Czy kosmetyki są szkodliwe?

13 Listopada 2008

Liczysz, że poprawią twój wygląd i pozwolą cieszyć się pięknymi włosami, nieskazitelną cerą czy gładką skórą. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak szkodliwe mogą okazać się dla twojego zdrowia zawarte w nich substancje chemiczne?

Czy kosmetyki są szkodliwe?

Każdego dnia przeciętna kobieta wciera w swoją skórę aż 175 różnych związków chemicznych, nie wiedząc, że substancje zawarte w kosmetykach mogą powodować wysypki skórne, groźne reakcje alergiczne, a nawet poważne choroby. I nie mówimy tu o jednostkowych związkach, które uczulają jedną osobę na milion. Mamy na myśli aktywne składniki, uznane za niebezpieczne dla zdrowia alergeny, powszechnie występujące w ogólnodostępnych kosmetykach…

Jednymi z najniebezpieczniejszych substancji, chętnie wykorzystywanych w produkcji kosmetyków, są specjalne formuły zapachowe oraz parabeny z grupy konserwantów. Te drugie wchodzą w skład szamponów, mydeł, kremów, oliwek czy lotionów dla dzieci, działając bakteriobójczo i przeciwpleśniowo. Często stają się powodem niepożądanych reakcji skórnych – zaczerwienień, podrażnień czy świądu. Dłużej stosowane okazują się szczególnie groźne – wywołują wysięki i rozszerzają naczynia krwionośne.

Badania dowiodły również, że negatywny wpływ na naszą skórę mają: kwas askorbinowy, retinol, filtry UV czy kwasy AHA. Oprócz nich, uczulać mogą substancje zapachowe, wchodzące w skład perfum, wód kolońskich oraz kremów. Ich lista wydaje się przerażająco długa - alkohol benzylowy, limonen, salicylan benzylu, benzoesan benzylu, eugenol, izoeugenol, geraniol, cytronelol, farnezol, linalol czy hydroksycytronellal.

Zestawienie groźnych składników, znajdujących się w farbach do włosów, jest równie odstraszające. Niestety, koncerny kosmetyczne stosują własne nazewnictwo substancji w nich zawartych, powołując się na tajemnicę innowacyjnej, opatentowanej formuły.

Reakcję alergiczną, będącą następstwem użycia danego kosmetyku, bardzo łatwo rozpoznać. Oczywiście, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest wyższe, jeśli Mamy atopowe zapalenie skóry albo cerę wrażliwą. I tak, zawarte w tuszach do rzęs aminy mogą powodować łzawienie i zaczerwienienie oczu. Z kolei wszelkie substancje zapachowe i aromaty często okazują się przyczyną dokuczliwych nudności, wymiotów i bólów brzucha. Udowodniono również, że wchodzące w skład pomadek pigmenty wywołują stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, a popularny w walce z nadmierną potliwością talk – zaburzenia oddychania.

Nic jednak nie ma tak negatywnego wpływu na nasz organizm, jak wszelkie specyfiki przeznaczone do stylizacji włosów. Lakiery do włosów zawierają gumy roślinne i syntetyczne, powodujące groźne uczulenia skóry głowy. Środki rozjaśniające włosy czy płyny do ondulacji na zimno, przy przypadkowym spożyciu, mogą być przyczyną podrażnień przewodu pokarmowego, a nawet uszkodzenia nerek i układu nerwowego. W przypadku zaobserwowania jednego z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, choć czasami wystarczy wywołanie reakcji wymiotnej oraz częste picie zimnego mleka.

Zaprezentowane przez nas substancje to tylko mała część ogromnej grupy niebezpiecznych związków wykorzystywanych w produkcji kosmetyków. W takiej sytuacji Mamy tylko dwa wyjścia: całkowicie zrezygnować z chemicznej pielęgnacji albo… uważniej czytać etykiety. Naukowcy twierdzą, że bez obaw można stosować produkty, których skład nie przekracza dziesięciu pozycji. Warto również dbać o właściwe stosowanie (w ograniczonych ilościach) i przechowywanie (w chłodnych, nienasłonecznionych miejscach) kosmetyków oraz o przestrzeganie terminów ich ważności. Dowiedz się, kiedy zrobić porządki w szafce.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (49)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-30 21:38:00

teraz jest powrot do receptur natury ale ciekawe czy na dlugo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-17 09:51:00

hiihihiii nio..... ja kiedyś przeczytałam że kobieta zlizuje czy zjada sobie z ust parę kilo szminki w życiu i to powoduje choroby wątroby......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-16 15:17:00

Cóż, pierwszym szkodliwym czynnikiem w naszym świecie są pieniadze - to przez nie wymagająca długotrwałej pracy naturalna produkcja została zastąpiona szybką chemią. Firmy chcą zarabiać... kosztem zdrowia i życia swoich konsumentów... Zresztą, to nie wina technologii. Tylko że gdyby naprawdę używało się tej prawdziej, doskonałej technologii, to pewne rzeczy kupiłoby sie raz i na zawsze i nikt by na tym już zarabiac nie móŋł. Gdyby kosmetyki były w pełni nieszkodliwe i doskonale pielęgnowały nasza skórę, to w pewnym momencie już by jej nie potrzebowały. A tak to kosmetykami wywołujemy reakcję łańcuchową zmuszająca nas do używania jednego kosmetyku do naprawy szkód po drugim itd... Ale wkrótce się to skończy (wierzący powinni zrozumieć).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 23:33:00

wiadomo iż środki konserwujące czyli te dzięki którym produkty maja dłuższy okres trwałości są toksyczne dla naszego organizmu a wiele z nich nasz organizm nie jest w stanie się pozbyć efekt końcowy to guz, rak, na rośla nie znanego pochodzenia uważam że ten artykuł jest rewelacyjny zapominamy iż mamy masę konserwantów w przemyśle spożywczym który zjadamy na co dzień a do tego aplikujemy go sobie na skórę biedne te nasze wątroby oj biedne a my sami się podtruwamy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 19:08:00

dzisiaj wszystko jest szkodliwe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 18:50:00

No pewnie macie racje. Wszystko szkodzi ale na pewno nie tak jak jest to napisane. każdy kosmetyk przechodzi testy. kto je farbe do włosów? beznadziejny ten artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 11:34:00

Taaa... Gdybyśmy się mieli tak wszystkiego wystrzegać, nie moglibyśmy używać nie tylko kosmetyków, ale też produktów spożywczych, przecież niektóre z nich też szkodzą. Nie jeść, nie pić, nie oddychać - to jest dopiero zdrowe...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 00:57:00

AHA...;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-15 00:38:00

ja tam nie mam żadnych problemów:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-14 23:29:00

[quote="medussa"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] pisze się zchodzi[/quote] hahahahahha a zakład że nie?xD[/quote] pisze się- schodzi. :)))) ale jaja![/quote] jakie problemy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz