Wiele z nas poszukuje sprawdzonych metod pielęgnacyjnych, które sprawdzą się w kryzysowej sytuacji. Przebarwienia, zaskórniki lub nadmierna produkcja sebum – to tylko niektóre problemy, z jakimi borykamy się w każdym wieku. Drogerie oferują różne kosmetyki, jednak wybór odpowiednich może być wyzwaniem, szczególnie gdy nie mamy wystarczającej wiedzy na temat pielęgnacji. Dowiedz się, jakich składników używać, aby cieszyć się z nieskazitelną cery.
Cera to nasza wizytówka, odzwierciedla samopoczucie, zdrowie i styl życia. Jednak codziennie zmagamy się z różnymi problemami skórnymi. Do najczęstszych niedoskonałości na twarzy należą:
zaskórniki,
rozszerzone pory,
przebarwienia i blizny potrądzikowe,
prosaki,
wypryski,
wągry na nosie,
sucha skóra,
cera naczynkowa.
Wymienione skazy występują w każdym wieku, ale najczęściej u młodych osób, u których dochodzi do nadmiernej produkcji sebum. Do innych przyczyn wywołujących defekty skórne, można zaliczyć: wahania hormonalne, nieprawidłową rutynę pielęgnacyjną, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, złą dietę, picie za mało wody, jedzenie ostrych potraw, ale także genetykę. Mimo że zmiany na twarzy pojawiały się praktycznie u każdego z nas, to przyczyniają się do obniżenia samooceny i niekomfortowego samopoczucia. Mankamentów skórnych pozbędziemy się skutecznie wtedy, kiedy będziemy postępować zgodnie z zasadami prawidłowej pielęgnacji i używać preparatów dobranych do rodzaju cery i problemów skórnych.
>>Zobacz więcej na temat: Sposoby na prosaki – pielęgnacja i higiena twarzy w walce z prosakami.
Fot.pexels.com
Dla utrzymania zdrowej i pięknej skóry ważne jest prawidłowe dobranie środków pielęgnacyjnych. Po pierwsze, określ swój typ cery. Jaka jest: sucha, tłusta, mieszana czy może wrażliwa? A może borykasz się z problemem cery naczynkowej? Kosmetyki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb twojej skóry.
Po drugie, zwróć uwagę na składniki kupowanych produktów. Wystrzegaj się produktów zawierających szkodliwe substancje, takie jak: parabeny, ftalany czy SLS (łac. sodium lauryl sulfate). Szukaj tych naturalnych, wzbogaconych ekstraktami roślinnymi, witaminami i kwasem hialuronowym.
Jeśli masz przebarwienia, stosuj kosmetyki rozjaśniające, zawierające np.: witaminę C lub kwas kojowy. Jeśli na twarzy pojawią się zaskórniki i rozszerzone pory, sięgnij po produkty z kwasami owocowymi lub z kwasem salicylowym. Natomiast dla skóry przesuszonej wybieraj składniki o działaniu nawilżającym i odżywczym. Nie zapominaj także o fundamentalnej kwestii – nawodnieniu organizmu.
Zanim zainwestujesz w pełnowartościowy produkt, przetestuj go na małej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie wywoła reakcji alergicznej czy podrażnienia. Jeśli masz poważniejsze problemy skórne lub nie jesteś pewien, jakie produkty będą najlepsze dla ciebie, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista pomoże ci dobrać pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, żeby być konsekwentnym w pielęgnacji skóry i stosować produkty regularnie – tylko tak osiągniesz najlepsze efekty.
Nawet przy najbardziej starannej pielęgnacji u każdego mogą pojawić się niedoskonałości. Na pewno każdy słyszał o: zaskórnikach, wągrach, rozszerzonych porach. Czym właściwie one są?
Zaskórniki – to małe otwory mieszka włosowego otoczone przez skórę i wypełnione: łojem, martwymi komórkami i bakteriami bytującymi na skórze. Gdy otwór mieszka jest otwarty, powstaje zaskórnik otwarty (czarny); gdy otwór jest zamknięty, powstaje zaskórnik zamknięty (biały). Te zmiany mogą prowadzić do powstawania trądziku, jeśli nie są odpowiednio usuwane.
Rozszerzone pory – to widoczne otwory mieszka włosowego. Pojawiają się najczęściej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, ponieważ nadmiar sebum ,,rozciąga” ściany porów i powoduje ich powiększenie. Mogą również być spowodowane starzeniem się skóry, uszkodzeniami słonecznymi i nieodpowiednią pielęgnacją.
>>Przeczytaj więcej: Rozszerzone pory i zaskórniki – skąd się biorą, jak im przeciwdziałać i jak się ich pozbyć?
W pozbywaniu się zaskórników i rozszerzonych porów najlepsza jest kompleksowa pielęgnacja, kilkustopniowa. Koniecznie wykonaj najważniejszy etap pielęgnacji, czyli demakijaż – to bardzo ważne! Resztki makijażu zapychają pory, co prowadzi do namnażania się bakterii. Użyj mleczka do demakijażu, pianki myjącej, płynu micelarnego. Następnie – toniku dla przywrócenia skórze odpowiedniego pH, oczyść peelingiem, a pozbędziesz się nadmiaru sebum oraz martwych komórek. Składniki peelingów to często cenne wyciągi roślinne regulujące funkcjonowanie gruczołów łojowych. Na zakończenie rutyny pielęgnacyjnej sięgnij po kosmetyki, które nawilżą i odżywią. W tym kroku możesz użyć odżywczej maseczki, kremu dogłębnie nawilżającego czy serum.
Fot.pexels.com
Cera tłusta i mieszana mają skłonność do nadmiernego wytwarzania sebum, szczególnie w tak zwanej strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Codzienne oczyszczanie skóry rano i wieczorem usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczeń, co przyczynia się do regeneracji skóry. Wybieraj kosmetyki do pielęgnacji o lekkiej, nietłustej formule, niezatykające porów ani niepobudzające nadmiernego wydzielania sebum. Sprawdzaj skład i szukaj produktu bez alkoholu, jego pochodnych oraz silnych substancji drażniących, które mogą zwiększać przetłuszczanie. Dokładnie myj twarz, unikaj jej dotykania brudnymi rękami w ciągu dnia i zmieniaj często poduszki i ręczniki. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się bakterii i będziesz mogła kontrolować przetłuszczanie się skóry.
Ważne jest także regularne stosowanie masek oczyszczających, zawierających: glinkę albo węgiel aktywny. Pomagają one w absorpcji nadmiaru sebum i oczyszczają pory.
Fot.pexels.com
Przebarwienia skóry pojawiają się na twarzy szczególnie latem, podczas częstej ekspozycji na słońce – promienie UV pobudzają produkcję wolnych rodników i wzmagają procesy oksydacyjne. Do innych czynników sprzyjających powstawaniu blizn i przebarwień należy także starzenie się, trądzik, urazy mechaniczne, zmiany hormonalne oraz genetyka.
Istnieje kilka metod na pozbycie się przebarwień. Większość polega na zastosowaniu składników aktywnych o działaniu rozjaśniającym i złuszczającym. Takie właściwości mają m.in.: retinol, niacynamid, kwas azelainowy, witamina C. Kremy z dodatkiem kwasu kojowego, hydrochinonu także pomagają wyrównać koloryt skóry i zmniejszają widoczność przebarwień. Dobrze sprawdzą się też peelingi enzymatyczne zawierające substancje takie jak: kwas salicylowy, kwas glikolowy lub mlekowy o działaniu mikrozłuszczającym. Bardzo ważne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV. Pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które mogą zmieniać przebarwienia i przyczynić się do powstania nowych. Ważne jest regularne stosowanie wybranych przez nas metod oraz unikanie czynników pogarszających stan przebarwień. Warto skonsultować się z dermatologiem, aby wybrać najlepszą strategię pozbywania się przebarwień, odpowiadającą indywidualnym potrzebom cery.
Odpowiedzialna regularna i świadoma pielęgnacja twarzy to podstawa promiennej, zdrowej i zadbanej cery. Właściwe kosmetyki i skuteczne metody – to klucz do efektywnego pozbywania się niedoskonałości. Każda skóra jest inna, dlatego warto dokładnie poznać jej potrzeby i zdecydować się na środki najlepiej jej służące.
Artykuł sponsorowany