Historia malowania paznokci ♥

Skąd wziął się zwyczaj przyozdabiania pazurków i komu pierwszemu przyszło to do głowy? Jakie trendy w manicure panowały w dawnych czasach?
Historia malowania paznokci ♥
21.06.2012

Zadbane, stylowo pomalowane paznokcie są ozdobą każdej kobiety. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nienaganny, ładnie wykonany manicure potrafi dodać seksapilu. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałyście się, skąd w ogóle wziął się zwyczaj przyozdabiania pazurków i komu pierwszemu przyszło to do głowy? Jakie trendy w manicure panowały w dawnych czasach? Kto wymyślił tipsy czy french?

Takie pytania można byłoby mnożyć w nieskończoność. Historia lakieru do paznokci jest bowiem bardzo zawiła i nad wyraz intrygująca...

Spór o korzenie

Chociaż wiadomo, że zwyczaj malowania paznokci sięga bardzo odległej historii, to jednak chyba na zawsze pozostanie tajemnicą odpowiedź na pytanie – które państwo jest prekursorem tego pielęgnacyjnego zabiegu? Spór toczy się pomiędzy Chińczykami, Egipcjanami oraz Inkami. Ci pierwsi twierdzą, że wynaleźli lakier do paznokci w czasach panowania dynastii Ming, czyli około 3000 lat p.n.e. Pomalowane pazurki miały w krajach azjatyckich dawać do zrozumienia, że ich właściciel nie musi pracować fizycznie ani martwić się o pieniądze.

Manicure

Jeżeli chodzi o Egipcjan, to dzięki badaniom archeologicznym wiadomo, że za czasów królowej Nefretete posiadali oni niezwykle skomplikowane przyrządy do manicuru, w tym nawet robione z kości słoniowej tipsy. Mieszkańcy delty Nilu do malowania płytki paznokci używali specjalnych roślinnych i woskowych barwników. Popularna była chociażby rozdrobniona koszenila – czyli naturalny, ciemnoczerwony proszek pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów. Nie trudno domyślić się również, że kolorem paznokci, który rządził na dworze faraona była czerwień. Miała ona symbolizować władzę oraz wysokie pochodzenie.

Późna europejska premiera

Mimo że farbowanie paznokci znane było już w starożytnej Grecji czy w Rzymskim Cesarstwie, to jednak popularność manicuru na naszym kontynencie datuje się dopiero na XIX wiek naszej ery! Niektórzy badacze twierdzą, że na taką sytuację bardzo duży wpływ miała epoka średniowiecza, czyli czasy, w których wszelkie zabiegi kosmetyczne, w tym także malowanie paznokci uznawane było za niemoralne i antyreligijne.

Wielkim fanem pomalowanych dłoni okazał się dopiero francuski król Ludwik Filip (panował w latach 1830-1848). To właśnie za czasów tego władcy wielkim zainteresowaniem zaczęły cieszyć się we Francji delikatne zabiegi pielęgnacyjne, do których używano narzędzi wykonanych z drewna pomarańczowego.

Manicure

Filmowe stylizacje

Moda na długie, czerwone paznokcie rozpoczęła się wraz z upowszechnieniem filmu. W latach 30. XX wieku Greta Garbo malowała sobie pazurki pierwszym lakierem do paznokci, który swoim składem chemicznym przypominał lakier samochodowy. Wiele filmowych stylizacji wymagało również nieziemsko długich szponów. Jak osiągano taki efekt? Metoda była bardzo prosta – wystarczyło pociąć taśmę filmową, nadać jej odpowiedni kształt, a następnie przykleić do własnych pazurków.

Historyczny Revlon

Produkcja lakierów bardzo zbliżonych do tych, które znamy dzisiaj rozpoczęło się dzięki dwóm braciom. Chodzi oczywiście o Charlesa i Josepha Revson, założycieli słynnej fabryki kosmetyków Revlon. To właśnie oni, jako pierwsi zaczęli rozwijać produkcję lakierów na bazie pigmentów, co znacznie ułatwiło indywidualne dopieranie różnorodnych odcieni kosmetyków. Unikalna receptura ich lakierów, wykorzystująca naturalną glinkę sprawiała również, że idealnie przylegały one do płytki paznokcia oraz były bardzo trwałe.

Manicure

Amerykański french

Bardzo ciekawe jest również pochodzenie french manicure. Ten charakterystyczny sposób ozdabiania paznokci wcale nie pochodzi z Francji, jak wskazywałaby na to jego nazwa. To pomysł Amerykanina – Jeffa Pinka stworzony specjalnie z myślą o aktorkach filmowych z lat 70. XX wieku, które nie mając czasu na przemalowywanie paznokci do poszczególnych kreacji, musiały zadowolić się uniwersalnym manicure, który pasowałby do każdego stroju. Skąd więc nazwa french? Wszystko dlatego, że niedługo po wynalezieniu nowego stylu, został on zaprezentowany na targach w Paryżu, gdzie stał się wielkim kosmetycznym hitem.

Współczesna różnorodność

Dziś, w XXI wieku, wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez pociągnięcia swoich pazurków chociażby bezbarwną emalią. Estetyczny manicure to przecież swoisty atrybut naszej kobiecości, symbol wyrafinowanej elegancji oraz idealny sposób na wyrażenie swojego charakteru!

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

15 świetnych sandałów na lato + propozycje pedicure & manicure - BAW SIĘ KOLORAMI!

Boskie połączenia! Jak malować paznokcie, by świetnie wyglądały w duecie z butami?

ART NAILS: Misterne manicury niczym dzieła sztuki. Piękne czy tandetne? Jak z nimi żyć?

Te paznokcie budzą skrajne emocje. Niektórych zachwycają, innych obrzydzają, nigdy nie pozostaną niezauważone!

Polecane wideo

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2016 13:22
Mój pan od polskiego mówi że malowanie paznokci wzięło się od małp.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2012 20:17
thJKpQ bybjoklifmcg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2012 15:22
yToMrP lupdgdiznyvy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2012 08:50
Ewa Piasecka mf3wi:Moniko chciałam porozmawiać z Tobą o towejj nieobecności dziś rano na szkoleniu.Fakty są takie, że to szkolenie było bardzo ważne, można powiedzieć kluczowe w tym Nowym Roku, dla naszego zespołu, ponieważ miałyśmy razem zaplanować cele na Nowy Rok, podzielić się swoimi pomysłami oraz ustalić terminy i tematy kolejnych szkoleń.Faktem jest rf3wnież to, że ten termin w 100% Tobie pasował.Na szkoleniu byli wszyscy poza Tobą. Wysłałaś do mnie godzinę przed szkoleniem wiadomość, że przypomniałaś sobie, że miesiąc temu umf3wiłaś się na wizytę u lekarza.Monika- Przepraszam, zapomniałam zapisać wizytę w terminarzu, a nie mogłam jej przełożyć. Obiecuję, że to się nie powtf3rzy.OK, rozumię, że ta wizyta była bardzo ważna dla Ciebie?Monika Tak , takSzkolenie się odbyło , w konsekwencji nie dowiedziałaś się jakie mamy plany na Nowy Rok w zespole kluczowym, sama też nie zaplanowałaś pracy w swoim zespole,ominęły Cię wspaniałe pomysły dziewczyn i ustalenie tematf3w i terminf3w naszych przyszłych szkoleń, dlatego proszę Cię abyś dostosowała się do tych terminf3w szkoleń, ktf3re ustaliłyśmy same, możesz je przeczytać na mojej stronie.Monika- dobrze napewno się dostosuję.I żałuję, że nie mogłam posłuchać wspaniałych pomysłf3w dziewczyn, mam nadzieję , że jak się spotkamy to mi opowiedzą o nich.Co proponujesz, aby taka sytuacja nie miala miejsca w przyszłości?Monika- na 100% będę zapisywała w terminarzu moje wizyty u lekarza i inne też.To bardzo dobrze, a jak zamierzasz nadrobić braki?Monika hmmm może napiszę sama moje plany i mojego zespołu i prześlę Ci na emaila, a do terminf3w szkoleń dostosuję się tak jak wcześniej powiedziałam.Ok , rozumię, że ze swoim zespołem kluczowym spotkasz się i razem zaplanujecie pracę na Nowy Rok.Monika- takTo w takim razie czekam na twojego emaila.I spotkamy się na następnym szkoleniu za tydzień o 17.00Monika Tak, oczywiście będę.Do zobaczeniaPa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2012 00:43
Paulina Jassa Marcinkowska pisze: Paulina Jassa MarcinkowskaBo za duc5bco od Ciebie nie dostajc499.Kawy sama sobie nie kupic499!VA:F [1.9.11_1134](from 1 vote)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie