To dzieje się z Twoją twarzą, jeśli malujesz się codziennie

7 niepokojących efektów ubocznych.
To dzieje się z Twoją twarzą, jeśli malujesz się codziennie
fot. iStock
10.08.2020

U każdej z nas wygląda to trochę inaczej. Część kobiet nie wyobraża sobie wyjść z domu bez pełnego krycia. Inne malują się tylko na specjalne okazje. Są też takie, które make-up ograniczają do minimum albo nie stosują go wcale. To bardzo indywidualna decyzja i musimy podjąć ją samodzielnie.

Zobacz również: 5 powodów, dlaczego Twój makijaż wygląda jak maska

Warto jednak wziąć pod uwagę ewentualne skutki uboczne, a tych w przypadku codziennego makijażu nie brakuje - ostrzega thelist.com. Nadużywanie kolorowych kosmetyków może mieć negatywny wpływ na stan cery, dlatego eksperci sugerują, by od czasu do czasu dać jej odetchnąć.

Co może stać się z twarzą, kiedy dzień w dzień pokrywa ją szczelna warstwa najróżniejszych specyfików?

makijaż

Wpływ makijażu na cerę

#1 Powstawanie wyprysków

Cytowana przez serwis pani dermatolog nie ma wątpliwości, że specyfiki do makijażu mogą podrażnić skórę i często zatykają pory. Skutkuje to krostami, zaskórnikami i zaostrzeniem trądziku.

#2 Brak ochrony przeciwsłonecznej

Coraz więcej kosmetyków ma w sobie filtr SPF, ale zazwyczaj jest bardzo słaby. Rzadko sięgamy po dodatkową ochronę, dlatego skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Efekt? Przebarwienia, szybkie starzenie się skóry, a nawet nowotwory.

#3 Coraz głębsze zmarszczki

Zwłaszcza wtedy, gdy nie zmywasz makijażu każdego dnia. Osiadające na nim zanieczyszczenia przenikają do wnętrza skóry, niszcząc kolagen i elastynę. Wtedy staje się wiotka, sucha i skłonna do powstawania zmarszczek.

#4 Zatrzymanie odbudowy skóry

Pełny cykl trwa około 28 dni. W tym czasie „zużyte” komórki skóry zostają zastąpione przez nowe, dzięki czemu cera jest odpowiednio nawilżona i napięta. Codzienny makijaż ma spowalniać ten proces.

Zobacz również: 3 błędy w aplikacji korektora, których nie da się ukryć

cienie do powiek

#5 Stan zapalny

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko oczyszczenia, ale przede wszystkim tlenu. Kiedy aplikujemy na nią grubą warstwę kosmetyków - zwłaszcza na otwarte zmiany i uszkodzony naskórek - dochodzi do jeszcze większego podrażnienia.

#6 Reakcja alergiczna

Można tego uniknąć stosując codziennie te same kosmetyki, choć w tym przypadku ryzyko także występuje. Producenci eksperymentują ze składami i wystarczy drobna zmiana w recepturze, aby doszło do groźnej reakcji alergicznej.

#7 Wolne rodniki

Kolejny dowód na to, jak ważny jest dokładny demakijaż. Kosmetyki pozostawione na skórze narażają nas na kontakt z wolnymi rodnikami, które występują w środowisku. Te są przyczyną degradacji DNA oraz przyczyniają się do starzenia organizmu.

Umiar to podstawa.

Zobacz również: 8 rzeczy, których faceci nie lubią w Twoim makijażu

Polecane wideo

Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej?
Myślały, że potrafią się malować, ale makijażystka od razu wytknęła im błędy. W której wersji wyglądają lepiej? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
Gość (Ocena: 3) 10.08.2020 16:39
Niestety moja skóra na brak makijażu reaguje brzydkimi wypryskami
odpowiedz

Polecane dla Ciebie