Paznokcie żelowe krok po kroku - jak zrobić i zdjąć, przedłużanie

Przedłużanie paznokci żelem to świetny sposób na piękny i długotrwały manicure. Jak przygotować go samodzielnie? Podpowiadamy.
Paznokcie żelowe krok po kroku - jak zrobić i zdjąć, przedłużanie
Fot. iStock
20.11.2018

Paznokcie żelowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów manicure. Decydują się na niego zwłaszcza te kobiety, które na co dzień nie mają czasu malować paznokci i walczyć z odpryskującym lakierem. Wobec tego wybierają żel do paznokci, który sprawia, że manicure utrzymuje się na paznokciach nawet do kilku tygodni.

Zobacz również: Malowanie paznokci - akryl, hybryda czy żel? Co wybrać?

Jednak nie każda z nas ma czas na to, aby regularnie wybierać się do salonu kosmetycznego na przedłużenie paznokci żelem. Poza tym fundowanie sobie manicure żelowego średnio raz na miesiąc to w ostatecznym rozrachunku spory wydatek. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się samodzielnie robić paznokcie żelowe. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele zestawów do paznokci żelowych, w którym znajdują się wszelkie przybory niezbędne do wykonania takiego rodzaju manicure w domowym zaciszu. Jak zrobić paznokcie żelowe krok po kroku? Wyjaśniamy!

Paznokcie żelowe krok po kroku - żel do paznokci

Podstawą każdego profesjonalnego manicure żelowego jest odpowiedni żel do paznokci. Jest to wyjątkowo trwała substancja, która zapewnia piękny efekt na dłoniach nawet do 4-5 tygodni. Przy tym żel do paznokci zapewnia bardzo naturalny wygląd, w niczym nie przypominający nieestetycznych tipsów, czyli sztucznych paznokci naklejanych na płytkę. Lakier żelowy można też dowolnie kształtować, dzięki czemu da się nadać swoim paznokciom żelowym idealny, pożądany kształt.

Zestaw do paznokci żelowych - co musisz mieć?

W związku z ogromną popularnością manicure żelowego oraz faktem, że coraz więcej kobiet pragnie wykonywać go samodzielnie, obecnie zestaw do paznokci żelowych powinnaś bez problemu znaleźć w każdej większej drogerii. W skład takiego zestawu wchodzą wszystkie przybory niezbędne do tego, aby w paru prostych krokach wykonać paznokcie żelowe. Będą to:

 • pilniczek do paznokci
 • bloczek polerski do paznokci (tzw. kostka)
 • tipsy lub elastyczne szablony z folii
 • klej do tipsów (chyba, że używasz szablonów)
 • cleaner, czyli preparat do odtłuszczania płytki paznokcia
 • primer, czyli baza dla lepszej przyczepności żelu do paznokci
 • żel jednofazowy (z jego pomocą nałożysz wszystkie trzy warstwy) lub trzyfazowy (trzy rodzaje: baza, żel budujący, nabłyszczacz)
 • pędzelek do nakładania żelu
 • lampa UV
 • gilotynka do skracania tipsów
 • płyn do dezynfekcji
 • patyczek do odsuwania skórek
 • oliwka do skórek
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by НОГТИ|МАНИКЮР|ИДЕИ|ФОТО|ВИДЕО (@manicure_maniak) on

Paznokcie żelowe krok po kroku - przygotowanie paznokci

Pierwszym krokiem jeśli chodzi o przedłużanie paznokci żelem będzie dezynfekcja dłoni przy pomocy płynu do dezynfekcji. Następnie należy przyciąć paznokcie na krótko lub maksymalnie je spiłować przy pomocy pilniczka. Potem trzeba delikatnie zmatowić płytkę paznokci korzystając z bloczku polerskiego. Należy też odsunąć skórki patyczkiem. Następnym krokiem będzie odtłuszczenie płytki paznokci za pomocą cleanera, czyli płynu do odtłuszczania, oraz wacika kosmetycznego. Potem można nałożyć na paznokcie primer, czyli bazę. Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku, gdy płytka paznokcia jest z natury dość tłusta.

Przedłużanie paznokci żelem - jak zrobić paznokcie żelowe?

Następnym krokiem będzie nakładanie na paznokcie tipsów lub szablonów. Jeżeli przedłużasz paznokcie żelem oraz tipsami, przyklej tipsy do płytki paznokcia za pomocą kleju do tipsów. Wcześniej należy dopasować kształt tipsa do kształtu płytki paznokcia. W tym celu użyj pilnika gruboziarnistego albo gilotynki do skracania tipsów. Powierzchnię tipsów zmatuj lekko przy pomocy bloczka polerskiego. Jeżeli korzystasz tylko z szablonów do paznokci żelowych, dopasuj je do kształtu swoich naturalnych paznokci. Teraz twoje paznokcie są gotowe do nakładania żelu.

Zobacz również: Paznokcie hybrydowe krok po kroku - jak zrobić, co jest potrzebne?

Paznokcie żelowe krok po kroku - jak przedłużyć paznokcie żelem?

Kolejny krok w przygotowaniu paznokci żelowych jest nakładanie żelu. Tutaj najważniejsza jest precyzja - musisz uważać na to, aby nie zalać żelem skórek wokół paznokci! Żel należy nakładać cienkimi warstwami przy pomocy pędzelka. Pierwsza warstwa żelu powinna pokryć cały paznokieć. Druga warstwa powinna być najgrubsza - jej zadaniem jest wyprofilowanie tzw. krzywej C, czyli nadanie idealnego kształtu paznokciom. Druga warstwa żelu doskonale wygładza też nierówności na powierzchni płytki paznokcia. Trzecia i ostatnia warstwa żelu jest warstwą wykończeniową i dodatkowo zabezpiecza paznokieć. Uwaga! Po nałożeniu każdej warstwy należy utwardzić paznokcie pod lampą UV przez ok. 2-3 minut (w zależności od rodzaju żel), a następnie przemyć je cleanerem, czyli odtłuszczaczem. Jeżeli nie jesteś do końca zadowolona z kształtu paznokci, skoryguj ją przy pomocy pilniczka po nałożeniu drugiej warstwy.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by НОГТИ|МАНИКЮР|ИДЕИ|ФОТО|ВИДЕО (@manicure_maniak) on

Żelowe paznokcie - jak dbać o manicure żelowy?

Po nałożeniu trzeciej warstwy żelu do paznokci twój manicure jest już gotowy. Możesz teraz pomalować paznokcie na dowolnie wybrany kolor. Jeśli chcesz, możesz wmasować w paznokcie oraz skórki specjalną oliwkę, która sprawi, że twoje paznokcie będą błyszczące, a skórki nawilżone i miękkie. Zabieg ten warto powtarzać jak najczęściej, żeby jak najdłużej cieszyć się wypielęgnowanymi, zdrowymi i mocnymi paznokciami, które nie będą się łamać.

Paznokcie żelowe - jak ściągać paznokcie żelowe?

Po upływie ok. 3-4 tygodni od zrobienia paznokci żelowych możemy zauważyć, że wymagają one uzupełnienia nowym żelem. To dlatego, że przez ten czas paznokcie zdążyły urosnąć o parę milimetrów. Jeśli jednak nie chcesz uzupełniać manicure żelowego, możesz samodzielnie ściągnąć paznokcie żelowe. Do tego będziesz potrzebować:

 • acetonu lub zmywacza do paznokci z acetonem
 • miseczki lub folii aluminiowej i wacików kosmetycznych
 • patyczka do odsuwania skórek
 • bloczka polerskiego i pilniczków o różnej ziarnistości

Jak ściągnąć paznokcie żelowe krok po kroku? Metody z wykorzystaniem powyższego zestawu są dwie. Pierwsza to zanurzenie paznokci w miseczce wypełnionej acetonem lub zmywaczem do paznokci z acetonem. Mniej niż 30 minut takiej “kąpieli” wystarczy, aby żel do paznokci rozpuścił się. Ale uwaga! Ta metoda jest dość szkodliwa dla płytki paznokcia oraz dla skórek. Aceton bardzo wysusza skórki wokół paznokci, może też spowodować głębokie i bolesne pęknięcia naskórka. Drugi sposób na to, jak ściągać paznokcie żelowe z użyciem acetonu  będzie wymagać użycia wacików kosmetycznych oraz folii aluminiowej. Należy nasączyć wacik acetonem i owinąć nim paznokieć, a potem dodatkowo owinąć go folią aluminiową. Po ok. 10 minutach żel powinien zacząć schodzić z paznokcia. Wszelkie pozostałości możesz usunąć przy pomocy patyczka do odsuwania skórek.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by НОГТИ|МАНИКЮР|ИДЕИ|ФОТО|ВИДЕО (@manicure_maniak) on

Istnieje jeszcze trzeci patent na to, jak ściągać paznokcie żelowe, ale należy zachować przy nim wyjątkową ostrożność. Ta metoda polega na dokładnym spiłowaniu żelowej powierzchni paznokcia przy pomocy pilniczka gruboziarnistego. Może to jednak trochę potrwać, a w dodatku podczas tego zabiegu należy zachować maksymalną czujność, bo czasami ciężko wyczuć, gdzie kończy się żelowy paznokieć, a gdzie zaczyna naturalne płytka. Jeśli podczas piłowania przegapimy ten moment, możemy w bolesny sposób uszkodzić naturalną płytkę paznokcia. Gdy już uda się spiłować cały żel z paznokcia, należy delikatnie wyrównać jego powierzchnię, używając w tym celu bloczka polerskiego. Na koniec zalecamy nawilżenie paznokci odżywczą oliwką, tak, aby były gotowe do ponownego nałożenia manicure żelowego, gdy przyjdzie ci na to ochota.

Zobacz również: Jesienny manicure hybrydowy w 4 prostych krokach!Tak się kończy uzależnienie od sztucznych paznokci. Co ukrywa pod tipsami? (Ohyda!)
Tak się kończy uzależnienie od sztucznych paznokci. Co ukrywa pod tipsami? (Ohyda!) - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie