Burzliwa historia szminki. Kiedyś uważano ją za diabelskie narzędzie, mające doprowadzać mężczyzn do szaleństwa...

Szminkę można więc jednogłośnie uznać za kosmetyk wszechczasów. Z malowaniem ust przez wieki łączyło się jednak mnóstwo kontrowersji.
Burzliwa historia szminki. Kiedyś uważano ją za diabelskie narzędzie, mające doprowadzać mężczyzn do szaleństwa...
Fot. iStock/Instagram.com (https://www.instagram.com/jeannedamas/)
21.12.2022

Kobiety dbały o urodę i malowały się od najdawniejszych czasów. Od niepamiętnych czasów podkreślały również usta. Te zabarwione na intensywny kolor purpury, czy karminu symbolizowały zmysłowość oraz pewność siebie, a co za tym idzie również i niemałą władzę. Na początku ten kosmetyczny zwyczaj był dostępny wyłącznie dla przedstawicielek najwyższych elit. Wiadomo, że w dobie przedantycznej, jak i w antyku podkreślano usta proszkiem tworzonym z barwnika zwanego ochrą. Co ciekawe, już w średniowieczu pojawiły się odpowiedniki pomadek w sztyftach. 

Zobacz także: To najbardziej zaskakujący randkowy trend od lat. Sprawdź, czy dawn dating to coś dla Ciebie

Szminkowe rewolucje

Szminkę można jednogłośnie uznać za kosmetyk wszechczasów. Z malowaniem ust przez wieki łączyło się jednak mnóstwo kontrowersji. Opinie o szmince zmieniały się dosłownie jak w kalejdoskopie. Raz pomadki traktowano jako wyznacznik szyku i kobiecości, innym widziano je jako coś nieobyczajnego i kojarzącego się z naganną próżnością. Malowanie ust było szczególnie napiętnowane nie tylko w pewnych dekadach wieków średnich, ale i w XIX wieku. W tym stuleciu w wielu krajach obowiązywał zakaz używania kosmetyków koloryzujących usta. W wiktoriańskiej Anglii szminki uważano za diabelskie narzędzia, jakie pomagały próżnych grzesznym kobietom doprowadzać mężczyzn do szaleństwa. 

Szminka zrobiła gigantyczną karierę na początku XX stulecia. Stała się wówczas nie tylko symbolem kobiecości, ale i wolności. W końcu przestała być pogardzana. Do historii przeszedł pewien marsz, jaki odbył się w 1912 roku w Nowym Jorku. Żądające prawa do głosowania Amerykanki niosły wtedy w uniesionych dłoniach czerwone pomadki. 

W latach dwudziestych o jej posiadaniu marzyła niemalże każda kobieta pragnąca mieć opinię elegantki. Status szminki umocniły słowa niezwykle wpływowej ikony, Gabrielle Chanel. Słynna i podziwiana za niezrównany smak Coco twierdziła, że szykowna, zadbana kobieta nigdy nie wychodzi z domu bez ust podkreślonych pomadką.

Zobacz także: Błyskawiczny trik na przesuszoną skórę. Bardzo szybko zauważysz świetne efekty

Polecane wideo

Idealne fryzury na wielkie wyjścia. Zrobisz je zaledwie w kilka minut i będziesz wyglądała genialnie
Idealne fryzury na wielkie wyjścia. Zrobisz je zaledwie w kilka minut i będziesz wyglądała genialnie - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
UuujigjsfxFhs (Ocena: 5) 21.12.2022 16:56
Tuurdzsud Uduzzzg gospodarstwo zzrrdgghvv CBA bbwkh🤪😏🥴😴😴🥴🥴🥴🥴😔🥴😔😔😔😔😔😔🤭🤭🥴😔🥴🤭🤭🥴♥️♥️♥️♥️♥️♥️❣️❣️❣️💘💝💟❣️❣️💞♥️😼♥️♥️👥💓
odpowiedz

Polecane dla Ciebie