Hybryda – przeczytaj, zanim zrobisz

Manicure hybrydowy cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak pojawia się coraz więcej sygnałów, że taka forma zdobienia paznokci nie sprzyja naszemu zdrowiu.
Hybryda – przeczytaj, zanim zrobisz
Fot. Unsplash
30.03.2019
Ewa Podsiadły-Natorska

Kilka miesięcy temu media obiegła historia polskiej modelki Karoliny Jaśko. Mieszkająca w Stanach Zjednoczonych 18-latka, była Miss Illinois i pierwsza wicemiss USA, niemal bez przerwy stosowała manicure hybrydowy. Pewnego dnia, po usunięciu warstwy lakieru, zauważyła na paznokciu mało estetyczną ciemną pręgę.

Zobacz także: On rozpoznaje dziewczyny po kształcie i kolorze paznokci. Radzi, których unikać

Gdy trafiła do lekarza, usłyszała straszną diagnozę: zmiana okazała się objawem czerniaka paznokcia, należącego do najtrudniejszych diagnostycznie odmian tego złośliwego nowotworu. Ze względu na podobieństwo do innych chorób i zakażeń jest zazwyczaj rozpoznawany zbyt późno i w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju, nie dającej pomyślnych rokowań.

Czerniak może rozwijać się pod paznokciem, zarówno ręki, jak i nogi (z powodu zmiany nowotworowej zlokalizowanej pod paznokciem palca u stopy zmarł między innymi legendarny muzyk reggae Bob Marley). Objawia się różnokolorowymi (od czerwonych po brązowe i czarne), najczęściej podłużnymi plamami, a także powstawaniem pęknięć lub szczelin w obrębie płytki paznokciowej.

Groźne promienie

W przypadku Karoliny Jaśko problem polegał na tym, że młoda kobieta nie miała szans zauważyć symptomów schorzenia, gdyż permanentnie stosowała manicure hybrydowy. Prawdopodobnie to właśnie tego typu zabiegi kosmetyczne przyczyniły się do rozwoju groźnej choroby, choć warto też zaznaczyć, że modelka jest obciążona genetycznie – w jej najbliższej rodzinie czerniak pojawiał się dość często.

Jednak nawet osoby nie mające dziedzicznych skłonności do nowotworów powinny zachować umiar w hybrydowym zdobieniu paznokci. Naukowcy z Georgia Regents University odkryli bowiem, że czerniakowi sprzyja wystawianie dłoni na bezpośrednie działanie promieni UVA, wykorzystywanych w salonach kosmetycznych do utwardzania lakieru nakładanego na paznokcie. Do takich wniosków doszli obserwując zwyczaje pacjentek z czerniakiem. Okazało się, że większość z nich była wielkimi miłośniczkami manicure hybrydowego.

Jak zapobiec temu zagrożeniu? Najprościej oczywiście zrezygnować z zabiegów upiększających. Jeśli jednak nie możemy powstrzymać się przed zdobieniem paznokci hybrydą, 20-30 minut wcześniej posmarujmy skórę dłoni kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Warto również w czasie naświetlania lampą UV osłaniać dłonie rękawiczkami, eksponując wyłącznie płytkę paznokcia.

Zobacz także: Faceci nie znoszą, kiedy Twoje paznokcie tak wyglądają. Budzą w nich wstręt

Uwaga na aldehydy

Czerniak nie jest jedynym zagrożeniem płynącym z częstego stosowania manicure hybrydowego. Takie zabiegi przyczyniają się także do wysuszania skóry dłoni i przyspieszenia procesów jej starzenia. Staje się cienka i mało elastyczna, pojawiają się również niezbyt estetyczne zmarszczki.

Kondycji paznokci nie służą także niektóre składniki preparatów wykorzystywanych do wykonywania manicure hybrydowego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na obecność w nich aldehydów, cenionych za właściwości utwardzające. To jednak substancje silnie alergenne, powodujące uczulenia, podrażniające drogi oddechowe i oczy. Zbyt duże stężenie lub częste stosowanie produktów zwierających w składzie aldehydy może powodować różnego rodzaju choroby paznokcia, np. onycholizę, polegającą na odwarstwieniu jego płytki od łożyska.

Czy trzeba całkowicie zrezygnować z manicure hybrydowego? Każda kobieta powinna sama odpowiedzieć sobie na to pytanie. Na pewno nie należy go stosować permanentnie. Warto robić przerwy, w których poddamy paznokcie odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, z wykorzystaniem preparatów regenerujących dostępnych w sklepach lub specyfików przygotowanych w domu, na bazie m.in. oleju kokosowego lub rycynowego, oliwy z oliwek, soku cytrynowego, a także witamin, szczególnie E i B5. Świetnie sprawdza się również tzw. manicure japoński, polegający na wcieraniu w płytkę paznokcia specjalnej pasty zawierającą krzemionkę, prowitaminę B5, witaminę A, pyłek pszczeli oraz keratynę.

Z manicure hybrydowego zdecydowanie należy zrezygnować w przypadku urazów i uszkodzeń paznokci. Takie zabiegi mogą bowiem tylko pogorszyć ich kondycję.

Zobacz także: Wraca odważny trend w manicure. Zobacz, jak uzyskać efekt szklanych paznokci

Polecane wideo

Najładniejsze lakiery do paznokci na wiosnę 2019
Najładniejsze lakiery do paznokci na wiosnę 2019 - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Gość (Ocena: 5) 11.04.2019 13:52
Manicure musi być dobrze wykonany :) wtedy nie powinny się pojawiac uczulenia
odpowiedz
Kaja (Ocena: 5) 03.04.2019 22:55
Tak, jak piszą dziewczyny - dobrze wykonany mani hybrydowy nie powinien uczulać! Ja jestem fanką Hi Hybrid od dawna i nigdy nie miałam żadnego uczulenia :)
odpowiedz
Kapple (Ocena: 5) 31.03.2019 22:46
Ja noszę hybrydy Semilaca od lat i nigdy nie miałam żadnego uczulenia! Po prostu tajemnica tkwi w dobrze wykonanym manicure i można się cieszyć pięknym kolorem i trwałością :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.03.2019 18:20
Co za bzdury. Dobrze wykonany manicure hybrydowy nie ma prawa uczulać, ani tym bardziej nie szkodzi . Można czasami dostać uczulenia od składników w preparatach, ale po zastąpienia ich innymi wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie siejcie jakichś głupot
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2019 12:32
Ja nie stosuję wcale. Zazwyczaj mam bezbarwną odżywkę, a na jakieś wyjście nakładam zwykły kolor. Wcale te wasze żele, akryle, czy hybrydy nie wyglądają lepiej od naturalnej i zadbanej płytki paznokcia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie