Co PAZNOKCIE mówią o Twoim zdrowiu?

Dobrze przyjrzyj się swoim paznokciom – powiedzą o Twoim zdrowiu więcej niż wyniki badań.
Co PAZNOKCIE mówią o Twoim zdrowiu?
fot. Vogue.com
15.12.2012

Aby zachować dobre zdrowie, ważna jest nie tylko odpowiednia dieta, styl życia i aktywność fizyczna, ale również staranne i systematycznie przyglądanie się… sobie. Sposobem na sprawdzenie, czy z twoim organizmem nie dzieje się nic niepokojącego, jest obserwacja paznokci. Każda plamka, kreska czy pęknięcie powinno być sygnałem alarmowym. Na co należy zwrócić uwagę?

Białe plamki

Z tym problemem boryka się wiele osób – chodzi o nieestetyczne plamy, zwane również wykwitami. Fachowo nazywa się to leukonychią, czyli bielactwem paznokci. Plamki mogą być po prostu pęcherzykami powietrza, które pojawiły się na płytce wskutek urazu mechanicznego. Jednak zwykle są reakcją organizmu na niedobór ważnych dla zdrowia pierwiastków; przede wszystkim wapnia, a także żelaza i cynku. Białe plamy niekiedy oznaczają również, że organizmowi brakuje białka czy witaminy C. Mogą pojawić się w okresie osłabienia (np. po chorobie czy menstruacji) albo jako efekt złej przemiany materii. Uwaga! Kwitnienie paznokci niekiedy bywa skutkiem jedzenia zbyt wielu słodyczy. Rozwiązanie? Zmodyfikuj swoją dietę, dbając o to, aby nie brakowało w niej cennych pierwiastków i witamin.

manicure naturalny

fot. Vogue.com

Paznokcie kruche i łamliwe

To z pewnością nie jest naturalny objaw i może świadczyć o różnych zmianach chorobowych. Niekiedy kruche i łamliwe paznokcie sygnalizują cukrzycę i problemy z tarczycą, ogólne osłabienie, bywają także skutkiem niewłaściwej diety (ubogiej w świeże warzywa i owoce), anemii czy zaburzeń układu krążenia. W ten sposób organizm może również dawać ci sygnał, że brakuje mu krzemu albo magnezu. Kruche paznokcie niekiedy bywają reakcją na stosowanie zmywaczy z acetonem. Rozwiązanie? Zadbaj o zbilansowaną dietę (postaraj się włączyć do niej produkty z żelatyną, które wzmocnią paznokcie), sprzątaj i zmywaj w ochronnych rękawiczkach, wzmacniaj płytkę olejkiem rycynowym i maścią z witaminą A.

Inne zmiany paznokci, które powinny zwrócić twoją uwagę:

- Zgrubienie paznokcia – może świadczyć o zakażeniu grzybiczym, bywa również reakcją alergiczną na lakier;

- Płytka jest przerośnięta – to objaw charakterystyczny dla cukrzycy;

- Popękany paznokieć – uważaj, bo często jest sygnałem problemów z tarczycą. Idź się przebadać;

- Biała płytka – białe zabarwienie paznokcia bywa skutkiem problemów z wątrobą albo anemii;

- Płytka zanika – może oznaczać stan zapalny i zakażenie ropne w obrębie macierzy paznokcia (pod skórką). Zanik płytki niekiedy ma podłoże genetyczne.

Ewa Podsiadły-Natorska

manicure naturalny

fot. Vogue.com

Podłużne rowki

U starszych osób podłużne bruzdy czy prążki są naturalne, ponieważ ich występowanie wiąże się z gorszym krążeniem i postępującym procesem starzenia. Poza tym podłużne rowki mogą towarzyszyć osteoporozie, gdy organizmowi brakuje wapnia. Jednak u młodych osób mogą oznaczać, że w organizmie rozwinął się stan zapalny albo że za mało jest w nim witamin. Niekiedy podłużne bruzdy to skutek przebytej choroby (szczególnie z wysoką gorączką) oraz złej diety, a zwłaszcza zbyt intensywnego i nieracjonalnego odchudzania. Wzmocnisz organizm, włączając do jadłospisu więcej warzyw i owoców, pijąc herbaty korzystnie wpływające na zdrowie (zieloną, czerwoną) i nie rezygnując z posiłków; pamiętaj, że powinno być ich pięć-sześć dziennie. Ważne również, aby porcje były niewielkie, a jeśli się odchudzasz – rób to z głową.

Rozdwojona płytka

Chodzi o proces oddzielenia się zewnętrznej części paznokcia od części łożyskowej. Ten stan może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji (np. zbyt intensywnego piłowania paznokci ostrym pilnikiem), częstego kontaktu z chemikaliami, osłabienia czy nieprawidłowej diety, w której brakuje mikro- i makroelementów oraz witamin. Ale to nie wszystko – jeśli paznokcie się rozdwajają, może być to efekt zakażenia grzybiczego albo gorszej kondycji układu rozrodczego. Na rozdwojone paznokcie najlepsze będą: oliwa z oliwek, koper włoski, siemię lniane, parafina, zielony ogórek i sok z cytryny – w każdym przypadku należy przygotować specjalną mieszankę i zanurzyć w niej dłonie na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Dobre efekty da również stosowanie specjalnych odżywek na rozdwojone paznokcie.

manicure naturalny

fot. Vogue.com

Przebarwienia

Jeśli masz częstą styczność z chemikaliami albo przyjmujesz leki, twoje paznokcie mogą zmienić kolor. Ale przyczyny należy upatrywać również gdzie indziej. Jeżeli płytka jest żółta, uważaj, ponieważ może być to objaw choroby wątroby, nerek czy płuc. Paznokcie zmieniają barwę na żółtą w przypadku infekcji grzybiczej, a także, gdy często stosujesz ciemne lakiery lub przyjmujesz produkty z beta-karotenem. Czerwonawy odcień płytki może świadczyć o kłopotach z krążeniem, natomiast czarne plamki są zazwyczaj zmianami barwnikowymi, które powstają na skutek urazu. Gdyby jednak ich przybyło, warto je zbadać, ponieważ niekiedy mogą świadczyć o czerniaku, czyli nowotworze wywodzącym się z komórek barwnikowych skóry.

Poprzeczne kreski

Zwykle są efektem choroby skóry, np. łuszczycy, infekcji albo grzybicy paznokci. Bywają reakcją organizmu na osłabienie, zwłaszcza po ciężkich chorobach zakaźnych. Z kolei nierówne pofałdowanie płytki zdradza ciężkostrawną dietę i kłopoty z układem pokarmowym. Jeśli do tego poprzeczne kreski są czarne, mogą być reakcją organizmu na substancje toksyczne, gdy np. przyjmujesz leki chemoterapeutyczne. Nie zawsze jednak poprzeczne rowki świadczą o problemach ze zdrowiem. Niekiedy pojawiają się po prostu, gdy manicure został wykonany nieumiejętnie, a zwłaszcza jeśli wycięto skórki w niewłaściwy sposób. Prążki na twoich paznokciach są białe? Mogą świadczyć o złym metabolizmie czy zatruciu metalami ciężkimi.

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2013 00:48
a ja mam u stopy w duzym palcu dziwny objaw od ponad roku, polowa paznokcia jest normalna a (od zewnatrz) druga polowa jest cala biala i moge pod nia wlozyc rozne rzeczy... wygada tak jakby z tej jednej strony oderwal sie paznokiec, obrzydliwie to wyglada, nie iwem co mam robic.. caly czas chodze w pomalowanych paznokciach bo az wstyd...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2013 06:42
kiedys bylam tak madra, ze pomalowalam pazury zoltym lakierem bez zadnego podkladu...mialam pozolkniete przez pol roku pozniej jakbym jarala 3 paczki fajek dziennie, masakra, uwazajcie na zolty lakier:/ kladzcie pod niego bezbarwny
odpowiedz
anonimex (Ocena: 5) 22.12.2012 16:31
to jestes nerwowa:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2012 12:31
a jak ja mam obgryzionee ? ;D
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo