Kosmetyk, którego możesz używać najkrócej. Po tym czasie lepiej go wyrzuć

90 dni to absolutne maksimum.
Kosmetyk, którego możesz używać najkrócej. Po tym czasie lepiej go wyrzuć
Fot. pexels
12.08.2020

Znalezienie idealnego zestawu kosmetyków to spore wyzwanie, które wymaga czasu, cierpliwości, a także nakładów finansowych. Metodą prób i błędów wybieramy specyfiki dostosowane do indywidualnych potrzeb i nic dziwnego, że później trudno się z nimi rozstać. Czasami jednak trzeba - sugeruje dummies.com.

Zobacz również: 5 powodów, dlaczego Twój makijaż wygląda jak maska

Serwis zwraca uwagę na często pomijaną przez nas kwestię, czyli okres przydatności do użycia. Nie chodzi wyłącznie o datę nadrukowaną na opakowaniu, ale czas mierzony od momentu jego otwarcia. To dwie zupełnie różne kwestie, które wcale nie muszą iść ze sobą w parze. Przeoczenie może nas wiele kosztować. Przede wszystkim zdrowia.

Na ten jeden specyfik powinnyśmy szczególnie uważać.

tusz do rzęs

Jak długo używać tuszu do rzęs?

Zawsze zwracaj uwagę na charakterystyczny symbol otwartej nakrętki, który znajdziesz na większości tego typu produktów. Tuż przy nim znajduje się liczba, a ta oznacza czas, w którym możemy bezpiecznie z nich korzystać. Zazwyczaj to 12 lub 24 miesiące. Istnieje jednak ważny wyjątek.

Chodzi o niepozorny tusz do rzęs, który (nawet jeśli jakiś producent zaleca inaczej) nie powinien być używany po 3 miesiącach od pierwszej aplikacji. 90 dni to absolutne maksimum, dlatego zapomnij o triku z rozrzedzaniem zaschniętej maskary przy pomocy olejków czy soli fizjologicznej - sugeruje portal.

Po takim czasie jest tam już sporo bakterii, które mogą skutkować chorobami oczu. Tusz znajduje się zbyt blisko gałki ocznej oraz kanalików łzowych, by tak ryzykować.

Zobacz również: 10 typów rzęs, których faceci nam odradzają

kosmetyki

Jak długo można używać kosmetyków?

Inne specyfiki starzeją się zdecydowanie wolniej:

Pomadka lub kredka do ust - 2 lata

Podkład lub korektor - od 1 do 1,5 roku

Róż, puder, bronzer - 2 lata

Płynne cienie do powiek - 1 rok

Pudrowe cienie do powiek - 2 lata

A wszystko pod warunkiem, że są prawidłowo, czyli higienicznie przechowywane. Im bardziej zanieczyszczone, tym większe ryzyko podrażnień, reakcji alergicznych, a nawet infekcji. Warto to sobie gdzieś zanotować.

Zobacz również: Jedna rzecz, której nigdy nie powinnaś robić z tuszem do rzęs

Polecane wideo

10 typów rzęs, których faceci nam odradzają
10 typów rzęs, których faceci nam odradzają - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 1 / 5
Gość♥️ (Ocena: 1) 13.08.2020 11:03
W każdym kosmetyku gromadzą się bakterie. Gdy używamy np. pudru w postaci stałej, bakterie przenosimy pędzlem, zarówno na twarz jak i do produktu. Fakt bakterie w tuszu są pewnie bardziej niebezpieczne, bo to jednak są oczy. Ale kto zużywa cały tusz w 3 miesiące 🤧
odpowiedz
Ona (Ocena: 1) 13.08.2020 05:53
Taaaaa już się rozpedziłam wyrzucać tusz to 3 miesiącach ach już lecę pędzę,nawet w połowie go jeszcze w tak krótkim czasie nie zużyje ! Jak ktoś śpi na pieniądzach to proszę bardzo,nawet po 1 użyciu niech wyrzuci 🤦
odpowiedz

Polecane dla Ciebie