreszcie z nim zerwać. To jednak nie takie proste, bo przygryzanie skórek i paznokci można porównać do uzależnienia od palenia papierosów. Staje się nieodłączną częścią naszego życia i pozwala rozładować emocje. Walka może być ciężka, o czym przekonała się dziennikarka portalu self.com.

Kiedy specjalny lakier do paznokci o nieprzyjemnym posmaku zawiódł, młoda kobieta spróbowała kilku niekonwencjonalnych metod, o których przeczytała w Internecie. Która z nich okazała się najbardziej skuteczna?

Sól

Metoda polega na zwilżeniu palców wodą, a następnie włożeniu ich do soli kuchennej. Na paznokciach i skórkach tworzy się słona powłoka, która ma zniechęcić do obgryzania. Ale wyłącznie do momentu, kiedy tam jest, bo bardzo łatwo ją zetrzeć lub zmyć. Dziennikarka przekonuje, że ta metoda zupełnie się nie sprawdziła. Głównie dlatego, że jest fanką słonych potraw i to nie była dla niej żadna kara.

Ostra papryka

Kolejny domowy sposób prosto z kuchni, który opiera się na tej samej zasadzie. Trzeba zrobić wszystko, by paznokcie miały nieprzyjemny posmak. Tym razem metoda polega na potarciu ich bardzo ostrą papryczką jalapeño. Czy to działa? Tylko przez chwilę. Smak pozostaje na palcach maksymalnie przez godzinę, a w trakcie może wystąpić reakcja alergiczna. Nie wspominając o ryzyku zatarcia oczu. Raczej nie poleca.

Zobacz również: Paznokcie, które budzą wstręt u facetów

Nożyczki do skórek

Zazwyczaj obgryzaniu paznokci towarzyszy także wygryzanie odstających skórek. Aby pozbyć się tego nawyku - trzeba zrobić wszystko, by nie było czego skubać. Metoda polega na maksymalnym skróceniu płytki i wycięciu naskórka wokół. Nożyczki należy mieć zawsze przy sobie i używać ich zamiast własnych zębów. To działa, ale na krótką metę. Uzależniona redaktorka przyznaje, że po chwili dostała obsesji na punkcie wycinania, więc jeden nawyk zastąpił inny.

Gumka

Jeszcze bardziej niekonwencjonalny sposób, który polega na odwróceniu naszej uwagi od paznokci. Wystarczy nałożyć na nadgarstek zwykłą gumkę (recepturkę lub do upinania włosów). W sytuacjach stresowych niektórzy będą odruchowo do niej sięgać - bawiąc się nią i naciągając. Jednak nie nasza bohaterka. Ona szybko zapomniała, że ma coś na ręce i znowu wkładała sobie palce do ust.

Bakterie

Nie musimy ich specjalnie nakładać, bo żerują na palcach bez żadnego zaproszenia. Ta metoda polega na wyobrażaniu sobie, jak bardzo są zanieczyszczone. Osoba obgryzająca paznokcie powinna myśleć o bakteriach, które się na nich znajdują. Wkładanie chorobotwórczych zarazków do ust brzmi ohydnie i właśnie o to chodzi. Mamy to sobie obrzydzić.

Co ciekawe, sposób ten okazał się dla niej najbardziej skuteczny. Nie zrezygnowała całkowicie z obgryzania, ale kiedy przypomina sobie o zanieczyszczonych dłoniach - od razu odchodzi jej na to ochota. Zauważyła, że kiedy odmówi sobie tej „przyjemności”, staje się wtedy spokojniejsza i zapomina o temacie na długie godziny.

Może warto wziąć z niej przykład?

Zobacz również: Niesamowita metamorfoza: Tak zmieniły się ich paznokcie, gdy przestały je obgryzać!

Polecane wideo

Tak się kończy uzależnienie od sztucznych paznokci. Co ukrywa pod tipsami? (Ohyda!)
Tak się kończy uzależnienie od sztucznych paznokci. Co ukrywa pod tipsami? (Ohyda!) - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.04.2019 12:36
Widziałam kiedyś dziewczynę, która obgryzała paznokcie i pluła nimi obok siebie - siedziała w tramwaju, była tak zaaferowana tym, co robi, że wyglądała, jakby odpłynęła. A ręce miała potworne, zgryzione do krwi - to jest choroba psychiczna :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.04.2019 07:55
Nałożenie hybrydy- najlepszy sposób!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie