Kosmetyki, przez które stajesz się brzydsza (Lista szkodliwych produktów)

Brak ostrożności w używaniu tych produktów może zrujnować wygląd i... zdrowie.
Kosmetyki, przez które stajesz się brzydsza (Lista szkodliwych produktów)
Fot. Thinkstock
16.06.2016

Kosmetyki i przyrządy do makijażu to najlepsi przyjaciele kobiet. Jednak nawet najlepsi przyjaciele mogą zadawać rany. Wszystko zależy od tego, jak sami się z nimi obchodzimy. 

Nawet jeżeli wydajesz duże sumy na najlepsze kosmetyki, te produkty mogą Ci bardzo zaszkodzić. Nieprzestrzeganie kilku podstawowych zasad może sprawić, że nabawisz się poważnej infekcji oczu albo trądziku.

Które produkty mogą być szkodliwe? Co należy robić, aby nie zamienić ich w szkodliwe dla zdrowia narzędzia? Oto czarna lista. Jeżeli malujesz się codziennie, tym bardziej musisz się z nią zapoznać.

Tusz do rzęs

Tuszu do rzęs nie powinno się używać dłużej niż cztery miesiące. Jak często go wymieniasz? W 2014 r. przeprowadzono badanie, które ujawniło, że 70% kobiet nie przestrzega tego zalecenia i używa produktu po zaleconym terminie ważności. Istnieje jednak ryzyko powstania nawarstwiającego się skupiska bakterii, które może wywołać rożne infekcje. Oczy to wrażliwy narząd, dlatego lepiej zachować ostrożność.

Zobacz także: Umalowane babcie: Która jest najładniejsza?

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Kredki do oczu/eyeliner

Kredki są produktem, który najłatwiej utrzymać w czystości. Wystarczy je naostrzyć za pomocą temperówki i wierzchnia warstwa wraz z bakteriami zostaje usunięta. Dla zachowania dodatkowych środków ostrożności można też rozpylić mgiełkę czyszczącą. Jeżeli nie dbasz wystarczająco o higienę, możesz doprowadzić do infekcji oczu, podobnie jak w przypadku tuszu, a długotrwałe stosowanie jednego produktu może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Kredki i eyelinery należy wymieniać co 18 miesięcy.

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Brokat

Ziarenka brokatu mogą być niebezpieczne dla oczu, dlatego wszystkie kobiety, które lubią efekt świecącego oka powinny poważnie zastanowić się nad używaniem kosmetyków z brokatem. Brokat może wpadać do oka i powodować podrażnienie oraz otarcie rogówki. W przeciwieństwie do innych produktów nie musisz specjalnie dbać o czystość czy wymianę produktu. Zagrożenie kryje się w ryzyku przeniesienia do oka drobinek brokatu. Jeżeli Twoje oczy są bardzo wrażliwe, zastanów się, czy warto tak ryzykować.

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Zalotka

Masz tendencję do pozostawiania swojej zalotki w różnych miejscach i nie dbasz o regularne czyszczenie przyrządu? Możesz być pewna, że wraz z pozostałościami kosmetyków na zalotce zalega na niej skupisko bakterii, które może przedostać się do oka. Jeżeli używasz zalotki, musisz wprowadzić nawyk mycia produktu po każdym użyciu. W innym przypadku stwarzasz zagrożenie dla oczu.

Zobacz także: Perfekcyjny pedicure rodem z salonu - jak zrobić taki sam w... domu?

Źródło: cosmopolitan.com

 

 

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Pomadka

Ten przypadek to twardy orzech do zgryzienia, bo pomadki zużywają się bardzo wolno, jeżeli nie malujemy się nimi codziennie. Wytyczną bezpieczeństwa jest okres 18. miesięcy. I tutaj pojawia się problem, bo mało która kobieta chce po tym czasie wyrzucać ulubioną pomadkę, na którą wydała dużą sumę pieniędzy. Jedynym rozwiązaniem jest przechowywanie pomadki w lodówce, bo w takich warunkach parabeny oraz olejki eteryczne, zapobiegające powstawaniu zarazków, wolniej się rozkładają. Niektóre kobiety starają się zachować ostrożność poprzez ścieranie górnej warstwy pomadki przed użyciem, ale nie są to wystarczające środki zapobiegawcze. Jeżeli nie wyrzucisz pomadki po 18. miesiącach, możesz dostać opryszczki albo wyprysków.

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Pędzle do makijażu

Zdrowo się odżywiasz, jesteś po 20-tce i nigdy nie miałaś problemów z hormonami, a na Twojej twarzy widnieje skupisko pryszczy? Być może przyczyną jest niedostateczna dbałość o czystość pędzli do makijażu. To pędzle kosmetyczne rozprowadzają na twarzy najwięcej zarazków. Przez wiele kobiet są myte średnio co 4 tygodnie. Najlepiej jest zainwestować w mgiełkę czyszczącą i spryskiwać nią pędzle po każdym użyciu. Raz na tydzień należy też porządnie umyć pędzle i przechowywać je w sterylnym miejscu, najlepiej w oddzielnej kosmetyczce. Nieprzestrzeganie tych zaleceń z pewnością wywoła trądzik oraz inne problemy skórne.

Zobacz także: Makijaż - co robisz źle?

szkodliwe kosmetyki

Fot. Thinkstock

Podkład

Podkład może leżeć w kosmetyczne nawet 12 miesięcy, ale jeżeli nakładasz go palcami, należy wymienić go już po 6 miesiącach – to zalecenie Natalie Wright – makijażystki. Zanim rozpoczniesz aplikację, koniecznie umyj ręce. Zagrożenie stanowi nie tylko brak higieny w nakładaniu podkładu. Niektóre jego składniki, na przykład tlenochlorek bizmutu wywołujący perłowy efekt, może zaszkodzić kobietom o bardzo wrażliwej skórze. Jeżeli zaczęłaś używać nowego podkładu, a na Twojej skórze pojawiły się niepokojące wykwity, idź do dermatologa, który sprawdzi, czy nie jesteś uczulona na jakiś składnik podkładu.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Wanda (Ocena: 5) 22.07.2016 14:24
mój tusz do rzęs z artdeco wystarcza mi dokładnie na 4 miesiące. idealnie, nie jestem narażona na choroby!
odpowiedz
dzambela (Ocena: 5) 03.07.2016 18:56
Fajny artykuł. Ja tusz zmieniam co parę miesięcy. Teraz mam Push Up Drame i niedługo będę kupować nowe opakowanie.
odpowiedz
Olia (Ocena: 5) 03.07.2016 13:06
Źle wytuszowane rzęsy oszpecają całą twarz. Dziewczyny często przeginają. Totalnie tego nie rozumiem, jak można tego nie widzieć w lustrze? Dobrze dobrany tusz do rzęs to podstawa całego makijażu!
odpowiedz
kamilla (Ocena: 5) 28.06.2016 23:38
Ja na szczęście używam tylko tuszu do rzęs i wymieniam go bardzo często. Mam bzika na punkcie tuszy z maybelline więc co widzę coś nowego to kupuję. Ostatnio jestem zakochana w push-up drama
zobacz odpowiedzi (2)
kamfora (Ocena: 5) 16.06.2016 12:30
nie, to zależy od produktu. jeśli nie jesteś pewna - wyrzucasz wg wskazówek ale jeśli na produkcie pisze 24msc to może być 24. Ja nie przestrzegałam i się załatwiłam bo dostałam takiego trądziku, że się go nie mogłam przez 5 mscy pozbyć aż w końcu tabsy iqface pomogły bo dopiero oczyściły mi cerę od wewnątrz. nigdy więcej naginania dat ważności.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie