Skóra jest niezwykle ważnym narządem organizmu człowieka, który zajmuje powierzchnię ok. 2 metrów kwadratowych. Stanowi barierę ochronną zabezpieczającą przed zewnętrznymi czynnikami, a jednocześnie pełni integralną część zapewniającą kontakt z elementami zewnętrznymi. Uczestniczy w produkcji ważnych składników jak witamina D3 i melanina. Zły stan skóry dłoni może być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, wieku czy chorób. Istnieje wiele sposobów przeciwdziałania suchości skóry.
Jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu termoregulacji, gospodarki wodno-elektrolitowej. Umożliwia wchłanianie i magazynowanie niektórych substancji, a także usuwanie toksycznych metabolitów. Na powierzchni skóry występują receptory czuciowe, które umożliwiają odbieranie bodźców w postaci: bólu, dotyku, ciepła, zimna. Zaburzenia skóry mogą prowadzić do licznych zaburzeń funkcjonowania całego organizmu.
Na miękkość i gładkość skóry wpływa wiele czynników. Niezbędne jest właściwe nawilżenie. Odpowiedni poziom wody w skórze zapobiega suchości skóry dłoni. Także właściwa higiena, oczyszczanie skóry dłoni, usuwanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów pozwala zachować jej zdrowy wygląd. Należy jednak pamiętać aby nie używać silnych detergentów, które mogłyby podrażniać skórę i ją wysuszać. Stan skóry, która jest integralną częścią organizmu zależy od stosowania racjonalnej diety. Odpowiednie nawodnienie oraz dostarczanie od wewnątrz ważnych składników odżywczych, jak kwasy omega-3, witaminy A i E, olej z wiesiołka może znacząco poprawić stan skóry, która będzie miękka, wygładzona i sprężysta.
Przesuszenie skóry dłoni może zdarzyć się z wielu powodów. Zbyt częste używanie silnych detergentów, środków odkażających, może wysuszać delikatną skórę dłoni. Niekorzystanie z rękawiczek ochronnych podczas sprzątania, zmywania z wykorzystaniem chemicznych produktów czyszczących, a także poddawanie dłoni działaniu gorącej wody może prowadzić do ich podrażnienia lub wysuszenia.
Na stan dłoni wpływają warunki pogodowe. Mróz, silny wiatr, czy też nadmierna ekspozycja na słońce mogą pogarszać kondycję skóry. Niestosowanie produktów kosmetycznych, zapewniających nawilżenie i odżywienie może prowadzić do przesuszenia.
Niekiedy nawet pomimo właściwej pielęgnacji wraz z wiekiem skóra dłoni się starzeje i zmniejsza się jej zdolność do regeneracji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, co może prowadzić do utraty wody i osłabienia jej kondycji. Niektóre choroby, zwłaszcza dermatologiczne, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca mogą także powodować przesuszenie dłoni. Dlatego zazwyczaj po ich zdiagnozowaniu zaleca się stosowanie preparatów emolientowych przywracających właściwe nawilżenie oraz zabezpieczających skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Suchość skóry początkowo objawia się zwiększoną widocznością linii na skórze, utratą gładkości, miękkości. Pogarsza się efekt wizualny, dłonie wyglądają mniej estetycznie, co może powodować dyskomfort w codziennym życiu. W przypadku nadmiernej suchości skóra może pękać, swędzeć, może następować łuszczenie naskórka. Może zmieniać się koloryt skóry, od poszarzałej do zaczerwienionej, podrażnionej. W przypadku bardzo znacznego przesuszenia, pękania skóry może pojawiać się ból i dyskomfort. Jeśli nie zostanie wprowadzona odpowiednia pielęgnacja oraz czynniki naprawcze, przeciwdziałające przesuszeniu może dojść do dalszego pogorszenia stanu skóry, który może skończyć się stanem zapalnym, zakażeniem, infekcją.
Podstawą jest właściwa pielęgnacja. Regularne stosowanie produktów nawilżających, odżywiających wspomaga utrzymanie gładkiej i miękkiej skóry dłoni. Jednakże aby pielęgnacja była skuteczna należy również stosować środki ochronne przed czynnikami drażniącymi, jak rękawiczki ochronne, czy też rękawiczki noszone w zimę, chroniące przed mrozem oraz filtry UV. Dla dobrego stanu skóry dłoni kluczowe jest również dostarczenie niezbędnych składników od wewnątrz. Właściwa dieta bogata w witaminy, minerały, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe może poprawić stan skóry, odżywiając ją.
Opisanie, że maseczki na dłoń stosuje się raz na jakiś czas. Wskazanie, że są to specjalne rękawice, w których znajduje się specjalna formuła nawilżająca
Pomocne w domowej pielęgnacji dłoni mogą okazać się maseczki na dłonie. Zwykle maska zawierająca składniki aktywne umieszczona jest w jednorazowych rękawiczkach, które zakłada się na dłonie. Rękawiczki z maską pozostawia się zazwyczaj na 20-30 minut. Na jednorazowe rękawiczki można dodatkowo nałożyć klasyczne zimowe rękawiczki, które pomogą utrzymać wyższą temperaturę i zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych. Po upłynięciu wymaganego czasu należy zdjąć rękawiczki z produktem, pozostały produkt delikatnie wmasować, a nadmiar niewchłonięty usunąć. Specjalne maseczki na dłonie można nakładać raz w tygodniu lub dostosować indywidualnie do aktualnego stanu skóry.
Wspomnienie, kiedy należy używać kremu do rąk (np. po zmywaniu, po powrocie do domu).
Krem do rąk znajduje się przeważnie w torebce niemalże każdej kobiety. Jest to bardzo dobry zwyczaj, ponieważ produkty pielęgnacyjne do dłoni powinny być aplikowane po każdym myciu dłoni. Dodatkową warstwę kremu dobrze nałożyć chwilę przed snem, w celu regeneracji skóry podczas snu. Kolejną warstwę kremu warto również nałożyć każdorazowo w ciągu dnia, gdy następuje uczucie suchości. Kosmetyk pielęgnacyjny może przynieść ulgę po długotrwałej kąpieli, przebywaniu w basenie, a także nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Wskazanie, że suchym, lecz niepopękanym dłoniom, ukojenie może przynieść parafinowanie wykonane w domu lub salonie kosmetycznym.
Jeśli skóra dłoni jest nadmiernie przesuszona, jednak bez otwartych ran, popękanego naskórka ulgę może przynieść zabieg parafinowy na dłonie. Polega on na umieszczeniu dłoni w rozgrzanej do odpowiedniej temperatury parafinie, na ręce pokryte warstwą rozgrzanej parafiny nakłada się rękawiczki lub owija się je folią i pozostawia ok. 15-30 minut. Następnie parafina jest delikatnie usuwana z dłoni, a na dłonie nakładany jest dodatkowy preparat pielęgnacyjny. Zabieg parafinowy możną wykonać w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. W aptekach i sklepach kosmetycznych dostępne są gotowe zestawy, które można zaaplikować na suchą skórę dłoni.
Opis, w jakich sytuacjach przesuszenie skóry na dłoniach powinno wzbudzić niepokój. Wskazanie, w którym momencie należy udać się do lekarza.
Jeśli przesuszenie skóry dłoni nie ustępuje pomimo zastosowanych produktów pielęgnacyjnych oraz ograniczeniu czynników mogących powodować ten stan ( jak silne detergenty, narażenie na zimno, poparzenia słoneczne) lub stan skóry intensywnie się pogarsza warto udać się do farmaceuty, który oceni stan skóry oraz zarekomenduje właściwą pielęgnację skóry. Niekiedy może to być niewystarczające i niezbędna okaże się wizyta u lekarza dermatologa. Zwłaszcza jeśli pojawi się obrzęk, otwarte rany, stan zapalny, pieczenie i silne nieustępujące podrażnienie.
Artykuł sponsorowany