Jeden ważny powód, dla którego NIGDY nie powinnaś zakładać soczewek po wykonaniu makijażu

Konsekwencje mogą być poważne.
Jeden ważny powód, dla którego NIGDY nie powinnaś zakładać soczewek po wykonaniu makijażu
Fot. iStock
12.09.2021

Noszenie soczewek kontaktowych jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. I choć mogłoby się wydawać, że zakładanie szkiełek nie jest zajęciem skomplikowanym, okazuje się, że istnieją pewne zasady, których należy się trzymać, aby nie uszkodzić sobie narządu wzroku. A jedną z tych reguł jest… sięganie po nie dopiero po wykonaniu makijażu. Dlaczego?

Jak twierdzi amerykańska optometrystka, dr Nishan Pressley, zakładanie soczewek jeszcze przed malowaniem to nie jest najlepszy pomysł, ponieważ można w taki sposób uszkodzić oczy. Jak to możliwe?

Przeczytaj też: Pokolenie okularników. Czy w 2030 wszyscy będziemy mieć popsuty wzrok?

Dlaczego nie powinno się zakładać soczewek po wykonaniu makijażu?

Kiedy będziesz mieć już zrobiony makeup oka, zwiększa się ryzyko, że drobinki maskary czy cienia przedostaną się na soczewkę podczas jej zakładania. To z kolei może przyczynić się do dużego dyskomfortu podczas noszenia szkiełek, a także zaczerwienienia oczu i ich podrażnienia. W najczarniejszym scenariuszu może dojść również do zapalenia spojówek lub infekcji narządu wzroku.

Jeśli zdarzy ci się jednak postąpić inaczej (założysz kontakty po wykonaniu makijażu) i poczujesz, że „coś jest nie tak”, koniecznie usuń soczewkę, a następnie zmyj makijaż. Potem przepłucz szkiełko płynem i ponownie zaaplikuj je do oka.

Przeczytaj też: Najrzadszy kolor oczu na świecie. Ma go niecały 1 procent ludzi

Szkła kontaktowe – jak zakładać je w prawidłowy sposób?

Dla przypomnienia przedstawimy jeszcze prawidłowy sposób zakładania soczewek. Jak więc to zrobić? W pierwszej kolejności umyj ręce (wiesz ile jest na nich bakterii, nawet gdy nie wychodzisz z domu?!), a następnie suchą dłonią (woda z kranu może też być nosicielem pasożytów) nałóż szkła.

Polecane wideo

Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty?
Wiele kobiet chciałoby mieć jej figurę. A Ty? - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.09.2021 18:16
A serio ktoś tak robi ? Chyba logiczne jest to, że zakłada się najpierw soczewki a później makijaż..lol
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2021 09:57
Należy soczewki zakładać przed zrobieniem makijażu żeby nie zobaczyć po zrobieniu tegoż makijażu, że wygląda się jak klaun, bo robiło się makijaż na ślepo xD
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.09.2021 05:18
Po to oczy maja mechanizm samooczyszczania się żeby drobinki maskara nie zrobiły im wielkiej krzywdy
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie