WAŻNE: Sprawdź skład swojej szminki. Jeśli zawiera TRIKLOSAN - nie używaj jej!

Pomadki i błyszczyki zawierające tę substancję mogą być trujące.
WAŻNE: Sprawdź skład swojej szminki. Jeśli zawiera TRIKLOSAN - nie używaj jej!
19.08.2012

Błyszczyki, szminki, balsamy, pomadki – wybór kosmetyków do ust jest przeogromny. Jednak, czy nakładając na wargi tony przeróżnych mazideł nie szkodzimy przypadkiem naszemu zdrowiu?

Okazuje się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele trującej chemii znajduje się w używanych przez nas kosmetykach. Szczególnie niebezpieczny jest tak zwany triklosan.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że substancja ta może powodować w naszym organizmie poważne zaburzenia hormonalne. Co najgorsze jednak, aby uniknąć kontaktu z tym trującym związkiem musielibyśmy chyba całkowicie zrezygnować z używania preparatów z drogerii.

Triklosan znajduje się bowiem w wielu popularnych kosmetykach, m.in. w antybakteryjnym mydle w płynie, paście do zębów, szamponie do włosów, czy właśnie balsamie do ust.

W jaki sposób zminimalizować zagrożenie? Warto dokładnie czytać ulotki kupowanych przez nas kosmetyków. Wybierać tylko znane i sprawdzone marki, szczególnie te rekomendowane przez Państwowy Zakład Higieny.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Od przeciętnej dziewczyny do piękności: Jak długo trwa zrobienie się na BÓSTWO?

Sprawdź, czy spędzasz przed lustrem tyle samo czasu co koleżanki.

Jak przedłużyć trwałość makijażu?

Latem nie musisz poprawiać makijażu co godzinę. Poznaj sztuczki, które przedłużą trwałość twojego make-upu.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2013 23:37
śmierć za śmierć , jeśli to przeczytasz Twoi rodzice umrą w ciągu 1 miesiąca. Nie wierzysz? - to dlaczego Krzysztof - 36 lat umarł 25 Grudnia - powodu nie określili.Możesz tego uniknąć wysyłając to na 25 pytań. Sorki , ale nie chce ryzykować
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 22:24
wiele kosmetyków nie ma ulotek a nie każdego stać na błyszczyk za 50zl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 21:52
ta, ale znajdźcie mi szminkę gdzie napisany jest jej skład o.O
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 18:57
triksolan występuje w znanych pastach do zębów, i nie uważam żeby Nas truł, on nam wręcz pomaga, pownieważ ma silne działanie antybakteryjne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 11:23
"W środkach kosmetycznych i higienicznych stężenie triklosanu jest rzędu 0,3%. Roztwory wodne i wodno-alkoholowe 5–10% służą do odkażania przyrządów medycznych. Roztwory 0,05–3% stosowane są do odkażania skóry, błon śluzowych i ran. Kąpiele z użyciem 2% triklosanu są zalecane jako środek pomocniczy dla pacjentów, których skóra jest skolonizowana przez metycylinooporne szczepy Staphylococcus aureus." - wikipedia. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie