Obgryzanie paznokci - nieestetyczny skutek stresu

Paznokcie obgryzają najczęściej nastolatki, ale starsi ludzie także. Wytłumaczeniem jest m.in. stres, towarzyszący nam w ciągu dnia. Jak zwalczyć w sobie ten nałóg?
Obgryzanie paznokci - nieestetyczny skutek stresu
04.09.2008

Obgryzanie paznokci to niewątpliwie szkodliwy nawyk, polegający na notorycznym gryzieniu paznokci z powodu stresu, głodu lub nudy.

Jak dotąd, nie są znane przyczyny takiego zachowania. Może to być spowodowane zaburzeniami osobowości, niekontrolowaniem emocji, problemami neurologicznymi lub zażywaniem narkotyków.

Według statystyk, notoryczne obgryzanie paznokci dotyczy od 50 do 90% ludzi w różnym wieku. Najczęściej ulegają mu wrażliwe i nadmiernie pobudliwe, zakompleksione osoby. Obgryzanie paznokci jest dla nich czynnikiem chwilowo rozładowującym stres. Niestety, spowodowany tym fatalny wygląd dłoni może być powodem kolejnego kompleksu. Niektórzy obgryzają paznokcie, nie będąc specjalnie zestresowani.

Obgryzanie paznokci ma bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Powoduje m.in. deformacje i zmiany w wyglądzie paznokci. Może to prowadzić do licznych zaburzeń psychicznych z powodu niezaakceptowania tego stanu rzeczy przez różne osoby z naszego otoczenia.

Zaburzona zostaje także bariera odpornościowa, którą normalnie jest ciągła skóra z przydatkami. W konsekwencji, zwiększone jest ryzyko zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. To wszystko prowadzi do większych lub mniejszych krwawień.

Nieustanne wkładanie palców do jamy ustnej sprzyja licznym infekcjom, np. opryszczce czy zapaleniu dziąseł.

Leczenie - kuracja farmakologiczna polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych (które ogólnie zmniejszają nawyki) lub małych dawek leków przeciwpsychotycznych. Warto mieć stale przy sobie gumę do żucia lub landrynki. Można także malować paznokcie niesmacznymi substancjami. Najbardziej istotna w wyjściu z „nałogu” jest jednak silna motywacja i cierpliwość, ponieważ proces wzrostu paznokci nie jest widoczny gołym okiem. Należy także pamiętać o pielęgnacji, czyli wcierać w płytkę paznokci witaminę A+E.

Polecane wideo

Komentarze (124)

Ocena: 5 / 5
Anonimekk ;3 (Ocena: 5) 02.01.2013 21:48
Mam 12 Lat I Cały Czas Obgryzam Paznokcie . Jestem Na Sb Bardzo Zła . Pomocy Jak Mam Przestać Obgryzać . W Szkole Wstydzę Pokazywać Ręce HELP ..!!!!!! Z Góry Dziękuje . ;3
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2012 14:06
ja też obgryzam to okropne najczęszczej gdy się nudze lub ze stresu mam 11 lat a czy gdy obgryzam pasnokcie robią się lekko żółte czy to inny powód albo mam na paznokciu piałą plamke to mie dobór witamin czy to też przez to. Niedam rady się od czyć to tródne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.07.2011 16:56
Mam 14 lat i też miałam z tym problem. Teraz jednak już się oduczyłam obgryzania. jednak moje paznokcie są teraz w fatalnym stanie. Brzydko wyglądają i się łamią. Łykam tabletki wzmacniające paznokcie ale to nic nie daje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2011 21:48
był czas że rok nie obgryzałam paznokci,niestety tylko ten rok bo znowu się zaczęło. Kilka razy jeszcze próbowałam ale to na nic bo zawsze do tego wracam. Chciałabym żeby był jakiś skuteczny sposób na taki straszny nałóg. Mimo wszystko mam nadzieję że kiedyś uda mi się pokonać ten nałóg.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2010 00:23
ciezko przestac!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie